Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kanalizasyon işi

Misafir Yazar

22 Mart 2014, 17:14

Misafir Yazar

Gecen hafta kısa süreliğine kasabamızı ziyaret ettim. Her seçim zamanında olduğu gibi halkımızın hararetli siyaset diyalogları insana ufaktan bir tebessüm ettiririyor.

Ama en çok mutlu olduğum şey kasabamızda nerdeyse bitme noktasına gelen kanalizasyon çalışmaları. Kasabamız için büyük önem arzeden bir çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Kasabamız için olması gereken ve gerçekten güzel bir proje.Ama!!! Bu konuyla ilgili gördüğüm bir olayı paylaşmak istiyorum. Kasabamız Bucak mahallesine gittim. Müteahhit firmanın elemanları orada yasayan bir yakınımın evindeki atıksu giderinin bağlanacağı parsel bacasını koymuşlar ve daha once ana yola koydukları ve derinliği 4 metreyi bulan ana kanalizasyon hattına bağlamışlar ve cukuru kapatma noktasına gelinmiş.

Buraya kadar herşey güzel. Fakat burdaki büyük bir yanlışlık hemen dikkat çekiyordu. Atık sunun bağlanacağı parsel bacası evin hem atıksu hem en zemininden daha yüksek bir kotta olduğu gözle bile anlaşılıyordu. Ekibin başında bulunan ve topoğraf olduğunu söyleyen genç yaşta ve acemi olduğu hem konusmasından hem de davranışlarından belli olan adama sordum.

-Burda bir yanlışlık var. Bu evin atık su giderini bu parsele bağlayamazsınız buranın akarı yok bir hata var lütfen işin başındayken ve geç olmadan düzeltelim dedim. Gencin bana cevabı ev sahibine sordum tuvalet giderim duvardan çıkacakmış.
-Ben de dedim ki demekki bir yanlış anlaşılma var.
-Ev sahibinin ne söylediği önemli değil.
-Sen teknik adamsın senin görevin evin pis su giderinin kotunu ölçerek ona gore parsel bacasının kotunu belirlemek ve projelendirip ona göre imalatı yapmak.
-Genc yok ben bacayı koydum artık kaldıramam dedi.
Ben tekrar sordum
-Peki bu baca evin pis suyunu alamayacaksa neden koyuyorsun? Mantık bu mudur? sadece formaliteden bacayı koy parasını ilgili kurumdan al git sonra geride kalan vatandaş ve belediye ne yaparsa yapsın mıdır? Bu doğru mu?
Gencten cevap yok. Sonra Santiye şefleri Suat Beyin telefonunu buldum ve aradım. Suat Bey'in de bana cevabı biz oranın kotunu aldık orası bağlanabiliyor oldu.
- Ben de dedim ki: Bana gore bağlanmıyor aletinizi getirin tekrardan kontrolünü yapalım. Suat Bey su anda elimizde nivomuz (kot ölçme aleti) yok iş bittikten sınra gönderdik şu anda Kazancı dışındayım dedi.

 Daha sonra Belediyemizin Fen Memuru Hüseyin Karpuz bölgeye geldi. Hüseyin Bey'e durumu izah ettim. Kendiside durumu anlayarak müteahhidin adamlarından bacayı derinleştirerek düzeltmelerini istedi.

Sonucta parsel bacasını tekrar sökerek derinleştirdiler. Ama müteahhit ekipteki hiyerarşi sorunu da görünüyordu. Topograf JCB operatörüne derinleştir diyor, operatör ben kazmam daha once neden söylemediniz gibi laobali bir tavır var.

Tek yapmak istedikleri işi doğru veya yanlış bititip gitmek. Ha! sonuçta bacayı derinleştirdiler ve göz kararı olay çözülmüş gibi görünüyor kesin emin değilim çünki kotu kontrol etmek için ekibin bir ölçme aleti yok.  Proje deki kotlara bakmak istedim. Topografın elinde proje yok.

Lafın özeti bu gördüğüm sadece bir örnek olay. İnşallah bu tekdir. Eger tek değişe?!!! Evet bu olay gibi daha çok benzerleri varsa. Müteahhit işi teslim eder gider geride olan vatandaşa ve bu durumu çözmek için çabalayacak belediyeye olur.

Aklıma takılan soru: işin kesin kabulünden önce işi ihaleye veren kurumun teknik elemanları yeterli donanımda teknik ölçme aletleriyle yereri kadar ölçüp kontrol ettikten sonramı teslim alacak yoksa sadece kağıt üzerinde veya gözle kontrol edip mi teslim alacak?

Benim naçizane tavsiyem halkımızın ve belediyemizin durumun farkına vararak ileride doğabilecek ve büyük emekler gerektirecek problemleri önceden görerek yeterli kontrolün müteahhit firma işi teslim etmeden önce yaptırılarak hataların düzeltilerek kusursuz olarak teslim etmeleri.

Kanalizasyon şebekemizin kasabamız için hayırlı uğurlu olması dileğiyle....

Hüseyin AKGÜL
 Harita Teknikeri
ICA Construction St.Petersburg/RUSYA

Bu haber 1538 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi