Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kazancı Kültür ve Müze Evi neden olmasın

Hasan Köksoy

29 Nisan 2013, 09:19

Hasan Köksoy

Karaman Standına ilgi büyüktü, gelen ziyaretçileri il kültür müdürümüz sayın Cengiz Orta bizzat kendi karşılıyor, ziyaretçilere pilav, gofret, ve Ermenek Helvası ikram ediyordu. Fuara birçok il tanıtım için katılmış, hem tanıtım, hem de satış yapıyorlar, yiyecek, içecek ve kültürel objeler, elsanatları gibi birçok tanıtım ürünleri vardı.


Karaman Standına uzaktan bakınca Yunus Emre ve Karamanoğlu Mehmet beyin fermanına vurgu yapılmış afiş giydirmeleri yapılmış. Standın iç giydirmelerinde ise tarihi eserler ve turistik yerlerin fotoğrafları ve bilgilerine yer vermiş. Netice olarak çok güzel bir emek verilerek kültür ve turizm müdürlüğü ekibi canla başla tanıtım yapmak için çalışıyorlar. İlimizin tanımı için kültür müdürlüğü tarafından hazırlanan bolca kaynak broşür ve dokümanlar var.

 

Standının yarısı boştu doğrusu hayal kırıklığına uğradım. Standın bir köşesinde bulgur pilavı ikram ediliyor, diğer köşesinde ise tanıtım dokümanları vardı. Geri kalan kısımları boştu benim kız bir köşede Ermenek yazısını görünce memleketimiz diye koşarak gitti. O köşede il kültür müdürümüz ve tanıtım şube müdiresi oturuyorlardı. Ermenek tanıtım yazısıda konukların oturacağı koltuğun arkasınsa görünmüyordu, üstelik Ermenek ilçenmizden hiç bir kurum ve kuruluştan bir stand ve yetkili yoktu. Ben oradayken yaşlı bir çift kültür müdürüne Karamana gidince nerede kalabileclerini soruyorlardı, mesala selçuklu otelden bir yetkili olsa fena mı olurdu, neyse geçelim. 

 

Kültür müdürümüzle tanışıp sohbet ettik. Neden yöresel ürünlerin ve kültürel değerlerin tanıtımın az olduğunu sordum, Karamanın elması, Koyunu, Ermeneğin helvası, pekmezli ürünleri, tarhanasını, Zeyve, Nadire mesire yerlerini, Selçuklu otelini, Ala köprüyü, Dinek Kulesini, Alaini, Kazancı yaylalarının niye tanıtımının olmadığını sordum.

 

İl Kültür Müdürümüz Cengiz beyde aynı dertten yakındı, biz bütün belediye, dernek ve ilgili yerlere bu tanıtım için gerekli davetleri yazdık, fakat istenilen geri dönüşümleri alamadıklarını, ilgilenilmediğini söyledi. İl, ilçe, belde belediyelerimizin, otel ve turizm acentelerimizin bu konuda daha çok katkılarını beklediğini belirtti.

 

Ben söylediklerinden şu anladım, önümüzdeki 2014 yılında Kazancı Belediyesi ve İstanbul kazancılılar Kültür ve Dayn. Derneği organize ederse, İstanbul EMİTT fuarında Karaman Standı içinde bir Kazancı tanıtım bölümü açabiliriz gibime geliyor. Haa ne işimize yarayacak derseniz, gelip görmeniz gerek, kimler geliyor kimlerle tanışıyorsunuz. Ne bağlantılar yapılıyor. Benim yaptığım bağlantı gibi.

 

Bende hazır kültür müdürümüzü bulduğum için kazancı ile ilgili bazı projelerimi anlattım. Dinek Kulesinin resterosyonu “Eski kazancı evlerinin tamiri”, “Kazancı Kültür ve Müze Evi” yapılması gibi projelerimin olduğunu söyledim Kültür Müdürümüz çok memnun oldu ve gerekli her türlü yardımı yapabileceğini söyledi.

 

Çok heyecanlandım yıllardır düşünüyordum, dışarıdan kasabamıza gelen bir yabancının ziyaret edebileceği bir Kültür ve Müze Evi’mizin olması ne kadar güzel olur, dedelerimizin ninelerimizin kullandığı günlük eşyalarını, tarım aletlerini, giyim, kuşamları eski bir kazancı evinde toplasak ve aslına uygun bir evde sergilesek güzel olmaz mı.? Ben gerekli alt yapı ve içerik konularını hazırladım bu konuda dernek ve belediyemizden girişim bekliyorum. Beni çalıştırın ben hazırım. Şu Kültür ve Müze Evi’mizi kuralım. Hazır kültür müdürümüzden gerekli desteği almışken....

 

Hasan Köksoy- Kazancı Haber

İstanbul- 27.01.2013
Emit Fuarından KaramanStant fotografları.

 

Bu haber 1951 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi