Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

MUTLU MUYUZ ? GELECEĞİMİZDEN UMUTLU MUYUZ ??

Naci Sözen

12 Şubat 2012, 20:11

Naci Sözen

               TOPLUMUMUZ  MUTLU  MU   ?  GELECEĞİNDEN  UMUTLU  MU ?????

Türk Milleti için içimizi karartan değerlendirmeler yapıldığına sıkça tanık olmaktayız. Yazarlar, aydınlar, bilim adamları, insanımızın, ahlak, adalet duygusu, sevgi, saygı, hoşgörü, dil, kültür ve sanat açısından sığlaştığını, söylemektedirler. Ünlü Toplumbilimci-Yazar Emre KONGAR ise “ milletimiz,  hazırcı, kolaycı, hatta yağmacı bir topluma dönüştürüldü” diyerek tartışmayı bir adım ileri taşımaktadır. Diğer bir bilim adamımız Prof. DOKSAT’da, “bu olumsuz gidişin sonu, insanımızın, önce toplumundan, sonra çevresinden, en sonunda da kendisinden nefret etmesi ile sonuçlanabilir” diyerek, bizi umutsuzluğa sevk eden bir tespit yapmıştır. Türk toplumu ve genim anlamda İslam Dünyasının, bilim, kültür, teknoloji ve ekonomi yönlerinden geri kalmışlığını, çatışmalar, acılar ve zulümler içinde yaşamakta oluşunu, hatta, Müslüman deyince terör ve terörist kavramlarını akla getirecek kadar eylemlerin merkezinde oluşunu inceleyen, bilim adamı Prof. Hüseyin ATAY son kitabında, Müslümanların ve bir dönem  Osmanlının, yeni bir buluş veya söylem duyduklarında, ne dedi? sorusu yerine, kim dedi? sorusunu sorduklarını, deyenin, kendinden olmadığı her durumda, bu deyişi reddetme ve deyeni kötüleme çabasına girişildiğini, bu durumun, cahiliye döneminden beri sürüp gittiğini, Müslümanların, düşünmeyi, üretmeyi, yapmayı terk ettiğini, sadece, başkalarının ürettiğini kullanmakla yetindiğini, yani, kendilerini eylemsizleştirdiklerini, düşünmenin bile tek başına bir eylem sayılması gerektiğini, belirtmektedir. Prof. Hüseyin ATAY’ın kitabında yer alan önemli tespitlerinden de faydalanarak hazırladığımız bir yazıyı yayınlamaya hazırlanırken, mail adresime gelen ve aşağıda yer alan “Türkiye Mutlu ve Huzurlu mu? “ başlıklı yazıyı okudum. Ortaya yazılmış bir yazı niteliği taşıyan bu metine, her konuda katıldığımız söylenemez. Fakat, genelinde, bizim de katıldığımız bir çok tespit yer almış olduğundan okuyucularımızla paylaşmak istedim.

 Derleyen : Av. Naci SÖZEN, 12 Şubat 2012, Pazar, ANKARA    

 

…………………………………………………………………………………………..

 

Alıntıdır.
 

Nurullah AYDIN

30 Ocak 2012 ANKARA

TÜRKİYE MUTLU VE HUZURLU MU?                                                           

Belli kesim mutlu ve huzurlu, ya diğer kesim?

 
Türkiye coğrafyası kültür zenginliğine sahip, farklı inanç ve etnik grupların bulunduğunu bir coğrafyadır. Türkiye' de bazı tabular hızla yıkılmakta ve toplum yeni bir değişim sürecine doğru hızla sürüklenmektedir.

Sistem; ahlaksızlar, hırsızlar ve soyguncular tarafından işletilen bir mekanizma halindedir.
Sistemi eleştirenler, kendileri de bu çarpık sistem anaforunda kimlik ve kişilik değişimine girdiler. Dün; din, İslam, özgürlük diye sayıklayanlar bugün güç ve yetki ile karun saltanatı sürmeye başladılar. Onlar ki; dünü unuttular, dünya zenginliği, şöhreti onları sarhoş etti.

Kendisine bir kimlik atfedenlere; kaçak elektrik kullanmanın da hırsızlık olduğunu, kamu arazilerinin yağmalanmasının günah olduğunu, karşılıksız çek vermenin de, çürük çarık mal satmanın da, vergi kaçırmanın da, trafik kurallarına uymamanın da, yalan haber yazmanın da, rüşvet alıp vermenin de, haksız mal edinmenin de, fahiş kar hırsıyla hormonlu meyve-sebze üreterek halk sağlığını tehlikeye atmanın da insanlık suçu olduğu anlatılamamaktadır.

İş ticarete, siyasete ve para kazanmaya gelince bütün değerler adeta sümen altına konuyor. İşin ucunda menfaat oldu mu; ne Müslümanlık, ne Türklük, ne Kürtlük, ne Ermenilik, ne Rumluk, ne Yahudilik, ne dönmelik, ne milliyetçilik ne batılılık, ne Avrupalılık ne Atatürkçülük ne de çağdaşlık ortalıkta kalmaktadır.


Herkesin bildiği ama pek az kimsenin telaffuz ettiği acı tablo ortadadır. Hemen herkes; ahlaklı, namuslu, erdemli olduğunu ifade etmekte yarışmaktadır. Ama Türkiye hırsızlık ve ahlaksızlık liginde dünya dördüncüsü dediğimiz zaman bunu hiç kimse üzerine alınmıyor.   

Her nedense;  tartışılan konular ve kavramlar yüzyıl öncesinde de aynıydı.

Oysa; gündelik hayatta tartışılması gereken o kadar çok haksızlık, yanlış, çağdışı, ilkel ve her birimize hayatı zehir eden uygulama ve davranış var ki.

 
Sanki bahsedilen başka bir Türkiye!


-Türkiye'de üretilen elektriğin %25 ten fazlası, hiç bir bedel ödenmeden çalınıyor.
- her şehirdeki binaların ne kadarı kaçak? Kamu arazisi çalınarak, ormanlar yakılarak ve mafyaya haraç ödenerek belediyeye rüşvet verilerek yapılmış.
-Trafik kuralları ihlalinden dolayı her yıl onbinlerce insan hayatını kaybediyor, sakat kalıyor.
-Gıda ile uğraşan küçük işyerleri pislikten, böcekten geçilmiyor.
- Hekimlerimiz cüzdanla Hipokrat yeminleri arasında kalmış durumda. Hastanelerindeki doktorlar düşük maaşlar nedeniyle; ilaç şirketlerinin müstahdemi durumuna gelmiş durumda.
-Belediyeler rüşvet karşılığı kaçak ve çürük binalara göz yumuyor. Çarpık kentleşme ha keza.
-Çocuklarımızı çağdaş normlarda eğitilmiyor. Çünkü öğretmenler de eğitilemiyor ve onlara insanca yaşayacak ücret verilmiyor.


-Her yıl kötü eğitilmiş 1 milyondan fazla genç hayata atılıyor.
-Türkiye'de vergi mükellefi sayısı 4.5 milyon (Kurum, gelir, ücretli dahil) yani nüfusun neredeyse %90'ı hiç vergi ödemeden bedava yaşıyor. Karşılıksız kamu hizmetlerinden yararlanıyor.
- Türkiye'de tarım kesimi vergi ödemiyor. Bu değirmenin suyu nereden gelecek diyen yok herkes yüksek taban fiyat ve sübvansiyon peşinde.


- Müslümanlığına, demokratlığına, çağdaşlığına, Laikliğine, Atatürkçülüğüne, milliyetçiliğine ve toz kondurmayan pek çok kamu görevlisi memur, fakir milletin parasıyla ve devlet imkanlarıyla saltanat sürüyor.

Kimisi; hem Türkiye’ye kin ve kan kusuyor hem de ya milletvekili, ya tutuklu, yada emekli maaşı alıyor. Müktesep hak diye, kimse, bu nasıl olur, diye sorgulamıyor.

Kimisi; ileri demokrasi geldi, konuşulmayanlar konuşuluyor diyerek ne kadar insan, toplum haini varsa onları kahraman yapıyor.

Kimisi; ne kadar geçmişte kalması gereken kanayan yara varsa onları deşip tekrardan kin nefret ve öfke ortamı yaratıyor.

Kimisi; açılım saçılım adıyla toplumun ortak değerlerini parçalıyor.

Kimisi; yeni anayasa papağanı olmuş.

Kimisi; aman sende bana ne, duyarsızlığı içinde.

Kimisi; cennete gitmek için ne kadar hurafe varsa onun peşinde.

Kimisi; derin dünya devleti icazeti peşinde

Kimisi; koltuk için, Londra, Washington, Brüksel, Vatikan, Telaviv’e kulak kabartmış.

Ve tüm bu gerçekler ortada iken siyasi partiler hayal dünyasında değil mi?

Ne diyelim; böylesine aydınların siyasetçilerin, akademisyenlerin, gazetecilerin, hukukçuların olduğu ülkede, ne beklenir ki!

Günün Sözü: Hak, adalet, yardım, paylaşım algısı gelişmemiş insandan her türlü kötülük beklenir.

……………………………………………………………………………..

İnsanımızın, kültürlü, okuyan, düşünen, yorumlayan, doğru karar verebilen, sevgi, saygı ve hoşgörüsü bol, hedefleri ve hayalleri olan, kendisine, ailesine, çevresine, Milletine, Devletine ve insanlığa yararlı insanlar olması dileğiyle…

 

Derleyen : Av. Naci SÖZEN,    12 Şubat 2012,   ANKARA

 

 

 

Bu haber 1424 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi