Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Kasabamızda Tarım ve Çiftçilerin en önemli sorunları nedir?

Tüm Anketler

SAMİ TUNCA ( 1928-2009)- Hasan Şimşek

Misafir Yazar

26 Mayıs 2010, 17:36

Misafir Yazar

18 Mart 2008 Dr. Mehmet Sönmez’in birinci ölüm yıldönümü, geçen yıl ölümünün arkasından onun hakettiğini düşündüğüm güzel şeyler yazma imkânım olmamıştı. Hâlbuki Dr. Mehmet Bey hakkında bayağı bilgi ve belgeye sahiptim. Bu eksikliğimi ölümünün birinci yıl dönümünde gidermeye çalıştım, yazımı yazdım ve elektronik mektupla Yeşil Ermenek gazetesine ulaştırdığım dakikalarda, dostum ve Ağabeyimiz Ziraatçi Mehmet Keskin aradı.

sana acı bir haberim var, Kazancı’dan bizim Fevzi Çelebi telefon etti ve size de haber vermemi söyledi, Sami Tunca 13 Mayıs 2009 Cuma günü Antalya’da vefat etmiş, cenazesini Kazancı’ya getirmişler, Hasan Bey’e de haber ulaştır demiş. İşte Sami Tunca Ağabey’in vefat haberini böyle aldım. Sami Tunca’nın benim özel hayatımda çok önemli bir yeri vardır.

Fakültede okurken Öğretmen Okulu sınavlarına yönlendiren ve benim erken öğretmen olmama (Sınıf Öğretmeni)  vesile olan odur. Kendisi Şişhane’de iyi bir okulda müdürdü. Onun okulunda Ermenek Kültür ve Yardımlaşma Derneği genel kurulları yapılırdı. Ben orada tanıdım kendisini bir yıl sonra da 1971’de resimde gördüğünüz gibi beş kişilik Dernek Yönetim Kurulu’nda birlikte çalıştık. Dernek çalışma ortamında ve diğer birlikte olduğumuz zamanlarda birbirimizi daha iyi tanıdık, dost olduk. Bu dostluğumuz hep devam etti.
Ömrünün son yıllarında Antalya’ya yerleşmişti. Oraya yerleştiğinde heyecanla Antalya’da olduğunu mutlaka benim oraya gelmemi ve misafir kalmamı ısrarla istiyordu. Ben, emek yoğun kitap yazma işleri ile uğraştığımdan doğal olarak onun isteklerini yerine getiremedim. Kendileri çok değerli, açık sözlü, özgüveni tam mert bir adamdı.

Antalya’dan İstanbul’a gelişlerinde hep haberleşir ve görüşürdük. “Kazancı Kasabası” adlı kitabın basım aşamasında yani yayına hazırlanmasında benim yayın evinde birlikte çalıştık. Kitabın başlangıç kısmı başlı başına bir belgesel. Ben bu kitabın kendisine ekonomik yönden bir şey sağlamayacağını ama yöre için iyi bir kaynak olacağını söyledim. Bu nedenle mümkünse Kazancı Belediyesi bunun basım giderlerini üstlensin dedim. Çünkü kitap Kazancı için yazılmış bir belgeseldi. Bu önerime anında tepki verdi.

Gerçi kitabın diziminde ve ön hazırlığında Kazancı Lisesi öğrenciler ve müdürü Cafer Taştekin’in katkıları vardır. O dönem, emekli ebe Ayten Yıldız Belediye Başkanı idi. Çünkü biliyordum ki emekli maaşı ile bastıracaktı kitabı, yine biliyordum ki kitap için harcadığı para hiç geri dönmeyecekti. Benim önerimi kabul etmedi, etse idi Kazancı Belediyesi kabul eder miydi bilemem? Fakat kitabı bastırdı, yöre için çok iyi bir kaynak oldu.

İşini bilen yazarçizer bu kitaptan da fevkalade yararlanabilir. Kazancı Kasabası adlı kitaptan önce “Gönül Bahçesinden” diye bir şiir kitabı  (1995) yayınlandı. Bu kitabın yayınlanmasında da yeğeni Mesut Gürbüz ile benim katkılarım vardır. Kitabın önsözünde de bize cömertçe teşekkür eder. Katkılarımız vardır derken yardımcı olmuşuzdur. Onun geçmişe yönelik bize olan katkıları emekleri mutlaka daha fazladır.

Öğretmen, şair, yazar Sami Tunca; eğitimciliğinin yanında iyi bir yönetici, iyi bir şair ve yazardı. Bunların yanında hemşerilerine (Kazancılılara) liderlik yapmış, yol göstermiş, çoğu Kazancılı çocukların daha iyi daha nitelikli eğitim alması için yaptığı liderlik kayda değer.1963 yılında İstanbul’a gelişiyle hemşerilerini, yakın akrabalarını işe yerleştirme gibi gayretleri takdir edilecek özverili çalışmalarıdır.

O yaşamı boyunca hep Kazancı’yı ve Kazancılıyı koruyup gözetmiştir. Bana göre de bu yanı çok ağır basar. Kanaatim odur ki Kazancılılar, kendilerine önderlik yapmış bu şahsiyetin değerini bugüne kadar pek anlayamamışlardır. Dilerim bundan sonra anlarlar. Tüm sevenlerinin başı sağ olsun derken, Sami Tunca ağabeyimizin ruhu şâd olsun derim.

Sizlere Sami Tunca’nın şair olduğunu yazdım. Yayınlanmış çok güzel şiirleri ve şiir kitapları var. Her türlü konuyu rahatlıkla işler. Şiirlerinde açık ve nettir. Kapalı ve imalı yazmaktan çok açık net yazar, düşünceyi sansürlemez, kâğıda olduğu gibi aktarır. Hepimizin ortak paydası olan bir şiirini birlikte okuyalım:

ERMENEK
 

Karaman’da Torosların çiçeği

Bağı yeşil,dağı yeşil Ermenek

Bilmem nasıl anlatmalı gerçeği

Dilediğin Allah vermiş,Ermenek.

 

Dik dağların yamacında,köylerin

Mert ve uysal ağaların,beylerin.

Çiçek dolu,görünecek yerlerin,

Gam,kederden uzak olan Ermenek

 

Yalçın dağlar, orman ile seçilmez

Suların var, buzdan soğuk içilmez,

 Havan güzel,sana kıymet biçilmez

Yaşanacak bir beldesin Ermenek

 

Dere tepe, yollar ile örülmüş.

Çok değişmiş, çiçeklere bürünmüş.

Bin bir türlü kokuları sürünmüş.

Allı pullu, gelin olmuş Ermenek.

 

Meyvelerin bin bir çeşit, seçilmez

Sebzelerin,bal,kaymağın eksilmez.

Etin,yağın, kim demiştir yenilmez.

Her mevsimde bahar kokar Ermenek

 

Dekeçatın, Balgusanın, Delalın

Karşıyakan, Navasıyla, Daranın

Göksu Çayı, Zeyve Çayı, Kolların

Gece gündüz akar durmaz Ermenek

 

Özlemini çeken bizler olmuşuz

İş gereği yurt sathına dolmuşuz

Nasipliyiz, çünkü senden doğmuşuz

Unutmayız, Unutmadık, Ermenek 

Sami TUNCA

Sami Tunca için yazılacak ve söylenecek çok güzel şeyler var. Zamanı gelince yazacağız. Yöremize karşılıksız olarak hizmet eden tüm fanileri saygıyla anar, Allah’tan onlara rahmet dilerim. 16.03.2009

Hasan ŞİMŞEK- İSTANBUL

haassimsek@yahoo.com

Tel: 0532 253 01 12

Bu haber 3244 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DUVARDAKİ TÜFEK KİMİN OLACAK ?27 Mayıs 2020

© 1999 - 2020 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi