Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

100 Tonluk Havuz Hayırlı olsun

İbrahim Şahin

23 Aralık 2011, 22:20

İbrahim Şahin

Bir yatırım ticari ise arz talep dengesi gözetir. Hizmete yönelik bir yatırımsa ihtiyaçtan kaynaklanır.
Kazancı’da içme suyu ve sulama suyu projesine yönelik her türlü yatırımın en acil ihtiyaçlar listesinde yer alacağında kimsenin kuşkusu yok.
Bugüne kadar eleştirdiğimiz bu yatırımların niçin talep edilmediği ya da gerçekleşmediği yönünde oldu. Karaman İl özel İdare Bütçesi’nden Kazancı’ya yönelik hiçbir ödeneğin ayrılmadığı, yıllık faaliyetler içerisinde Kazancı adını hiç görmeyişimiz oldu. 1000 ‘’Tonluk Havuz’’ projesinde gördük. Öncelikle çorbada tuzu olanların hep hepsine teşekkürler.
Havuz ihtiyaç mıydı? İhtiyaçtı. İhtiyacı karşılayacak boyutta mı? Hayır. Burada amaç bağcıyı dövmek değil üzüm yemekse üzümü tadında yemek istememiz en doğal hakkımız olmalı. Havuz yeri için uygun görülen yer havuz hariç binlerce amaca hizmet edecek şekilde değerlendirebilme olanağı sunuyor, havuz için tercih edilebilecek başka bir alan; havuz harici hiçbir amaca hizmet etmiyorsa havuzu oraya yapmak en doğru olanı.  Kesim için yumurtlamayan tavuk, odun için dalın kurusu tercih edilir.
Havuz yapılmıştır, hayırlı olsun demekten başka şansımız yok fakat dikkat edilmesi gereken hassaslarımız olmalı. Havuz yapıldı Kazancı’nın su sorunu çözüldü şeklinde bir hava esintisi onarılmaz yaralara dönüşür. Kazancı’nın su sorunu bir havuz ile çözülemeyecek kadar büyük, bekletilmeyecek kadar aciliyet teşkil ettiği bilincinin yediden yetmişe herkeste yer etmesi gerekir.
Bundan bir kuşak öncesi devlet memurluğunu küçümserdi, ‘’Devlet memuru olup açlıktan ölemem.’’ derdi. Deme gerekçesi, güvencesi Kazancı memurluk getirisinden fazla olanak sunuyordu. Hayvancılık ekonomisinin bel kemiği idi. Hayvancılık gitti. Sulama suyu sorunu sonucu tarlalar ekilen tohumu karşılayamaz boyuta geldi. Bu süreç sonucu devlet memurluğunu küçümseyen babanın oğlu bir kapıcı işi bulsa kurban keser oldu.
Yine bir kuşak öncesi yakın komşumuz Anamur aynı sorunla karşı karşıya iken Anamur yerleşik hayata geçmemiş. Yazları yayla, kışları Anamur. Okuyan çocukları, Sarıvadi, Gökçekent köylerinde okumuş.
Anamur su sorunu 45 km’lik kanal ile çözüme kavuşturmuş. Kanalda çalışan Kazancılı büyüklerimizin anlattıkları: ‘’ Çekiçlerle taşları yontarken bu su, bu kayadan aşar mı derdik.’’ O günkü imkânlarda çekiçlerle dağlar yarılarak 45 km. kanal açılıyor. Sanırım bu günkü teknolojik imkânlarda bizim sorunumuz imkânsız değildir. İmkânsızlık sorunu görememek ya da görmezden gelmektir.
Sorunu imkânlı kılmak için el birliği ile çözüm yolları oluşturmak, çözüm odaklarını çözüme yoğunlaştırmak en büyük görevimiz olmalı.
İbrahim Şahin

Bu haber 1623 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi