Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BİZ KAZANCILIYIZ YA ÇOCUKLARIMIZ!

Misafir Yazar

26 Mayıs 2010, 14:08

Misafir Yazar

Değişim ve dönüşüm biz insanoğullarının karsısında tarih boyunca durmuş ve bizi şekillendirmiş olan iki önemli kavram. Doğa ve onun içinde olan bizler sürekli değişiriz ve dönüşürüz. Zamanla aslından farklı bir nitelik taşırsa eğer bir şey, ona değişti deriz, eğer özünü koruyarak olursa bu değişim buna da dönüşüm diyoruz.

Taşradan Büyükşehirlere olan göçlerin temelinde ekonomik ve eğitimsel kaygılar vardı. Bunun sonucunda da hem Büyükşehirler kültürel ve fiziksel olarak değişti, hem de taşralar. Taşranın doğası gereği ekonomisi, hayvancılık ve tarıma dayanır. Fakat bu göçlerle kaybedilen emek gücü sonrası hayvancılık ve tarım zayıf düşmüş bitme noktasına gelmiştir. Bunun sonucunda da köyler, kasabalar ıssızlaşmış genç nüfus yerini ortaya sustu nüfusa bırakmıştır.

Bu Kasabamız içinde böyle olmuştur. Göçlerle Büyükşehirlere giden ilk nesil, geldikleri yerlerde kendi gelenek ve adetlerini yaşatmaya çalışmış, bunun için dernekler, lokaller ve ortak kahvehaneler kurulmuştur. Düğünler adeta birer buluşma günü, sıla gecesi niteliğine bürünmüştür. Gelenler tatil anlayışlarını yine bu duygulara göre belirleyerek, tatil yerleri olarak kendi bölgelerini tercih etmişler, böylece de zayıflayan tarım ve hayvancılığın yanında ortaya bir çeşit “yaztatili ekonomisi” çıkmıştır.

Göçler sonucu Büyükşehirlere gelen ilk neslin, Büyükşehirlerin karmaşık ve bozucu kültürüne karsı kendi kültürüne bağlı kalmaya çalışmasına rağmen onların copçuklarında geleneksel kültüre aidiyet azalmaktadır. Ortaya çıkan basit bir kuşak çatışmasından çok Büyükşehirlerde doğan çocukların ilgi, merak ve beklentilerinin ebeveynlerden farklı olmasında yatmaktadır. Böylece yaz tatillerinde anne ve baba Kazancı'ya gitmek isterlerken, çocuklar çoğu zaman diğer tatil alternatiflerinde ısrar etmektedirler. Yani copçuklarımız değişmekle dönüşmenin ortasındalar.

Şüphesiz hepimiz çocuklarımızın da bizim kadar Kazancı’yı sevmelerini arzu ediyoruz, bizim kadar Kazancı’lı kalmalarını. Fakat bu sadece istemekle olacak bir şey değildir. Çocuklarımızın gözünde Kasabamızı değerli yapmalıyız. Ya da kazancıyı değerli yapmalıyız ki çocuklarımızda bizim kadar Kazancı'yı sevsinler.

Burada neler yapmalıyız yazmayacağım. Belki sonraki yazımda buna değinirim. Ama ben sizlerinde bu konuda neler düşündüğünüzü merak ediyorum. Sahi çocuklarımız kazancılı olacaklar mi? Olmalarını istiyorsak neler yapabiliriz?

06.05.2006

Bu haber 1243 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi