Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Taşeli Halkının Mayası-Mustafa Ertaş

Misafir Yazar

26 Mayıs 2010, 17:01

Misafir Yazar

Taşeli ve çevresinde yaşadığımız aile ortamı bize harama yemenin, hile yapmanın, yalan söylemenin çok kötü, çok günah olduğunu öğütlemiş HAK bildiğimiz yolda susmamayı, onurlu, saygın, mert olmayı, saygıyı sevgiyi hücrelerimize kadar işlemiş, hile, yalan, dalavere öğretilmemiştir. Mayamız hep güzelliklerle yoğrulmuştur.

Taşlı, çakıllı yollar, inişli çıkışlı, büküntülü çöküntülü, dereli, tepeli, gökle öpüşen dağ zirveleri ile ilginç bir görünüm sergileyen doğamız bizleri akıllı yapmış, dik durmayı öğretmiştir.

Kin, nefret, haset, acı, korku öğütlenmemiş; korkunun da ötesinde, sevgi, dostluk, erdem, insanların iyiliğini, yüceliğini istemek ve insanoğluna Allah’ın cennetinden de üstün bir “Evren”de yaşaması özlemi ve bilinci hücrelerimize kadar işlemiştir.

“Dost iki bedenli, bir tek ruhtur” çıkara bağlı dostluklar güven vermez ve yaşayamaz. Güvenmediğin, inanmadığın bir toplumda yaşamak zordur. İnsan düşündüğünü, duyduğunu, gördüğünü, doğru olduğuna inandığını korkusuzca söyleyebilecek bir yüreğe sahip olmalıdır. Sevgi doğa kadar geniş, güneş kadar büyüktür.
 

Orta Toroslar’ın (Taşeli’nin) Göksu’nun kolları olan dere ve vadilerinde, yamaçlarında, dağ eteklerinde, elma, üzüm, ceviz, kiraz, şeftali bahçelerinde, yaylalarında çocukluk yıllarını gürül gürül, şırıl, şırıl akan sularından, yerdeki çakıllar arasından kaynayan buz gibi pınarlarından içerek, çam, ardıç, kekik tüten, püfür püfür esen tertemiz Toros havasını soluyarak büyümüş olan Taşeli halkı, güneş kadar aydın, okyanuslar kadar sevgi yüklüdür.

Gören, duyan, düşünen, seven, vefalı gerçek bir insan olan Taşeli halkı, ağaçlar, kuşlar, taşlar, sular, çiçekler ülkesi. Taşeli’nin yalçın dağları arasında filizlenip yeşeren aynı Karaca Oğlan gibi çiğdem, lale, sümbül, mormenekşe, kardelen çiçekleri içinde kekliklerin seslerini dinlemiş, Orta Toros yaylalarının binbir pınarından içmiş, kekiklerini koklamış ve O’nun yakımlarını (şiir) duya duya büyüyenlere birkaç örnek vermek gerekirse birkaçını sıralayabiliriz. Şentürk, Ertekin,Şimşek, Barçın, Ceylan, soylu, Köksoy, Sönmez, Keskin, Yaldız, Karaman, Karamanoğlu Mehmet Bey, Alparslan, Elvan, Portakal, Rüştü, Özbek, Yaşar, Koçaş, Gürgen, Özbey, Uyar, Keleş, Kaynak, Dağdelen aklıma geliveren bu isimler gibi Taşelindeki insanlar bu kültürle yoğrulmuşlardır.

Evet bizi birbirimize bağlayan altın zincirin halkaları, bizleri biz yapan yöremize özgü gelenek, göreneklerimizle bozulmayan arı Türkçe Dilimizle öz kültürümüzdür. Aslı incelenince görüleceği gibi “Benim aslım Yörük, eski Yörük”(kaynak: Enver Behnan ŞAPOLYO – Milli Mücadele Tarihi) yani Karamanoğullarını Osmanlılar 1473 de yıktıktan sonra Taşeli yöresinden Balkanlara gönderilen Türklerden olduğunu söyleyen Atatürk’ümüz şöyle der: “Ey Türk ulusu sen yalnız yiğitlikte ve savaşçılıkta değil, fikir ve uygarlıkta da insanlığın şerefisin (yıl 1931 Atatürk)

Taşeli’nde bin inişe karşı bin yokuş var. Taşeli halkı böyle bir doğayı özler ve sever. Sevgi her şeyin üstündedir. 0, Sevilen sevenin gözünde güzelleşir. Sevince, sevdikçe sevgi çoğalır. Seven coşkuludur, bitip tükenmeyen, artıp eksilmeyen bir yaşama sevinci vardır. Sevgi çoğalınca, HAK la HAK olur.

Taşeli’ni, Taşeli halkını anlatmak çok zor. Çünkü, öyle güzellikleri, özellikleri, can olan değerleri vardır ki… her birini dile getirebilmek, yazabilmek için güveği peşkirine yıllarca iğne ile kuyu kazar gibi işlenen el emeği, göz nuru nadide nakışlar gibi, yüzlerce ansiklopediyi dolduracak kadar yazılması gerekir. Buna ömrümüz yetermi ki kim bilir?

Benim gibi Taşeli’nde, Taşeli yaylalarında doğan her çocuğun beşiğinde anaları kulağına Karaca Oğlan’ın koşmalarını, türkülerini, Yunus Emre’nin nefeslerini nenni (ninni) yapıp söyleyerek uyuturlar, büyütürler. O dağların o bağların kendine özgü bir sesi bir soluğu bir dili vardır. Ancak dağlı olanlar bu dili bu soluğu anlar. Dağlı olmayanlar anlayamaz.

Karaca Oğlan'ın Taşeli Yöresi ile ilgili şiirlerinden örnekler:

Anamur da Firenk (Ovabaşı) köyü vardır. Tarihte buralarda Firenkler yaşardı, Karaca Oğlan'ın Orta Toroslardan Barçın Yaylası'ndan Sarıveliler, Ermenek, Kazancı’dan Anamur sahillerine doğru inerken gördüğü Firenklerle ilgili yakımı (şiiri) (71) yaşındaki Osman Altun, (90) yaşındaki Ahmet Tufan ŞENTÜRK'ten aldım.

İmdim seyreleydim Firengistan’ı

İller var, bizim ile benzemez,

Levin tutmuş, goncaları açmış,

Gülleri var bizim güle benzemez.

                                              

Göllerinde kuğuları yüzüşür.

Meşesinde sığırları böğrüşür,

Güzelleri türkü söyler çağrışır,

Dilleri var bizim dile benzemez.

                       

Seyredüben gelir Karadeniz’i,

Kanları yok, sarı sarı benizi,

Öğün etmiş onlar, domuz etini,

Dinleri var bizim dine benzemez.                               

                                                                      

Karaca Oğlan eydür, dosta darılmaz,

Hasta oldum, hatırcığım sorulmaz,

Vatan tutup bu yerlerde kalınmaz,

İlleri var bizim ile benzemez.

                       

Ermenek’ten Anamur'a inilince ilk köyün adı Frenk(Ovabaşı Köyüdür) tarihte buralarda Frenk'ler yaşardı. Karaca Oğlan'ın bu yerler için dizelerinden bir örnek. Sarıveliler' de 72 yaşında Osman ALTUN’DAN alınmıştır.

Eğer benim ile gitmek istersen,

Eğlen güzel yaz olsun da gidelim,

Bizim iller kıraçlıdır aşılmaz,

Yollar çamur kurusunda gidelim

                                                                      

Erisin dağların karı erisin,

İniş seli düz ovayı bürüsün,

Türkmen ili yaylasına yürüsün,

Ak kuzular melesinde gidelim.

                                                                      

Meth eder Karaman’ın elini,

Köprüsü yok geçemedim selini,

Kervan yaylası’nı5, Perçem belini6

Lale sümbül bürüsünde gidelim.

 

Üç gün oldu bizim evler göçeli,

Beş gün oldu, Çevlik7  (5) suyun geçeli,

Önü al önlüklü yüzü peçeli,

Hanım kızlar yürürsünde gidelim.

 

--------------------------------------

3 İnce uzun dal

4 Sarıveliler ilçesi Barçın yaylası Altıntaş yöresi ve Basyayla ilçesinin kuzeyindedir.

5 Ermenek’e bağlı Kazancı Kasabası'nın güneyindedir.

6 Aynı Yer

7 Sarıveliler’in batı kıyısındaki derenin adı

 

Mustafa ERTAŞ

Gazeteci - Araştırmacı Yazar

Cep: 0 505 874 33 03

Bu haber 1854 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi