Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

TÜRKÇE BAYRAMININ ARDINDAN- Mükremin Kızılca

Misafir Yazar

19 Mayıs 2012, 20:37

Misafir Yazar

İlk defa 12 -13 Mayıs 2012 de Ermenek ve Balkusan’da yapılan etkinliklere bu kardeşinizde iştirak etme şerefine eriştim. Ayrıntıya geçmeden önce peşinen diyeyim ki; istenen seviyede olmasa da muhteşem bir organizasyon olarak gördüm.

Aşağıda üç ana başlıkta ayrıntıları vermeye çalıştım; 1-İzlenimlerim 2-Yorumum 3- Daha iyisi için..

1-İlan edildiği gibi 12 Mayıs sabahı saat onda Alıçlı bakım yurdu önünde törenler yapıldı. Bilindik konuşmalardan sonra YİBO öğrencileri çok güzel folklor gösterisinde bulundular, ayrıca Alıçlı bakım yurdundaki özürlülerin gösterileri de muhteşemdi. Antalya’dan gelen Erzurumlu Âşık Selahaddin Kazanoğlu ile bir âşık arkadaşı atışmalarla saz ve söz gösterisinde bulunarak Türkçe ve dilimizle alakalı şiirler irad ettiler. Katılım normaldi, bu şartlarda fazlasını beklemek safdillik olurdu. Törenlere Antalya, Karaman, Ankara ve İstanbul Ermenek dernekleri yönetimleriyle o yörelerden gelen hemşerilerimiz, Mut, Kazancı, Sarıveliler ve Ermenek belediyeleri, yakın köy ve belde halklarıyla protokol erbabı iştirak ettiler.

Saat 11 buçukta buradan hükümet meydanına önde açılan dev Türk bayrağıyla tüm katılımcılar yürüyüşe geçtiler, bu sırada etraftaki halkın alkışlarla sevinç gösterileri gözlendi,özellikle 10 Mayısta açılan Öğrenci yurtları kermesi önünden geçilirken kermes çalışan ve müşterileri büyük tezahüratta bulundular.

Hükümet meydanında kurulan platformda listelenmiş konuşmalar arasında Güneyyurtlu Şair Mahi Afif’te “TEKEÇATI” adlı şiirini okudular. Bu şiirin ve diğer etkinliklerin resim ve videoları Güneyyurt haber, Ermenek haber ve Ermenek web tr sitelerinde yayınlanacaktır/yayınlanmaktadır. Törenlerden sonra A. Keleşoğlu kültür merkezinde “tepenin ardı” filmini izledik.

13 Mayıs sabahı Nevzat Gürbüz beyin arabasıyla Mustafa Gök ve ben Balkusan’a gittik. Giderken Balkusan barajını resmettik. Balkusan törenleri daha şaşaalıydı denebilir. Sarıveliler ve Kazancı belediyeleri çadır kurmuş, Kazancılı hanımlar ve Balkusanlı hanımlar çadırlarda tuluk ayranıyla çörek yaparak bir liradan sattılar. Ermenek belediyesi deprotokol çadırınıkurmuştu. Oldukça düzenli bir ortam vardı, Jandarma gerekenleri zamanında yapıyor ve kargaşaya yer vermiyordu. Sabah saat onda âşıklar atıştılar dille ilgili güzel sözler söylediler ardından Mahi Afif “bu dağlarda” adlı şirini söyledi. Sonra Musa Eroğlu türkülerini bir yerel sanatçı seslendirdi. Saat birde topluca Türbe ziyareti yapıldı. Saat 2 de Karaman Valisi teşrif ettiler. Saat üçte geri döndüler. Törenlere Esentepe de de “A. Tufan Şentürk’ün kabrinin ziyaretinin de bundan sonra programa alınması güzel bir başlangıç oldu.

2-Antalya ve Konya Ermenekliler dernekleri başkanları Sayın Halit Bardakçı ve Osman Soydal’ın gayretleri tebrike değerdi. Uzaklardan Şair ve Ozan getirilmesine rağmen yerli Şairlere çok kısıtlı yer vermek üzücüydü. Davetli ve katılımcı ayırımı, yazarçizerlerin gücendirilmesi, belediyelerin kırılması vb şeyler olmamalıydı. “Tepenin ardı” filminin kalitesiz bir ortamda izlenmesi filme karşı belki haksız eleştirilere sebep olabilir diye düşünüyorum.Bu tören ve kutlamalara hiçbir ödeneğin ayrılmaması düşündürücüdür. Balkusan gibi sosyal mekanlardan yoksun uzak bir mahalle gelen vatandaşlarımıza orada yerel bir yemek ikram edilemez miydi?

3-Halkın katılımı sağlanmalıdır. Bunun için ön hazırlıklar sırasında geniş katılımlı danışmalar olmalıdır. Şehir dışından gelenlerin masraflarına kolaylık sağlanmalıdır. Ermenek yöresinin tüm Şair ve yazarlarına ulaşılmalı ve etkinliklerde yer alarak katkı sağlamaları kolaylaştırılmalıdır. Ermenekli web sitelerine davetiye çıkarılarak gelmeleri ve yayınlamaları sağlanmalıdır. Yöremizi tanıtmamız için burayı tanımamız gerekir. Buraya hizmete çalışan ve bende varım diyen tüm hemşerilerimizin elinden bizde yapışmalıyız.

Daha mükemmel kutlamalarda vbuyluşmak ümidiyle!

Mükremin Kızılca

18 Mayıs 2012

Bu haber 1481 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi