Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN

Naci Sözen

23 Nisan 2013, 04:14

Naci Sözen

TÜRK MİLLETİ İÇİN ,  23 NİSAN  VE  24 NİSAN “ GÜNLERİ  NEDEN ÖNEMLİDİR ?

 

(BU GÜN  23 NİSAN, YARIN İSE,  24 NİSAN…)

 

Bu gün 23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.. Milli Egemenliğimizin simgesi olan TBMM’nin açılışının 93. Yıldönümü’nü kutluyoruz. Gazetelerimizden biri “ Bu gün 23 Nisan, Hüzün Doluyor İnsan..” başlığını atmış.. Bu günü kutlarken,  üzüntümüz sadece  bir “hüzün” ile geçirilebilecekse çok iyi, denebilir. Fakat, “akil insanlar” nitelemesiyle  Anadolu’ya dağılan 63 kişinin, PKK’yı doğru yola getirme yerine, vatandaşı, PKK’nın yaptıklarının ve isteklerinin doğruluğuna inandırmak- yönünde, gayret gösterdiklerini izlemek çok acı. Şanlı Bayrağımızın gizlice taşınmakta olduğunun izlenmesi,  Anayasa maddelerinde “ terör suçlarından hüküm giyenler, bu suçlar affa uğrasa bile milletvekili olamazlar” hükmü, hala orada  (Anayasa) durduğu halde,  vetoları kaldırılarak, suçluların meclise girmiş olmaları, polisimize tokat atan, ağır hakaret eden bölücülerin gündemde olduğu, T.C. yi silme-kaldırma yarışını izlediğimiz,  İmralı canisinin muhatap alındığı, ilçelerimizin caddelerini vatan haini, Türk ve Cumhuriyet düşmanı Saidi Nursi  resimlerinin süslediği, T.C. Devleti’nin Egemenliği tartışmaya açılmış olduğu bu günlerde,  23 Nisan’ı, büyük acı ve kaygılar içinde yaşamakta  olduğumuzu söylemeliyiz…  


       Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin  ve Ulusal Egemenliğimizin temelini teşkil eden Milli Mücadele (Kurtuluş Savaşı)  destanımızı ve bu mücadeleyi gerçekleştiren kahramanları unutmamak için hiç olmazsa Milli Bayram günlerinde hafızalarımızı yoklayalım. Ulusal Egemenliğimizin kazanılması ve korunması yönünden, bu gün, yani, 23 Nisan 2013 günü, Milletçe, 93. yılını  kutlamakta olduğumuz bayramımızın, artan bir coşku ile,  sonsuza kadar kutlanmaya devam edilmesini diliyor, herkesin bu yüce bayramını gönülden kutluyoruz. Sonuç olarak, 23 Nisan günleri, Kurtuluş Savaşımızın temeli olması, Milli Egemenlik ve Bağımsızlık gününü hatırlatması, Vatan, Millet, Devlet ve Bayrak gibi kutsal sayılan değerlerimize olan sevgimizi pekiştirmesi yönlerinden bizler için çok önemli bir gündür.

 

Bu günün hemen ertesinde yaşayacağımız “ 24 Nisan” gününün önemi nedir? Bizim yakın tarihimizle ilgili olarak önemi olan “ 24 Nisan “ günü, Ermeniler tarafından, Anadolu’da isyan çıkararak Osmanlı Ordusu’nu arkadan vuran, düşmanlarla işbirliği yapan, halkımızı katleden  ve sonrasında başarısızlığa uğradıklarında, geleceğe yatırım olsun diye  SÖZDE  SOYKIRIM GÜNÜ “ olarak seçilen, bir asırdan beri sürekli canlı tutulan ve dünya çapında yayılarak bir çok ülkenin kanunlarına girmesi ve meydanlarına anıtlar dikilmesi gibi önemli aşamalar kazandırılan bir gündür.

 

Tarihimizi bilmediğimiz, okuma alışkanlığımızın az olduğu ve hafızamızın zayıflığı gibi eleştirileri haklı çıkarırcasına, toprak bütünlüğümüzü ve Milli varlığımızı tehdit eder seviyeye gelmiş olan bu ve benzer olaylara karşı ilgisiz ve bilgisiz davranmayı sürdürüyoruz. Düşmanlarımız ise, tarihin derinliklerinden gelenler dahil hiçbir sorunu unutmuyor, yazıyor, okuyor, yayıyor ve canlı tutarak, fırsatını bulduğunda  hemen karşımıza çıkarıyorlar.


" OSMANLI ARŞİVLERİ YILDIZ TASNİFİ /ERMENİ MESELESİ " KİTABINA GÖRE,(RESMİBELGELER), Özetle ; (belgedeki bilgileri aynen alıyoruz),


" Osmanlı Devleti 1. Dünya savaşı içinde Doğu cephesi başta olmak üzere bir
çok cephede savaşırken Ermeni Komitelerinin doğu şehirlerinde isyanlar
çıkarması, düşmanla işbirliği yapması ve Türk halkını katletmeleri üzerine,
önceden olayların boyutu anlaşılamamış ve kısa süreceği düşünülmüştür. Ancak, Ermeni saldırıları artarak yayılınca, OLMAK, YADA OLMAMAK ayrımında olan Osmanlı Devleti, bu kötü durumun vahametini anlar ve zamanın dahiliye Nazırı,Talat Paşa, Erzurum Mebbusu Vartkes Efendiye, Ermenilerin düşmanla işbirliğini sürdürmeleri halinde şiddetli tedbirler alınacağını ihtar eder.


Osmanlı Devletinin seferberlik ilan etmesinden 9 ay sonra bile isyanlar
devam ettiğinden köklü tedbirler alınmasına karar verilir. 24 Nisan 1915
günü, vilayetlere ve mutasarrıflıklara gizli bir telgraf çekilerek, Ermeni
Komite merkezlerinin kapatılması, evraklarına el konulması ve elebaşlarının
tutuklanması istenir. 26 Nisan 1915 günü Başkumandanlık tarafından
birliklere mesajlar çekilerek 2345 Ermeni Komitacısının /isyancı çetelerin
liderleri/tutuklanması sağlanmıştır. İşte, Ermeni isyanlarının dönüm
noktası olan ve Ermenilerin başarısızlığının en önemli dönüm olayı olan bu
tutuklamanın hareket günü ki, bu gün  24 Nisan günü olup,  Ermeniler için “ ENKÖTÜGÜN/KARAGÜN” olduğundan sözde SOYKIRIM GÜNÜ olarak kabul edilmiş ve kutlanmaya başlanmıştır..”

 

Araştırmalarımızda karşımıza çıkan bu bilgileri okurlarla paylaşmak ve bir birini takip eden bu iki gününün bizler için ne kadar önemli  (zıt etkilerle)   olduğunu hayretlerinize sunmak istedim. Bayramımız tekrar kutlu olsun….

 

Yazan / Derleyen ; Av. Naci SÖZEN, 23 Nisan 2013 /ANKARA

 

Bu haber 1035 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi