Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Kasabamızda Tarım ve Çiftçilerin en önemli sorunları nedir?

Tüm Anketler

Oralı Olmayan Hemşehirim- Hayrettin DEMİRTAŞ

Misafir Yazar

26 Mayıs 2010, 17:50

Misafir Yazar

Bilişim çağının getirdiği kolaylıklar yanında toplumlardan alıp götürdükleri de vardır. Görsel ve işitsel basının para kazanma amaçlı yayın anlayışı , programların izlenme kaygısı eğitim ve kültür amaçlı programların azlığına sebep oluyor.Programların içeriği boş, izleyicilerin nefsi yönüne hitap eden tarzda yapılıyor. Tabiî ki bütün yayınları bu şekilde değerlendirmek doğru değil; ancak çoğunluğun üzerinden konuşacak olursak tespitlerin doğruluğu aşikardır.

Bilişim çağı denen bu çağda övünç kaynağımız olan gelenek ve göreneklerimiz de bu rüzgarın önünde savrulup gittiğine seyirci oluyoruz. İnsanlarımız arasındaki manevi bağlarımızın yerini çıkar ilişkilerinin almaya başladığını görüyoruz. Toplumumuzda bilge ve tecrübeli insanlara gösterilen hürmetin , ilme verilen kıymetin yok olduğu bu zamanlarda benim insanlarımın., hemşehirlilerimin bu değere sahip çıktığına şahit olmak beni ziyadesiyle gururlandırdı.

Buna vesile olan olayı anlatmadan evvel bir hikaye anlatmak istiyorum.

“Tıp fakültesini yeni bitirmiş pratisyen hekim olarak ilk görev yaptığım yere , Konya’ya bağlı bir beldenin sağlık ocağına gitmiştim. Gençtim, bekardım. Küçük bir beldeydi gittiğim yer. İlk gece bir eve konuk olmuştum. Tren istasyonunun hemen yananda bir evdi. Akşam yemeğinden sonra çaylarımız gelmiş, sohbetler edilmişti. Üzerimde yol yorgunluğu vardı, geldiğim yerin yabancılığı vardı. Saatler ilerliyor, ağır bir uyku beni içine çekiyordu. Ev sahibine bir şey diyemiyordum. Saatler epey ilerledi ama yine de bir hareket yoktu. Evin büyüğü olan Hacı anneye sıkılarak sordum:

-“ Anneciğim, sizin burulurda kaçta yatılıyor?”

Hacıanne, “Evladım az sonra tren gelecek , onu bekliyoruz.” dedi.

Merak ettim, tekrar sordum:

“ Trenden sizin bir yakınınız mı inecek?”

Hacıannenin yanıtı inanılacak gibi değildi:

“ Hayır evladım, beklediğimiz trende bir tanıdığımız yok; ancak burası uzak bir yer. Trenden buraların yabancısı birileri inebilir. Bu saatte,yakınlarda ışığı yanan bir ev bulamazsa sokakta kalır. Buraların yabancısı biri geldiğinde , ışığı yanan bir ev bulsun diye bekliyoruz.
( Prof. Dr. Saffet SOLAK)

Görev yaptığım yerlerden birinde bir arkadaşımla telefonda konuşurken okuluna hemşehirim olan bir branştaşımın atandığını benimle de tanışmak istediğini söyledi. Ben de müsait bir zamanımda tanışmak için ziyaretine gittim. Kazancı ile ilgili anılarını askerlik anısı dinler gibi anılarını uzun uzun dinledim. O anlatırken bende tanıyabilmek için sürekli onu süzüyordum. Bir ara sözünün arasına girerek , Kazancıda kimlerden olduğunu sordum. Yüzüme bakıp gülümsedi .

“ Ben Kazancılı değilim, orada görev yaptım.”  

Ben şaşırmış bir halde,

“Hemşeriyiz” demiştin?

Ben Kazancıyı Kazancılı kadar seviyorum. dedi.

Sonra bir gün ziyaretine gittiğimde mazeret tayini ile gittiğini öğrendim.

Oralara gelen yabancılara oraları oralı kadar sevdiren sizlere teşekkür ediyorum. Yaklaşmış olan öğretmenler günü vesilesi ile okumamız için emeği geçen bütün öğretmenlerin öğretmenler gününü kutluyorum.

Hayrettin DEMİRTAŞ (Öğretmen)-Çumra /Konya 12.11.2009

Bu haber 2009 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DUVARDAKİ TÜFEK KİMİN OLACAK ?27 Mayıs 2020

© 1999 - 2020 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi