Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Askeri Kışlanın İsmi Değişti..

Naci Sözen

12 Aralık 2011, 01:38

Naci Sözen

ORGENERAL  MUSTAFA  MUĞLALI’NIN ADI KIŞLADAN SİLİNDİ..!!!!!!

 

 

Yazılı ve görsel basından ayrıntılarıyla öğrendiğimiz üzere, Van ilinin  Özalp ilçesinde, tartışma konusu olan “ Orgeneral Mustafa Muğlalı Kışlası tabelası değişti. Muğlalı adı kışlanın girişindeki yerinden silindi. Tabela bir kaç gün isimsiz  ve Bayrakla örtülü şekilde tutulup, yeni isim olarak,  26 Haziran 2011 günü,  Van’ın Saray İlçesinde, PKK ile  meydana gelen çatışmada şehit düşen Astsubay Kıdemli Başçavuş Erkan DURUKAN’ın adı verildi.

 

Bu isim değişikliği konusunu meclise taşıyan CHP milletvekili Umut ORAN, MSB.nı tarafından cevaplandırılması için verdiği soru önergesinde “ AKP iktidarı döneminde, 2004’te kışlaya verilen Muğlalı ismini değiştirme kararına nasıl vardınız? Bu 7 yıl içinde ne değişti? “ sorusuna yer verdi. Yetkililerin açıklamalarından öğrendiğimize göre,  ismi değiştirilen kışla adı bununla sınırlı olmayıp,  Jandarma dahil olmak üzere, son yıllarda ismi değiştirilen TSK kışla sayısının 60 civarındadır. 

 

Orgeneral Mustafa Muğlalı, Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşsı,  Kurtuluş Savaşına (Kuvayı Milliye Komutanı olarak) katılmış, Menemen olayının sorumlu sanıklarının yargılandığı Divan-ı Harp Mahkemesinin başkanlığını yapmıştır. 1943 yılında, 2. Dünya Savaşı sürerken, Doğu Bölgesinde Ordu Komutanı olan Muğlalı zamanında, Van yöresinde kaçakçılarla askerler arasında çıkan çatışmada 33 kaçakçı öldürülmüştür. 1947 yılında emekli olan Muğlalı, bu olardan sorumlu tutularak  askeri mahkeme de yargılanır ve idama mahkum olur. Yaşının ilerlemiş olması nedeniyle cezası 20 yıla indirilir. Askeri Yargıtay kararı bozar ve yeniden yargılama başlar. Bu sırda, Muğlalı kahrından cezaevinde ölür. Orgeneral Muğlalı’nın itibarı yıllar sonra iade edilir. Naaşı devlet mezarlığına nakledilir. Genelkurmay bahçesindeki KAHRAMANLAR serisine de büstü ilave edilir, ismi de bu kışlaya verilir.  

 

Bölücüler ve yandaşları, yıllardan beri, bu 43 kişinin ölümünü devamlı gündemde tutmuşlar, şiirler ve şarkılar düzenlemişler, anılarına törenler yapmışlardır. Bölücülerin, kendileriyle mücadelede başarı sağlayanları cezalandırmak istemeleri doğaldır. Bu durum karşısında, PKK teröristleri tarafından, silahsız ve sivil giyimli olarak ve sivil otobüslerle seyahat eden 33 Türk Askerinin, Bingöl’de, otobüslerden indirilip, yere yatırarak ve üzerlerine 1500 mermi atarak,  hunharca ve canice katledilişini unutacak mıyız? Bu olayın sorumlusu olan Şemdin SAKIK, teslim olarak ölümcül hastalığından kurtuldui sağlığına kavuştu, cezaevinde kitaplar yazıyor, para kazanıyor, sağlık kontrolünü  oluyor ve rahat içinde günlerini geçiriyor.

 

Kışlaya ismi verilen şehidimizin haberi basında şöyle yer almıştı.

“ 26 Haziran 2011 günü akşam saatlerinde, Van’ın Saray İlçesi'ne yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Örenburç ile Keçikayası köyleri arasında çatışma meydana geldi. Keçikayası Köyü'nden Örenburç Köyü'ne doğru giden askeri araç, kayalık olan bölgede teröristlerce pusuya düşürüldü. Teröristlerin, uzun namlulu otomatik silahlarla açtığı ateşe, askerler de anında karşılık verdi. Yaklaşık 10 dakika süren çatışmada, Niğde Bor doğumlu olan Kıdemli Başçavuş Erkan Durukan açılan ilk atış esnasında şehit olurken, piyade çavuşlar Yiğit Uçar, Uğur Özkan ile Piyade Er Ali Ata ise yaralandı.”(Doğan Haber Ajansı, 27.6.2011)

 

Olay sonrasında, şehit cenazesinde, Kışlaya adı verilen şehit Astsubayın eşi, “ Seni vatana helâl etmiyorum. Hâlâ da öyle diyorum. İçimden gelen duygularla söyledim. Nasıl helâl edeyim ? Kolay mı ? Bir savaş çıksa hep birlikte gideriz değil mi ? Ama kime karşı öldüğünü bilmiyorum hâlâ…Neden öldüğünü bilmiyorum ” diyor, (Vatan, 5.11.2011) şeklinde satırlar da   yayınlanmıştı.

 

Bizim kanaatimize göre, Kürtleri rahatsız eden kışla ismi silinirken, aynı bölgede bölücü teröristlerce şehit edilen bir Astsubayın isminin kışlaya verilmesi isabetli olmamıştır. Bu seçim, bölücüleri  sevindirecek  bir seçim olmuştur. Yurdumuzun başka bölgelerinde hayatını kaybetmiş nice görev şehidimizden birinin seçilmesi daha uygun olacaktır.  Mutlu günler dileğiyle….

 

Derleyen : Av. Naci SÖZEN

  

 

.

 

.

Bu haber 1711 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi