Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kutlanamayan Bayramlar..!!!!!

Naci Sözen

22 Temmuz 2013, 23:49

Naci Sözen

KUTLANAMAYAN   BAYRAMLARA HANGİ BAYRAMLAR EKLENDİ ??

((Kabotaj  Bayramı, Kıbrıs Barış Harekatı  Kutlandı mı ?? )

 

            Kabotaj Bayramı ile  İskenderun ilçesinde grev yaptığım  1979 – 1983 yıllarında tanışmış ve protokole dahil olduğumuz için, her yılın bir Temmuz günü ticari limanda yapılan kutlama törenlerine katılmıştım.  Tören, her bayram kutlamasında olduğu gibi resmi şekilde ve hazırlanmış olan Kutlama Programı doğrultusunda icra edilirdi. Liman Müdürü, günün anlam ve önemini, kabotaj kanunu ve uygulamasını, bu kanunun bağımsızlığımızın simgesi olan önemli unsurlardan biri olduğunu ve uygulama tarihinin çok eski yıllara dayandığını uzun uzun anlatırdı. Bu tören konuşmasından akılda ayrıntılı bilgi kalmamasına rağmen, bayramın ve Kabotaj kanununun, bağımsızlığımızı güvence altına alan ve tüm dünyaya ilan eden unsurlardan biri olduğunu anlamış olurduk.

            Kabotaj konusu, kanunu ve bayramı konularıyla Hukuk Fakültesi eğitimi sırasında daha ayrıntılı şekilde bilgi edinme fırsatı bulduk. Avukatlık mesleğimizi 2000 yılından beri Ankara’da yürütmekte olduğumuzdan, bu konularla ilgili bir dava veya soruyla karşılaşmadık. Fakat, medya ile bize gelen maillerden, 01 Temmuz 2013 günü kutlanması gereken Kabotaj Bayramı’nın gereğince kutlanmamış olduğunu öğrenince içimiz bir kez daha sızladı. Atalarımızın nice güçlüklerle elde edip bizlere miras bırakmış oldukları nice Milli varlıklarımızı ve zaferlerimizi ne kadar kolay terk etmekte olduğumuzu düşünmekten kendimizi alamadık. Dolayısıyla da, Kabotaj Bayramı konusunda bir kaç satır yazmayı bir görev saydık.

            Bağımsızlığımızın simgelerinden biri olan “ Kabotaj Kanunu “ 01 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe girmiş olup, her yılın bu günü “Kabotaj Bayramı” olarak ilan edilerek kutlana gelinmiştir. Kabotaj kelimesi, Fransızca kökenli bir kelime olup, ülkelerin deniz ticaretinde, gemilerin limanlardan yararlanma esaslarını düzenler ve yabancı gemilere kısıtlamalar, ülke gemilerine de ayrıcalıklar getirir. Bağımsızlıklarını önemseyen ve ekonomilerini korumak isteyen ülkelerin, yabancı gemiler için koydukları sınırlamalar Kabotaj Yasağı  olarak bilinir. Bu sınırlamaların liman ülkeleri tarafından uygulanabileceği bazı uluslar arası sözleşmelerde yer almıştır. Hava Yolu Taşımacılığında da benze kurallar getirilmiştir. Ülke içinde yolcu ve yük taşımak sadece bizim vatandaşlarımız veya kuruluşlarımıza aittir. Yabancı bir uçak, Ankara’dan aldığı bir yolcuyu İstanbul’a götüremez. Bir hava limanından alacağı yolcuları, ancak,  ülke dışında başka bir hava alanına götürebilir.

Bilindiği üzere, Osmanlı Devleti, tüm ticari işlerini, gümrük, bankacılık ve döviz faaliyetlerini, hatta, dış borcun ödenememesi sonrasında,  bütçesinin idaresini (Düyun-u Umumiye) batılı ülkelere bırakmıştı. Bu ülkelerin gemileri de limanlarımızdan hiçbir sınırlamayla karşılaşmadan faydalanıyorlardı. Kapitülasyonlarla yabancı gemilere sağlanan bu haklar, 24 Temmuz 1923 tarihinde aynı ülkelerle imzalanmış olan Lozan Barış Antlaşması ile kaldırılmıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK, kapitülasyonların kayıtsız şartsız kaldırılmasını istemiş ve heyet başkanı merhum İsmet İNÖNÜ’ye, 14 maddelik bir talimat vermişti. Bu talimatın sekizinci maddesi, kapitülasyonlar  konusunda hiçbir taviz verilmeyeceği, batılılar tavizde ısrar ederlerse görüşmelerin Ankara’ya sorulmadan kesilerek geri dönüleceği, şeklindeydi. Hemen hatırlatalım, Lozan görüşmelerinde, hiç bir taviz kabul edilmeyecek olan ikinci husus, talimatların birinci maddesinde yer alan  Ermenilere Anadolu’da toprak verilmemesi konusuydu. Bu iki konu, fakültelerin Devrim Tarihi dersinde, sürekli sınav sorusu olarak çıkar. Lozan Barış Antlaşmasının ABD tarafından şimdiye kadar onaylanmamış olduğunu da hatırlatalım. Lozan Barış Antlaşması, İtilaf Devletleri tarafından Osmanlıya dikte ettirilen ve 10 Ağustos 1920 tarihinde imzalanan Sevr Antlaşması’nı  çöpe attıran bir zaferdir. Birinci Dünya Savaşına Almanların yanında girerek ağır bir yenilgi alan Osmanlı, kendi topraklarının paylaşılmasını içeren ve tarihin eğ ağır koşullara sahip antlaşması olarak nitelendirilen Sevr belgesi ile ortadan kaldırılmış oluyordu. Fakat, Türk Milleti bu şartları kabul etmeyecekti, nitekim de kabul etmedi. Topraklarını işgal eden güçleri eşsiz bir Kurtuluş Savaşı zaferiyle yendi ve onları barışa (Lozan’a) zorladı.  

Türk Ordusu tarafından, 20 Temmuz 1974 tarihinde  gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı da 39. yıldönümünde “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı” olarak, Türkiye ve KKTC bünyesinde  sönük törenlerle kutlandı. Kıbrıs Türklerini Rum zulmünden kurtarmak için icra edilen Barış Harekatı sonunda adanın bir bölümü temizlenmiş ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) temelleri atılmıştır. Bu harekatta resmi kayıtlara göre 498 şehit verdik. Birliklerin Komutanı Albay İbrahim KARAOĞLANOĞLU’nun bir Rum esir tarafından şehit edildiği yazıldı. Şehitlerimizden biri, askerliğini komando olarak yapmak isteğiyle sevk alan ve sonrasında, bu harekata katılan  Ermenekli Ali Çavuş idi. Mezar taşında “ Ermenekli Ali KARPUZCU, Piyade Çavuş, ..7.1974, 47 yazıyordu.  Belli ki, ilk harekatta şehit olmuş, adada defnedilerek 47. sıralı şehit mezarına konmuştu.  Şehidimizin mezar resmini ve hikayesini 22.07.2011 tarihli “Kıbrıs Şehitleri Anısına” isimli yazımda yayınlamıştım. Ayrıca, harekatın en sıcak günlerinde, İzmir Pilotaj Eğitim Merkezinde, uçuş öğretmenimiz olan Pilot Binbaşı Fehmi ERCAN, adaya gönderilmiş ve kara birlikleri eşliğinde ilerleyerek,  yer hedeflerini, uçaklara  tarif etmekle görevlendirilmişti. Kısa bir süre sonra şehit oluğu haberini almış ve tarifsiz bir üzüntü yaşamıştık. Ercan Havalimanı ismi, şehit öğretmenimizin anısına verilmiştir. Kendisini ve tüm şehitleri rahmet ve saygı ile anıyoruz. Bu arada, Avrupa Birliği vatandaşı olmak uğruna Rum pasaportu peşine düşen ve kendilerini esaret ve zulümden kurtaran Türk Ordusu aleyhine gösteriler yapıp hakaret içeren sloganlar atan Kıbrıs Türklerini de kınıyoruz.  

 

Ne yazıktır ki, unutturulmak istenen ve kutlamaları kısıtlanan Milli Bayramlarımıza, Lozan Barış Antlaşması, Kıbrıs Barış Harekatı ve Kabotaj Bayramı kutlaması da eklenmiş durumdadır. Bu değerli günler, Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkan birkaç sivil toplum örgütü tarafından hatırlanır olmuştur. Aynı şekilde, unutturulmak istenen “Lozan’ın kutlanarak anılması” geleneğini ise sadece Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkan sivil kurumlarımız sürdürüyor. Bize ulaşan maillerden öğrendiğimize göre, bir kaç toplum kuruluşu, İnönü Vakfı, Adalar Belediyesi ve Adalar Vakfı, 24 Temmuz 2013 günü, Heybeliada’da “Lozan’ın 90. Yılı” ismiyle bir kutlama yapmayı planlamışlar. Lozan Barış Antlaşması, bizim için bir bağımsızlık ve yeniden var oluş, kuruluş senedidir. Kabotaj Kanunu ve Bayramı da varlığını bu anlaşmaya borçludur. Yunanlıların, Ege Denizi’ni kendilerine ait bir iç deniz olarak kabul etmeleri ile üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin, uluslar arası hak ve menfaatleri korunup savunulmadığı taktirde, yani,  bu gidişle, karasularına mahkum olan bir deniz ticaretine sahip olacağı kaçınılmazdır. Bu yıl, Kabotaj Bayramını kutlayan örgütlerden birinin de Muğla Barosu olduğunu öğreniyoruz. Baro Başkanı Mustafa İlker GÜRKAN, günün önemine değindiği bildirisinde, Cumhuriyetin bu tarihsel hamlesi, bütün alanlarda olduğu gibi durdurulmuş, geriletilmiş ve küreselleşme adına, Türkiye denizlerine yabancılaştırmıştır Kıyıları en fazla bir yarımada ülkesi olarak, bir an önce denizcileşmeliyiz” cümlelerine yer vermiştir.

Biz de. bu vesileyle, tüm Milli Bayramlarımız, zaferlerimiz, kahramanlarımız ve Vatan, Millet, Bayrak, gibi kutsal değerlerimizin eski günlerde olduğu gibi coşku ve gururla kutlanması, sahiplenilmesi, gelecek nesillere aktarılması dileğiyle, geçmiş olan Kabotaj Bayramı, Kıbrıs Barış Harekatı ve 24 Temmuz 2013 günü kutlanacak olan  “Lozan’ın 90. Yılı” anma gününüzü candan kutluyoruz.

Yazan /Derleyen : Av. Naci SÖZEN,

Bu haber 1100 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi