Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Ermenek Barajının Getirecekleri Ve Götürecekleri

Naci Sözen

26 Mayıs 2010, 14:49

Naci Sözen

Ankara / Ermenek Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin yayın organı olan “Ermenek Bülteni” Haziran 2002 tarih ve 3 sayı, birinci sayfasında “Ermenek için elele, Suyun Getirdikleri , Suyun Götürdükleri “ başlıkları ile yayınlanan yazılarda, özetle ; aşağıdaki ifadeler yer almıştır.

“ 11 Mayıs 2002 günü Ermenek Barajı temeli atılırken yükselen renkli görüntüler, ne yazık ki, Çavuş Köyü’nü sular altında bırakacaktır. Köylülerin ellerine istimlak paraları verilip, GÜLE, GÜLE mi ? denecek.

Baraj inşaatı gibi kompleks projelerin sosyal boyutu da vardır. Çavuş Köyü insanları endişeli, sahipsiz. Bölgenin en verimli topraklarının sular altında kalacak olması endişe vericidir. Bizler her türlü sebzeyi o insanlardan alırdık. İstimlak edilecek arazilerin bedelleri yöre dışına çıkarsa, yörenin terk edilmişliği hızlanacaktır. Linyit kömürü gelirinin birazı Ermenek’e yatırım olarak geri dönseydi, bu günkü terk edilmişlik olmazdı. “ Bu yazılar, Çavuş Köyü ve çevresinden çekilmiş iki resimle desteklenmiş olup, dile getirilen endişeler ve üzüntüler çok yerinde , fakaaat, çok çok eksiktir.

Şöyle ki ;

1. Baraj inşaatında 2000 kişiye, 5 yıl süreyle iş verileceği reklamı gerçek değildir. İnşaat yaklaşık 2,5 yıl sürecek, işler modern araçlarla yapılacak, teknik elemanlar dışardan getirilecek ve çevreden çok az insana, bekci, şoför, aşcı gibi bazı alanlarda iş verilecektir.

2. Ermenek çevresinde yüksek maksatlı enerji kullanan sanayi kuruluşu olmadığından, üretilecek enerjinin yöreye katkısı olmayacaktır.

3. Baraj su tutmaya başladığı anda, Karamanoğulları eseri olan ve dünyada eşi bulunmayan tarih mirasımız Görmeli Köprüsü (Alaköprü) sular altında kalarak yok olacaktır. 1305 yılında yapılan ve halen alternatifsiz olarak ulaşımda kullanılan bu eseri kurtarmak için başlatılan kampanya gereği yayınlanan “ GÖRMELİ KÖPRÜSÜ, HAZİN OLACAK ÖYKÜSÜ “ başlıklı duyuru, ne yazık ki gerekli desteği görmedi.

4. Sular altında kalacak olan arazi Çavuş Köyü ile sınırlı değildir. Ermenek Delallar, Akmanastır, Sarıvadi, Görmeli köyü, Arnava, Zeyve ve diğer mahallelere ait en verimli araziler sular altında kalacaktır.

5. Ermenek – Kazancı / Anamur karayolu hem uzayacak, hem de kaygan (oynak) araziler, dere ve vadilerden oluşan zor bir güzergaha atılacaktır. Bu güzergah yıllar önce terk edilen bir hattır.

6. Bölgenin inşaatlarında kullanılan kum, Göksu kıyısı yerine, Anamur veya Silifke’den getirilecektir.

7. Baraj gölünün su sınırlarından itibaren başlayacak geniş bir arazideki ağaçlar 5 yıl içinde kuruyacaktır. Anadolu da bir çok barajda bu durum yaşanmaktadır.

8. Gölün çevresi, yani Ermenek ve köylerinin “ YAYLA “ olma özelliği kaybolacak, kuru ve serin hava kalmayacak, romatizma, baş ağrısı ve kalp hastalıkları artacaktır.

9. Yörenin iklim özellikleri değişecek, meyve ve sebzelerdeki lezzet ve verimlilik yok olacaktır, bazı türler üretilemeyecektir.

10. Sözü edilen, balıkcılık, su sporları gibi konular sadece konu, fantazi olarak kalacaktır.

Ermenek Barajı ve Görmeli Köprüsü’nün sular altında kalacağını duyan Gazeteci Sayın Koray DÜZGÖREN, yayınladığı yazıda, şu hususlara değinmiştir. “ Ömrü, ortalama 30 – 40 yıl olan bir baraja , 700 yıldır ayakta duran, kullanılan ve gelecek yüzyıllarda da yaşayacak olan bu tarihi mirasımızın kurban edilmesi üzücüdür. Hasankef ve Zeugma eserleri barajı üstlenen firmaların işten çekilmesiyle kurtuldu.

İklimler değişiyor, Doğu’daki barajlarda üretim durmak üzeredir. Doğal ve ekolojik denge bozuluyor. Kar ve yağmur yağışı azaldı. Bu yüzden baraj ve hidroelektrik santraller artık desteklenmiyor. Dilerim ki, daha çok sayıda Ermenekli duyarlı davranır ve köprü kurtarılır.”

Ermenek Bülteninde yer alan endişeler ve yukarıda değinilen diğer konular birlikte incelendiğinde, Göksu üzerinde kurulmakta olan barajın bölgenin iklimi, bitki örtüsü, havası, ulaşımı, toprağı ve yerinden olacak insanları, tarihi değerleri ve ekonomik – sosyal duruma ne denli olumsuz etkiler yapacağı, buna karşın yöreye direkt bir katkı sağlamayacağı gerçeği karşısında endişeye kapılmamak imkansızdır. İnşaatın bazı ilave faydaları nedir?

Tören için Ankara ve başka yerlerden getirilen insanların Taşucu otellerinde konakladığı, Ermenek yöresinde bir yemek bile yemeden döndükleri, törenin dışardan gelenlerce organize edildiği gibi gerçekler karşısında yörenin nelerden yararlanacağını kestirmek ne de zor değil mi?

Görmeli Köprüsü kurtarma platformu adına Av. Naci SÖZEN, (Kazancı / Ermenek )

Bu haber 2666 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi