Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Ahde Vefa

Kazancı Haber

26 Mayıs 2010, 16:55

Kazancı Haber

Zaman değişiyor, eskilerin yerini yeniler alıyor. Zaman ahh insanın baş belası, siyah saça, siyah kaşa,  siyah göze.  Hepsine bela zaman, saçı ağartır, kaşı ağartır, gözü ağartır.  Öküzün boynuzundaki dünya hiç olmadığı kadar hızlı dönmekte.  Oysa eskiler hiçte geçmişte değildiler, yakın zamandaydılar, yakınlardaydılar.  Damarımızdaki kan kadar yakındılar, damarımızdaki kandaydılar. Bigün bi uyandık eskiler değişmiş  yeni olmuş, siyah beyazlar gitmiş, renklenmiş, bahar gelmiş, hoşgelmiş, safalar getirmiş...

Nediyorduk  herşey değişmekte, insanlarımızı, adetlerimizi, sevdiklerimizi, bildiklerimizi, bizi değiştirmekte.  Mektuplar yazılırdı  sevgiliye, sevgiyle.  Yalnız sevgiliyemi sevgiyle yazılırdı mektuplar, hayır ; anneye, babaya, ebeye, dedeye, eşe dosta da yazılırdı mektuplar.  

Ağaçtan kalemlerle, ağaçtan sayfalara,  ağaçtan masalarda mektuplar yazılırdı. Dedem[1] anlatırdı asker ocağında anasına mektup yazmak ıstemiş, okuma yazma da yokmuş ya, arkadaşına rica etmiş, banada yazarmısın, benim için yazarmısın. Olur demiş arkadaşı, kalem arkadaşında, kelimeler dedemde, başlamıslar yazmaya, ilk satır düşmüş ağaçtan kalemle , ağaçtan sayfaya, ağaçtan masada.

“Sevgili anneciğim nasılsın iyimisin, seni çok özledim, beni sorarsan ben de çok iyiyim,” Arkadaşı demiş , yeter memet, asker mektubu kısa olur. Dört yıllık askerliğin neyi kısa olur be arkadaş,  dedemin içi anasına hasretle yanmakta, yetermi yetmez ama, kalem başkasında.  Zoruna gider ve 45 günde  okuma yazma öğrenir, yazar mektubunu ağaçtan kalemle, kalem elinde, kelimeler daha güzel düşer yüreğinden kağıda, elbet daha bir güzel gider anasına.

Bir  ay  gider bir ay gelir. Kervan misali. Sevgiliye hasretin bir sayfalık bedelidir iki ay. Koskoca 60 gün. Havadisti haber. Değerliydi, değilmiydi nicelerinden havadis bile gelmezdi, sorsalar nerde senin oğlan nerde, senin yarin, kınalın, kuzun,  bir çift ayrık otlu kelime düşerdi  boğazlara“, gittide, dönmedi.”  Dedem askerliğini Suriye hududunda yapmış,  Alman harbinde, yedi düvelin , yedi yıllık dövüşünde. Yedi yıl sürmemiş ama  4 yıl hudud beklemiş,  4 yıl anasının kokusunu aramış, döndüğünde ardında bıraktığı anasını bulamamış. Gönderdiği mektuplara bir cevap ya almış ya alamamış. 

 
Oysa bugün herşey değişti. Ağaçtan kalemle ağaçtan sayfalara yazmıyoruz bile.  Mektuplar çoktan unutuldu.  Sanki cevabı alınmamak üzere posta kutusuna konuldu.  Postacılar artık mektupları değil faturaları  dağıtır oldu. 
 
Şimdi memleket hasreti  hepimizin içinde, geçmişte.  Ala köprüde, zeyvede, bozyerde, derecikköyde, kırkkuyunun bülkesinde.  Eskilere  ve günlere ahde vefa.  Sahi düşündünüzmü şu internet, bu site bile  nekadar değerli artık.  2 ay beklemeden alıyoruz havadisleri.  Sevdiklerimizin haberlerini.   Şimdi,  iki günde bir annem soruyor, oğlum internete bi bak ölen kalan varmı köyde, kar yağdımı köye. 

Bu yüzden ey siz sevgili kazancılılar, dostlar gelin elimizden  geldiğince destekleyelim  bu çalışmaları.  Çalışanları. Okullarda olurdu ya  yazı köşesi, herkes birşey yapar  asardı. Bizde onu yapalım herkes bir şekilde destek versin, kimisi haber yazsın, kimisi resim göndersin, kimizi düşüncelerini, hiçbirşey yapamıyorsak çesaretlendirelin bunları yapabilenleri.  Helal olsun be diyelim. 

Vatanımızı çok severiz degilmi, aslında memleketlerimiz küçük birer vatan.  Hepsi birleşince  anavatan.  Aslında hepimiz doğduğumuz topraklara aitiz.  Bizde, dönmeden  bir parça toprak  ve  aybahamdan bir damla su değilmiyiz.

[1] Mehmet Köksoy(Mehmet Goca)- (Kendisine hayırlı uzun ömür dilerken Annesini
sevgi ve rahmetle anıyoruz, mekânı cennet olsun.)

Bu haber 1308 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi