Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kazancı-Abdullah KARPUZ

Misafir Yazar

26 Mayıs 2010, 14:15

Misafir Yazar

Yurdumuzun Dünya üzerindeki yeri hiç kuşkusuz bizler için büyük şans. Asya ile Avrupa arasında, orta Asya'yı önce Akdeniz’i sonra okyanusa bağlayan tek deniz yolu ülkemizdeki boğazlar olmasına rağmen, Ortadoğu'yu Avrupa ya bağlayan en kısa karayolu yurdumuz iken, 4 mevsimin hepsinin yaşandığı bir yerde bulunmamıza rağmen, Suyu bol, güneşi bol bir iklimimiz varken, ülkemizi yönetenler maalesef son 50 yıldır bu avantajlarımızı kullanmadıkları gibi, halkımızın bu nimetleri yeteri kadar değerlendirmesine de maalesef izin vermemişler.

Bütün bu durumu birde kasabamızın bulunduğu bölge için düşünelim. Kasabamız ülkemizin belki de güneydoğuda örnekleri bulunan bir coğrafi bölgesi olan Akdeniz in iç kesimlerinde Torosların tepelerindedir.

Bizimde arazi şartlarımız elverdiğince tarım ve hayvancılık için uygun bir coğrafi konumumuz olmasına rağmen yıllardan beri kasabamız geri kalmıştır. Elektriğimiz 1982-83 yıllarında gelmiş, yollarımız son 10/15 yıl içerisinde asfaltlanmış, kendi ilçe merkezine bile 40-45 dk. Yolculuktan sonra ulaşılabilmektedir. Şimdilerde baraj inşaatı devam etmekte beklide bu yol daha da uzayacaktır.

Kasabamız ve çevre köylerden yıllardan beri dışarıya okumak, çalışmak için ayrılan biz gurbetçiler oradan uzakta olduğumuzdan beklide kışın orda yaşananları ve zorlukları tam olarak bilemeyiz. Yine yollar kapanıyor yine hastalarımız belki de bir iki gün sonra Anamur veya diğer hastanelere yetiştirilebiliyor.

Benim esas söylemek istediğim biz ne yapmalıyız.?

Bizim bu şartlarda bütün amacımızın kasabamızın ilçe olmasını sağlamak için siyasi çalışmalar yapmanın pek faydası olacağını olmayacağını düşünerek Anamur ilçesinin il olmasını beklemek ve Anamur’ un ilçesi olmanın yollarını aramak olmalı diye düşünüyorum.

Kasabamızın son 10 yılda Anamur ile ilişkileri daha güçlenmiş, oraya göç vermiş, hastalarımızı oraya götürmüş, Pazar alışverişini bile insanlar oradan sağlamaya başlamışlardır.
Bununda sebepleri Anamur’un gıda ve ihtiyaç maddelerinin ucuzluğu, insanlarının bize daha sıcak gelmeleri vs.

Bunların yanında en önemlisi, bizim öncelikle kendi kasabamızı zenginleştirmeli, gurbetçiler olarak bizlerin oradan elini eteğini çekmemeli başka yerlere yapılan yatırımların kasabamıza yapmalı, kasaba insanımızın eğitim ve kültür seviyesinin yükselebilmesi için herkesin üstüne düşeni yapması, birlik ve beraberlik içinde siyasi çıkarları bırakarak kasabamız için çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Sevgi ve saygılarımla
Abdullah KARPUZ

Bu haber 1549 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi