Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Öğretmenler Günü Kutlu Olsun...

Naci Sözen

24 Kasım 2012, 17:01

Naci Sözen

                “ 24  KASIM  ÖĞRTMENLER  GÜNÜ  KUTLU  OLSUN…”

 

Başta, Türk Milleti  tarafından “Baş Öğretmen” olarak kabul  ve ilan edilen, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere,   Milletimizin,  çağdaş medeniyet yolunda ilerlemesi, bilgi, beceri, kültür ve sanatın her kolunda  yücelmesi,  kalkınma ve mutluluk dalında gösterilen  hedeflere ulaşması ve nihayet,  medeni milletler alemi arasında saygın yerini alması için,  bir ömür boyu,  her türlü zorluklara, imkansızlıklara ve engellemelere rağmen, üstün bir görev bilinci ve sorumluluk anlayışıyla,  şevk ve hevesle, eğitimcilik  (öğretmenlik, eğitim plancılığı ve yöneticiliği, müfettişlik ) yapmış olan tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Gününü canda kutluyoruz. Bu dünyadan göçüp gitmiş olan öğretmenlerimize sonsuz rahmetler, hayatta olanlara uzun ve sağlıklı ömürler diliyoruz.

 

Eğitimin önemini bilen ATATÜRK, bu faaliyeti yürütecek olan Eğitim Bakanlığının ismine MİLLİ kelimesinin eklenmesini sağlamıştır. Eğitim süreci, dil, kültür ve müşterek şuur yönlerinden Milli karakterli olmak zorundadır. Günümüz eğitim sistemi ve uygulamasının Milli olma niteliğinden hızla uzaklaşmakta olduğu görülmektedir.  Ülkemizin bir bölgesinde,  okulların yakılmakta ve öğretmenlerin kaçırılmakta olduğu  gerçekleri karşısında, öğretmenlerimizin işlerinin daha da zorlaştığı açıktır. Şehirlerdeki öğretmen evlerinin okuma salonlarının duvarları,  şehit edilmiş öğretmen resimleri ve kısa hayat hikayeleri ile  doludur. Bölücü PKK terösitleri tarafından acımasızca kurşunlanmış ve şehit edilmiş olan öğretmenlerimizi, bebeklerini, aile yakınlarını unutmayalım.  İmralı canisi olan bölücü başının meriyle okullarında ve lojmanlarında kurşunlanmış öğretmen çocuklarının resimlerini görmeyen varsa ve unutanlar varsa özetleyelim. Bir öğretmen lojmanında şehit edilmiş bir bebeğin, çıplak bedeninde, kalbinin üzerindeki kurşun delikleriyle ve masum yüzüyle yerde yatan resmini, bir başka yerde, kurşunlara hedef olarak başından vurulmuş yerde yatan, kafasından giren kurşunun açtığı delikten yere akmış beyni de yanında topluca duran şehit  bebekleri unutmayın, bebeklerin katledilmesine ağlamak istiyorsanız bunlara ağlayın. İşte,   öğretmenlerin önemi bu nedenlerle daha da artmıştır.

 

Eğitim, insana yapılan bir yatırımdır, insana şekil verme sanatıdır, bireylere istendik yönde bilgi ve beceriler kazandırma faaliyetidir  ve tüm tanımları dikkate alındığında, eğitimin kalitesinden  asla ödün verilemeyeceğini vurgulamalıyız.… Eğitimin kalitesini garanti etmenin ilk şartı, kaliteli, kabiliyetli ve öğretmeye hevesli öğretmenlere sahip  olmaktır.  Bu temel  ilke, eğitim faaliyetinin en  kısa ifadeli anlatımı olup, eğitim sonunda, eğitilenler, bilgi ve becerilerle donatılmış ve şekillendirilmiş olur.. Eğitimin 3 ana unsuru (temel ayağı) şunlardır ; 1. Eğitilenler (öğrenciler), 2. Eğitenler (öğretmenler), 3. Eğitim ortamı (okul/eğitim yardımcıları)’dur..

 

Eğitim, çok boyutlu bir faaliyet olarak, batılı ülkelerde (ABD, İngiltere, Fransa)  dünyanın her tarafından gelen öğrencilere verilen eğitim çok önemli bir gelir kaynağı, adeta, bacasız sanayilerin en önde geleni olmaktadır. Dünyanın tanınmış eğitim kurumlarını başarılı kılan özellikleri,  verilen eğitimin kalitesi olup, bu kalite, iyi yetişmiş eğitimciler sayesinde gerçekleştirilmektedir. Eğitim faaliyeti çok emek ve para isteyen bir süreç olup, bu boyutların yanında, zaman, insan,  mekan, dil, kültür, sosyal, ruhsal,  tarih ve coğrafi boyutlarını da dikkate almalıyız. ABD’deki uluslar arası eğitim merkezlerinde eğitim gören ve dünyanın her köşesinden gelmiş olan genlere, her fırsatta, kendi dil, kültür ve tarihleri öğretilmeye çalışılmakta, tatil günleri, tahsis edilen araçlar ve görevlilerle, yakın şehirlerdeki müzeler, fuarlar, festivaller gezdirilmekte, katılanlara cep harçlığı dağıtılmakta, giriş biletleri topluca alınıp mümkün olduğu kadar çok faaliyet izlenmesi sağlanmaktadır. Kısacası,  bir millet ve devlet için, eğitim ve öğretmen kavramları,  bilindiğinden  ve sanıldığından öteye,  çok daha geniş, derin, yaygın  ve etkili kavramlardır.

 

Bu unsurlardan en belirleyici, etken ve sürükleyici olanı elbette ÖĞRETMEN olacaktır… Meslekler içinde en kutsal ve mutluluk verici olanı da öğretmenliktir.  Kısa sürelerle de olsa, öğretmenlik ve eğitim plancısı,  yöneticiliği-denetçiliği yapmış bir kişi olarak, yıllar sonra yolumu kesen ve “ siz benim öğretmenimsiniz, verdiğiniz bilgiler ve öğütler sayesinde çok başarılı oldum “ diyen kişilerle karşılaşmak, insana, tarifsiz bir haz ve mutluluk veriyor.  Bu vesile ile  öğretmenler gününü tekrar kutlar, Ermenek Ortaokulundan öğretmenim Sayın Haydar GÜLTEKİN’in bir öğretmenler günü için yazdığı ve  yıllar önce kutlama töreninde bizzat okuduğu “ Ben Öğretmenim    isimli şiirini de okurlara sunuyorum…

 

Selam ve saygılarımızla…

 

Av. Naci SÖZEN… 24 Kasım 2012 /ANKARA

 

NOT: Muhterem öğretmenim (Şair) Haydar GÜLTEKİN tarafından yazılmış olan  “Ben Öğretmenim” isimli bir şiiri ekte sunuyorum..

***************************************************************************

 

                        B E N       Ö Ğ R E T M E N İ M

 

 

 

                                   Ben öğretmenim,

                                   Ulusun tümü öğrencilerim,

                                   Yaramazı, çalışkanı, tembeli,

                                   Orman orman büyüttüm onları,

                                   Hepsi benim çocuklarım,

                                   Doğruluğu öğretirim bıkmadan,

                                   Kökleri vatanın derinliğinde,

                                   Özümdeki pınarlardan sularım..

 

 

                                                           Çoğunun yoksuldur babaları,

Zaman, simit, ayranla geçer,

Beslenemezler, benizler solgun,

Defteri, kitabı bulamazlar,

Yoktur oyuncakları,

Ayaklar ıslanır, çoraplar delik,

Sevgiyle okşarım saçlarını,

Yüreğimin sıcaklığında ısıtırım,

Üşütmem onları…

 

 

Ben öğretmenim,

Karanlıklar korkar varlığımdan,

Ülkemin üstüne ışık saçarım,

Sürer bağnazlıkla savaşım,

Kurutamazlar, bitiremezler,

Dağ yamaçlarında kaynaklarım,

Binlerce beyine kök saldım,

Binlerce yürekte yaprak açarım…

 

Ben öğretmenim,

Yıllarımı verdim hepinize,

Usanmadan, yorulmadan öğrettim,

Başarılarınızdı hediyelerim,

Nasıl değiştiniz, anlamıyorum ?

Kin tohumları girdi yüreğinize,

Çıkar denizlerinde boğuldunuz,

Pis bataklıklara düştünüz,

Dokunmam kirlenmiş ellerinize..

 

Ben öğretmenim,

Artık çoğunuza güvenmiyorum,

Nerede emeklerimin karşılığı ?

Avuntu sözlere gönlüm kapalı,

Bitsin bu ikilem diyorum,

Senede bir gün anmakla olmaz,

Yıktınız mesleğin saygınlığını,

Katsayılar sizin olsun,

Onurumu geri istiyorum..

 

Ben bir öğretmenim,

Yetmezliği kendimde arıyorum,

Toplanın bayrağın gölgesinde,

Andımızı yine söyleteceğim,

Değer duygularınız değişmiş sizin,

Oturun sıralara, göreceğim,

İnsanlığı, çağdaşlığı, sevgiyi,

Size, yeni baştan öğreteceğim…

 

 

HAYDAR  GÜLTEKİN

EMEKLİ ÖĞRETMEN

Eğitimci, Şair, Yazar..

23 Kasım 1995 /ANKARA

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 1040 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi