Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

COĞRAFYASI İLE ÖZDEŞ İNSANIMIZ

İbrahim Şahin

25 Mayıs 2010, 23:48

İbrahim Şahin

Bir düşünün yöremizde bir tohumun toprağı güneşi, suyu bulması ne kadar bir süreçte gerçekleşir…
Toroslar’ın zirvesinde toprağa atılan bir tohumun yeşermesi nerdeyse Nisan ayını bulur. Aylarca bir çimen görünümünün dışına çıkamaz.  Yaz biter görünüm aynı… Sonbahar girişi bir on beş günde hasada geliverir. Bu süreçte, insanımız bir tohum gibi bekler sabırla başağın sararmasını, görünüme aldanmaz hiçbir zaman. Ümitsizliğe kapılmaz.
 
 
İnsanımız farklı mıdır bu süreçten? Çocuklarımız hep farklıdır yaşıtlarından. Hiç büyümeyecekmiş gibi.. Yanık çehresi,  anasının bir okka iki okka dediği ağırlığı ile yıllar geçse de hep çocuk kalır.
 
 
Gapgaradır, gapgara
Bir birine benzer kederleri
Benizler sarı sarı
Nasırlar boğum boğum
Elleri nasırlı, elleri elleri..
Öpülesi nasırlı elleri
 
Gap garadır yüzleri, gap gara
Yokluktur kaderi, yokluk
Umutları kör, topal
Sabrı deniz derya
Tutunur tırnak ile Toroslar’ın taşına
Tutunur ağacının dalına, ağacının köküne
 
Ne anasının ne babasının kaygısı vardır çocuğunun gelişiminden. Bilir birden bire serpileceğini. Kendi de geçmiştir o süreçten.
 
Her biri bir den serpilmiştir. Bir yıl gibi bir sürede. Birden bire o çocuk gitmiş koca bir adam gelmiştir yerine. Serpilmiştir her biri yurdun dört bir yanına.
 
Yaşadığı çocukluk dönemi hep sabırla yoğrulmuştur. Birçoğunun yaşıtı bile olmamıştır. Kendi ile söyleşmiştir onca yıl. 
 
Artık yeni yaşam sürecinde özlemle pişmeyi öğrenir bir ömür boyu. Bir bitki bile yatsırken toprağının değişmesini o yatsımamıştır farklı iklimleri, farklı renkleri. Sadece özlemini yaşatmıştır kendi yüreğinde.  Hepsi mırıldanmıştır özlemlerini, sayıklamıştır. Yazmıştır, karalamıştır. Birçoğu yazdığının farkına bile erememiştir tıp ki Ümmü Nine gibi. Mustafa Ertaş’ın kaleme aldığı Ümmü Nine mektubunu Özay Gönlüm yorumu ile Tüm Türkiye yıllar yılı bıkıp usanmadan dinlemiştir.
 
Şiir de bir süreçtir, sabrın ürünüdür, çilenin ürünüdür. Tüm özellikleri taşıyan yöre insanımız ortaya koyuyor ki hiçbir yerde yöremiz kadar yoğun sıla özlemi taşıyan şiir yazılmamıştır. Yine hiçbir bölgede yöremiz kadar bir yazma yoğunluğu yoktur. Hangi köy sitesini açsanız o köyle ilgili yazılmış şiirlerin çokluğunu görürsünüz. Sarıveliler ilçesinde gençlerimizin Ulusal basınla eşdeğer bir gazeteye imza attıklarının da Türkiye’de kaç örneği var?
 
Yöremizden gurbette yaşayanların, gurbeti tadıp yöremizde yaşayanların yoğun yazdığı tartışmasız bir gerçek. Bizler diyoruz ki şiirlerinizi siteler de görücüye çıkartalım. Taşeli’nin Sesi radyomuzda seslendirip yayınlayalım.
 
Şiirlerinizi ayrıca kendi yorumlarınızla, beste yapanlar bestelerinizi, saz çalıp söyleyenler ses kayıtlarınızı yayınlayalım. Unutmayın ki duygular paylaştıkça çoğalır, kalem yazdıkça sivrilir.

İbrahim ŞAHİN-Türkçe Öğretmeni -Şair -15.02.2010-İSTANBUL

Bu haber 1251 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi