Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

İstanbuldaki Çatalbademliler- Gülcan GÜMÜŞ

Misafir Yazar

26 Mayıs 2010, 17:08

Misafir Yazar

İstanbul, her kes gibi bizim memleketlimize de kucak açmış. Gelen herkesi bir misafir ağırlar gibi bağrına basmış. İstanbul öyle bir derya ki bir gelen bir daha geri gidemiyor.

Çatalbademliler de birçok Anadolu insanı gibi gelip yerleşmişler İstanbul’a Önce aileden bir tanesi gelmiş sonra o başkalarını getirmiş. Böylelikle gelip İstanbul’u mesken tutmuşlar. Bazıları da görev gereği atamalı gelmiş ama onlar çok az.

Bizim hemşerilerimizin büyük bölümü mobilya işi yapar. Mobilya deyince de aklımıza hemen masko ve modoko gelir. Bizimkilerde hep oradalar.  Modoko merkezli Ümraniye de çok fazla aile vardı. Şimdilerde masko daha aktif hale gelince bir kısmı modokodan kopup geldi oraya. Kimi dükkân açıp işveren oldu kimi işçi. İş yerlerine en yakın semte Mehmet Akif mahallesine de evleri kurdular. Nede güzel oldu aslında. Orası nerdeyse çatalbadem mahallesi olmuş. Hanımlar, beyler, çocuklar hepsi sokakta bir birini tanıyıp selamlaşıyorlar. İstanbul’un Avrupa yakasında oturan bayların büyük bölümü Mehmet Akife kahveye gidiyorlar. Köydeki kahve adetlerimiz hiç bozulmadan buraya bire bir taşındı.  Belkide yaşatabildiğimiz tek geleneğimiz kahveler.
 
         
Bunun yanında bütün Çatalbadem’liler mobilyacı değil ebette. Biride ben deniz olmak üzere farklı işler yapanlarda çok. Bu farklı iş yapanlar içinde Sayın Ali Arı ağabeyimizin adını anmadan geçemeyeceğim. Çünkü Çatalbademden birçok insanın İstanbul da hayatını kazanmasına,  İstanbul ’a gelmesine vesile olmuştur.  Merkezi Altunizade de bulunan Selçuk ecza deposunda çalışan birçok hemşerimiz bulunmaktadır.

Bunca insan burada yaşamakta, ama bir birleriyle fazla irtibat kurduğu söylenemez. Burada bizler Zeyve ve İkizçınar köylerinde hemşerilerimize hep birlikteyiz. Aslında burada hepimiz sanki aynı köyün insanıymış gibi yaşıyoruz. Bu üç köyün insanı 2000 li yılların başında birleşip bir dernek kurdu. Dernekle fazla ilgilenen olmayınca maalesef kapatmak zorunda kaldık. Düğünler haricinde toplu organizasyon çok az yapılır. Bundan sonra inşallah kazancılılarla birlikte organizasyonlar yapılır. İnsanlar bir birine kenetlenir.  Gelenek göreneklerimizi doya doya yaşarız.

Gülcan GÜMÜŞ - Mart 2008-İSTANBUL
gulcangumus70@mynet.com

Bu haber 1528 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi