Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kelimeler ve Şeyler

Hasan Köksoy

12 Ocak 2018, 15:13

Hasan Köksoy

2013 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Okuluna devam ettiğim günlerde ’’Kırkambar-Kelimeler ve Şeyler’’ başlıklı konuşmasıyla Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Çelik katılmıştı. Konu siyasetti ama hoca konuyu başka bir biçimde ele almıştı.. seçim heyacının yaşandığı şu günlerde bende aldığım notlarımı sizlerle paylaşamak istedim..

Siyaset bir enstrümandır, kimdeyse ona göre ses çıkarır. biz işi biraz siyasetten uzağa götürelim. Picasso bir tablosunu sergilerken resimdeki balıkların balık olmadığını iddia eden balıkçıya Picasso onlar zaten balık değil, resim cevabı vermiştir.

Kelimeler balık, aşk, nesne değildir. Dil varlığın evidir, yani hiçbir dil manayı karşılamaz. Manalar sadece dil vasıtasıyla anlatılır. Kelimeler kültürle birlikte gelir, aşk kelimesi aşk kavramının yerine geçmiş kalıbıdır.

Para, bilim ve uygarlık hayatınızı düzgün hale getirebilir ama anlamlı hale getiremez, anlamlı olabilmesi için başka şeyler gerekir: bilgelik, şiir, aşk. Aşk, Arapçada sarmaşık anlamına gelir. Sarmaşığın kendi ayağı ve bedeni yoktur, başkasına sarılıp büyür. Tutunduğu da zayıfsa onu da kurutur.

Dil ve kelimeler birbirine tam olarak çevrilemez. Kelimeler, kültürlerin şifre çözücüleridir. İngilizcede sadece “heart” olarak bulunan sözcük bizde kalp, yürek, gönül olarak bulunur. Biz gönül derken ruhtan aldığını nefse yansıtan, onu ışıklandıran bir bekleme salonunu kastederiz, kan pompalayan organı değil.

Mevlana çok büyük bir bilgemizdir. Mesnevi’nin kelime manası “ikinci” dir, yani birinci kitap olan Kuran’ı açıklamak için yazılmıştır. Ney insan sesine en yakın şeydir. Ney çalınmaz, üflenir çünkü Adem’e ruhunun üflenmesi olarak düşünülür. Neyin içindeki rüzgar, nefes değil ateştir; içinde ateş olamayan da adam değildir. İnsan da ney gibidir, ana rahminden sürgün edilir ve doğarken havanın, göbeği kesilirken ateşin, yıkanırken de suyun saldırısına uğrar. Büyürken içine aşk düşer. Aşk tıpkı neyin içini dağlayan kızgın demir gibidir, kızgın demir gider, sadece sevdiğinin adı kalır.

Aşk ve sevda eş anlamlı değildir, kara ve siyah gibi. Bize aşk ve şiir lazımdır. Şiirin kelime manası kıldır. Bir hanımın saç teli inceliğinde söz söyleme sanatına şiir denir. Şuurun da kelime anlamı şiir gibi kıldır.

Siyasetin 3 temel anlamı vardır: İlki at tımarıdır, seyisten türemiştir. İkincisi kan dökmektir. Bununla ilgili Pir Sultan Abdal: “Siyaset günleri gelmeden açın kapıları şah’a gidelim” demiştir. Üçüncüsü ustaca yalan söyleyebilmektir, yani politikadır. Siyaset bir enstrümandır, kimdeyse ona göre ses çıkarır. Bir filozof demiştir ki; devlet adamı olmak için 1 saat yeter, geri kalan 23 saat de insan olmaya yeter.

İnsan, alışan demektir. Adem, insan ve beşer’e baktığımızdaysa “beşer şaşar” atasözünü hatırlarız. Beşer, edebi ve felsefi çıplaklığından dolayı şaşar. Kadının kelime anlamı geç gelendir, yani yaratılışa göre önce Adem, sonra Havva gelmiştir.  Su, kadın ve hayat daima birbiriyle ilgilidir. Mevlana der ki, dünyada her şey çift yaratılmıştır; yeryüzü erkek gökyüzü dişidir. Yeryüzünün kuruluğunu gökyüzü giderir.

Türkçede “p,ç,t,k” harfleri olmadan küfredilmez. “b,p,m,n,v” harfleri olmadan da aşk sözcüğü söylenmez. Orta hecesinde “o,ö” olan sözcükler de yuvarlak şekillidir. Tüm bunlar, dillerin tesadüf olmadığını gösterir.

Kuran-ı Kerim’in inmesi kitap düşmesi değildir. Yüce bir anlamın insan zekâsına tenezzülüdür. Kelimelerin 3 manası vardır, 3 ten sonrası filozof ve şairlerin keyfindedir. Bizde kavga neden çıkar? Kelimelere yüklediğimiz anlamsız manalarından çıkar..

Günümüzde yaşanan kavgalar ve seçim öncesi sataşmaları göz önünde bulundurusak, bu tür güzel söylemlere çok ihtiyacımız var gibi.. artık insani degerlerimiz hatırlayalım ve her şeyin siyasetten ibaret olmadığını bilelim... iyi günler dilerim...

Derleyen; Hasan Köksoy - Kazancı Haber

27 Aralık 2013

Bu haber 1918 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi