Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Nerede Doyuyorsun Önemsiz

Misafir Yazar

26 Mayıs 2010, 16:51

Misafir Yazar

Nereli; Kazancılı, Nerede Doğdun: Kazancı, Nerede Doyuyorsun: Önemsiz

İnsan geçmişe, geleceğe hep özlem duyar. İster Kazancı’da doğsun büyüsün, hayatının bazı dönemlerinde Kazancı’da bulunsun yada Kazancılı bir ailenin çocuğu olsun her Kazancılı böyle bir özlemi duyar.

Biz gurbette olanlar için Kazancı bir özlemdir. Geçim sıkıntısı, iş isteği, kariyer isteği ve bölgemizdeki yetersiz iş sahaları birçoğumuzu Kasabamızdan alıp uzaklara atmıştır. Hepimiz Kazancımıza döneceğimiz günü iple çekeriz.

İnsanlar tatillerde Antalya, Muğla vs. tatil mekânlarına giderken, bizler birkaç günlük tatilimizde bile memleketimize; kimilerine küçük ve önemsiz gelse de bizler için dünyanın en güzel yeri olan Kazancı’mıza; gidebilmek için can atarız. Peki, nedir Kazancı’ya bizi çeken. Geçmişte yaşadıklarımız mı, o sade yaşantısı mı, insanlarımı, yoksa başka bir neden mi?

İnsanın memleketi doyduğu yerdir diyen insanlara oldum olası kızmışımdır. İnsan kendini nereli hissediyorsa memleketi orasıdır. Kazancı’da doğmuş, büyümüş, hayatta her şeyi Kazancı’da öğrenmiş biri olarak ben Kazancılıyım ve nereye gidersem gidiyim Allah izin verirse bir gün Kazancı’ya döneceğim. İnsan nerede yaşarsa yaşasın hep kendisine yakın insanlar olmasını ister, kendisi gibi düşünen, konuşan, sevinen, ağlayan... Bizim için Kazancı böyle bir yerdir. Canın sıkıldığında sıkıntını paylaşacak, iyi kötü günlerinde her zaman çevrende görebileceğin insanlar olan bir yer.

Birde şu siyaseti olmasa diyeceksiniz. Siyasette ayrı bir güzellik katıyor Kazancı insanına. Bizi Kazancı’ya çeken sadece bunlar mı derseniz sıralayayım: Dinek, Toros, Elmalı Oluk,Kır, Yenice Su, Körkuyu , Boz Dağ ve nice havası, kokusu ve zorluğu olan yerler. Saymakla bitmez Ömürleri boyunca Kazancı’dan dışarıya adım atmamış insanlar bile güçleri kesilip buralara gidemediklerinde ölmeden önce Allah izin verse de Torosa, Elmalı Oluk’a gitsem diye dilekte bulunurlar.

İdam mahkûmlarına son isteği sorulduğunda Kazancılı olan biri herhalde Kazancı’yı son bir defa göreyim der. Geçim derdinden Kazancı’dan uzağa gitmiş insanların içindeki Kazancı özlemini biliyorum ve Allah izin verirse bir gün Kazancı’ya geri döneceklerini biliyorum. Çünkü ben KAZANCILIYIM.. Tüm Kazancılı hemşerilerime selamlar..

Bayram YILMAZ -TUNCELİ  bayramyilmaz901@mynet.com

Bu haber 1388 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi