Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Seçimlerin Çağrıştırdıkları-Şevket ÇETİN

Misafir Yazar

26 Mayıs 2010, 17:21

Misafir Yazar

Kazancılı insanlar, Cumhuriyet ilkelerine bağlı, aydınlanmaya açık, seçimlere duyarlı, beyni çalışan, hakkı adaleti gözeten, birbirlerine saygılı, insanlığa saygılı, biraz küfürbaz, çocuklarını düşünen ve gözeten, memleket ve dünya olayları ile ilgilenen, kadın-erkek ayrımı yapmayan, kızlarını ve oğullarını okutan kişilerden oluşmuştur. İstisnalar elbette vardır. Çoğunluktur önemli olan.

Ağalığa ilk karşı çıkanlar (Türkiye genelinde) Kazancılılar olmuştur. Şeyhlik, müritlik yoktur, hiç olmamıştır. Başlık parası hiç olmamıştır. Resmi nikahsız evlilik yoktur.

Seçimler yaklaştıkça Kazancıda da seçim duyarlılığı artar. Particilik, Kazancıda her zaman hat safhadadır. Bir dönem gençler ve ihtiyarlar kahvesi vardı. Şu anda daha çok partililerin gittikleri kahveler var. Seçimler iyice yaklaştıkça,  karşı partilerden olan kişiler birbirleri ile konuştuklarında uzaktan seyreden taraftar ‘bizim partiyi satıyorlar mı?’ diye düşünürler.

Yerel seçimlerde partiler Belediye Başkanı adaylarını seçerler. Partiler yarışırlar. Adayların önceden belirledikleri bir projeleri yoktur. Bu projelerle halkın karşısına çıkıp ‘‘Ben bunları - bunları yapacağım’’ diyemiyorlar.

Büyük şehirlerde partilerin yarışması normaldir. Çünkü adayların tanıtımı ancak parti kanalı ile olur. Kasabalarda ise herkes birbirini tanır. Dolayısıyla partiden çok adayların ve projelerinin değerlendirilmesinin ön planda olması gerekir.

Kazancıda uygulanabilecek birkaç proje taslağı önerebilirim:

1-Arsa temini: Kazancılı insanların arsaya ihtiyacı var. Kazancıda ikamet edenler dahil, dışarıda görev yapan ve Kazancıya yatırım yapmak isteyen Kazancılılar arsa konusunda sıkıntı çekiyorlar. Belediyenin, kıraç(verimsiz) arazilerden altyapıları hazır(yolu, suyu, kanalizasyonu, elektriği vs), vatandaşların bütçesine uygun, 350-400m2 büyüklüğünde arsalar üretip vatandaşlarına hizmette bulunması gerekir. Bu hizmet, düzenli şehirleşmeyi de beraberinde getirir. Toplu Konut İdaresini ‘TOKİ’ yi biliyoruz. Belediyenin öncülüğünde yapılması gerektiğini düşünüyorum.

2-Elektrik üretim: Kazancıda bir zamanlar beş adet su değirmeni vardı. Kanunlar çerçevesinde aynı yerlerde elektrik üretimi yapılabilir mi?  Rüzgâr enerjisinden elektrik üretilebilir mi? Araştırılması gerekir.

3-İnsanlara yatırım yapılabilir: Kazancı Belediyesinin İlköğretim ve Ortaöğretim okullarına imkanları dahilinde yardımlarının olduğunu biliyoruz. Belediye kurslar açabilir: Bilgisayar kursu, ilkyardım kursu, müzik kursu, resim kursu, koro, folklor kursu. Yarışmalar Düzenleyebilir: Satranç ve tavla turnuvası (ödüllü), şiir ve hikaye yarışmaları (ödüllü). Bunlar halkı bütünleştiren ve cevheri olanın cevherini gösterme fırsatı sunan ve cesaretlendiren yarışmalardır.

Kazancı Belediyesi, arazi yollarına büyük önem verdi. Kazancının arazisi çok geniş olduğu için arazi yolu çalışmalarına devam ediliyor. Sulama işlerine büyük çaba harcandı. İmkânlar ölçüsünde arkların betonlaşması, su kaybının önlenmesi için çalışmalar yapıldı. Belediye binası, düğün salonu, çevre yolları yapıldı. İş makinesi, taşıma araçları, binek araçları, çöp kamyonu alındı.

Kazancı Belediye Başkanlarının her birinin, Kazancıya büyük emekleri olmuştur. Yapabileceklerinin en iyisini yapmışlardır. Devamlı hükümetlerin muhalefet kanadında olduklarından devlet desteğini az görmüşlerdir. Buna rağmen başarılı olmuşlardır. Kendilerine başarılarından ve emeklerinden dolayı minnettarım.

Kazancı halkının, yaklaşan yerel seçimlerle, dürüst ve çalışkan Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri ve Muhtarlar seçeceğinden eminim. Seçimlerin vatana ve millete hayırlı olmasını dilerim.   

Yazan: Şevket ÇETİN    12-Ocak-2009 /İstanbul   

 cetinse@mynet.com.tr

Bu haber 1957 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi