Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kazancılı Olmak-Ömer YILMAZ

Misafir Yazar

26 Mayıs 2010, 16:52

Misafir Yazar

Merhaba diyorum herkese yeniden.

Bir önceki yazımda Kazancılı olmak ile Kazancıdan olmak arasındaki fark üzerinde durmuştum. Özetle şunları söylemiştim:

“Kazancı’dan olanlar için Kazancı, nüfusunun Kazancı’ya kayıtlı olmasından başka ya da Kazancı’da yaşıyor olmaktan başka bir şey ifade etmez, edemez.

Oysa Kazancılı olanlar için Kazancı, bunlardan daha ötede bir anlam taşır.

Onlar Kazancı’ya bağlıdırlar, Kazancı’yı severler, memleket yerine koyarlar ve dolayısıyla da Kazancı’nın gelişmesini, kalkınmasını, güzelleşmesini başta onlar isterler. Onlar sözde değil özde kazancılıdırlar.”

Bu düşünceyi daha somuta doğru geliştirmek istiyorum. Sizlerle duygu ve düşüncelerimi paylaşmaya devam ediyorum.

Sevgili Kazancılılar,

Unutmamamız lazımdır ki her var olan şeyin bir kimliği vardır. Bu kimlik, o var olan şeyin sahip olduğu özellikleri de kapsar. “İnsan” dediğimiz zaman gözümüzün önünde hemen insana mahsus özellikler canlanıverir, beliriverir. Bunlar genel özelliklerdir. Bir de bu genel özelliklerin yanında kişisel özellikler vardır ki o da insanı Ahmet, Mehmet, Fatma, Ayşe yapan özelliklerdir. Dolayısıyla bu özellikler birleştiğinde biz o kişiyi tanırız ya da bir başka ifadeyle o kişi bu özellikleriyle tanınır.

           
Peki, bu söylediklerimin konumuzla ilgisi ne?

İlgisi çok. O da şu.

Kazancı’yı tanıtmak istiyorsak, öncelikle Kazancı’yı biz tanımalıyız.

Hem genel özellikleriyle ve hem de yerel özellikleriyle tanımalıyız. Kazancı’nın o özelliklerini ortaya çıkarmalı, Kazancı’yı kimliğine kavuşturmalıyız yani.
 
Burada kişisel çalışmalar önemli ve gerekli olduğu gibi kurumsal çalışmalar da önemli ve gereklidir. Her bir kişi ve her bir kurum bu konuda üzerine düşeni yapma bilincini ve sorumluluğunu taşımalıdır.

 
           İşte size aklıma gelen bazı çalışma alanları:

 

1-           Kazancı’nın tarihi mutlaka güncelleştirilerek kitaplaştırılmalıdır.

2-           Kazancı’nın gezi ve mesire alanları, tarihi mekânları, yerel yemekleri, yerel kıyafetleri, yerel mimariye uygun evleri, yerel araç gereçleri, yerel kelime, deyim ve atasözleri, eski resimleri yeniden ve güncelleştirilerek ortaya çıkarılmalıdır.

3-           Kazancı’ya ait olan özgün her bir şey için patenti alınmalıdır.

4-           Kazancı’ya hizmeti geçenler, Kazancı’dan yetişen ünlü şahsiyetler derlenmeli ve onların isimlerini kalıcı hale getirecek çalışmalar yapılmalıdır.

5-           Belirli aralıklarla Kazancı ile ilgili şiir yarışmaları, resim yarışmaları, fotoğraf yarışmaları, araştırma - sunu yarışmaları, öykü yarışmaları, Kazancı’yı konu alan seminer gibi etkinlikler yapılmalıdır. Bunlar orada kalmayıp kitaplaştırılmalıdır.

6-            Belirli aralıklarla bir festival zaten düzenleniyor olmakla beraber bu festivalin içi doldurulmalı, geliştirilmelidir. Kazancı’dan, Kazancı’ya ait ve Kazancı’ya has etkinlikler mutlaka ağırlıklı hale getirilmelidir.

7-           Okullarda her türlü sosyal etkinliklerin artırılması, yaygınlaştırılması sağlanmalıdır. Resim, müzik, şiir, tiyatro, halk oyunları, spor gibi etkinlik alanlarında yetenekli öğrenciler desteklenmeli, teşvik edilmeli, ilçe düzeyindeki, il düzeyindeki, ulusal düzeydeki ve hatta uluslararası düzeydeki yarışmalara katılmaları sağlanmalıdır.

8-           Kazancı’nın mutlaka ilçe olması yönündeki çalışmalar hiç yılmadan, ısrarla ve kararlılıkla geliştirilerek sürdürülmelidir.

9-           Yapılan her türlü çalışma ve etkinliğin Kazancı’da kalmaması, il düzeyinde ve yurt düzeyinde duyulması – duyurulması için çaba harcanmalıdır.

10-       Bu maddeler çok daha artırılabilir tabi ki ama bütün bunlar yıllık çalışma programları hazırlanarak ve 1, 3, 5 yıllık hedefler belirlenerek gerçekleştirilmelidir. Bunun için mutlaka bir komisyon ivedilikle kurulmalıdır. Bu komisyon Kazancı dışındaki Kazancılılarla da iletişim halinde ve işbirliği halinde çalışmalıdır.

Sevgili Kazancılılar,

Siz de kabul edersiniz ki her şey kolay olmuyor. Hatta hiçbir şey kolay olmuyor. Ancak şunu da unutmamalıyız ki önemli olan zoru başarmaktır. İşte Kazancılı olmak da bu zor olana talip olmaktır. Bu zor başarılabilir mi?

Evet, başarılabilir, hem eğer inanırsanız ve çaba sarf ederseniz mutlaka başarılır.  O halde haydin Kazancı’ya layık olduğu kimliği kazandırma kervanına siz de katılın ve hep beraberce bu kervanı daha ileriye, daha ileriye doğru taşıyalım. Sevgiyle kalın.

Ömer YILMAZ- 20.07.2007

sensinya@hotmail.com

Bu haber 1344 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi