Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Yürekli İnsanların Adımları- Hayrettin DEMİRTAŞ

Misafir Yazar

26 Mayıs 2010, 17:54

Misafir Yazar

Yahya Kemal’e bir gün bir öğrencisi yazdığı şiirlerini getirip incelemesini ister. Yahya Kemal bütün şiirleri okuduktan sonra öğrenci alçak bir sesle Yahya Kemal’e sorar.

-Hocam, hangi şiirimi beğendiniz?

Yahya Kemal kafasını hafifçe çevirip;

-Henüz yazmadıklarınızı, der.

Burada ben Yahya Kemal olmadığıma göre şiiri şair gibi eleştirme yetisine de sahip değilim. Onun için olmuş ya da olmamış diye bir şey diyemeyeceğim. Ancak Yahya Kemal şiirlerin kendi şairlik anlayışına göre henüz olgunlaşmamış olduğunu belirtmiştir. 

Şiirin tanımını yapmaya kalksak yüzlerce tanım ortaya çıkar. Kimi şair şiiri his ve fikir olarak tanımlarken kimi de sözcüklerin duygulara tercüman olması olarak tanımlamıştır; ancak tanımların farklılığının yanında ortak olan bir unsur var. O da duygudur. Duyguları okuyucuya aktarabilmedir. Duyguların aktarımında seçilecek imge ve sözcüklerdeki ustalıktır şairlik. Duyguların ifadesinde yeni imgeler oluşturabilmektir.

Şiirde biçim özellikleri anlam özelliklerinin yanında biraz kenarda kalıyor. Edebi anlayış farklılıkları biçim özelliklerinin belirlenmesinde etkili unsur olarak ortaya çıkar. Şiirin biçim özellikleri duyguların, fikirlerin sunulduğu kap gibidir. Duyguların, fikirlerin sunumunda en uygun, en etkileyici  kabı seçmek esasıdır.

İnsanların yaşlanmaları neticesinde meydana gelen fiziki ve ruhsal değişimleri Cahit Sıtkı;

Şakaklarıma kar mı yağdı ne var?

Benim mi Allah'ım bu çizgili yüz?

Ya gözler altındaki mor halkalar?

Neden böyle düşman görünürsünüz,

Yıllar yılı dost bildiğim aynalar

Dizelerinde dörtlük, ölçü, uyak ve redif unsurlarıyla ahenk oluşturarak işlerken, Orhan Veli;

Ağlasam sesimi duyar mısınız,?

Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
Gözyaşlarıma, ellerinizle?

Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu
Bu derde düşmeden önce

 …..

dizelerinde Cahit Sıtkı’nın kullandığı dörtlük, ölçü, uyak ve redifin dışında bir ahenk unsurundan yararlanmıştır.

Halk edebiyatı etkisiyle yazılan şiirlerde biçin kusurunun aranmayacağı hemfikir olunan bir konudur. Bugün edebi değer taşıyan şiirlerin tamamı ya şairlerin gençlik heyecanlarıyla ya da bilgi dağarcıklarının dolduğu tecrübe yıllarında yazmışlardır.

İnsanların güzelliği yaptıkları işlerin güzelliğiyle özdeştir. Yarışmaya katılan arkadaşları can-ı gönülden kutluyorum. Bu eserlerin hepsi mükemmel, mükemmelin de mükemmelini seçmek gerektiği için eserleri aklımız yettiğince irdelemek gerekecek.

Şiirlerin bir kısmı köyümüzün güzellikleri, çocukluk ve gençlik anıları üzerine yazıldığı için dizeler anıların, güzelliklerin ve hayallerin sıralanması şeklinde yazılmış. Seçilen sözcüklere biraz daha özen gösterilebilirdi.

Şiirlerde halk edebiyatı ve divan edebiyatı nazımlarında kullanılan imgelerden (mazmun) yararlanılmış ancak imgeler kulaktan dolma bilgiler şeklinde olduğu için şiirlerde verilmek istenen anlamla uyumlu olmasına karşın anlamsal aksaklıklar var.

Şiirlerde yer verilen betimlemelerde detay uzunluklarından kaynaklanan kopukluklar görülüyor. Şiirlerde kuralsız cümlelere fazlaca yer verildiği için dil ve anlatım kuralları görülüyor.

Dörtlüklerde bizim çatı uyuşmazlığı olarak adlandırdığımız yapılan işle işi yapan ve işten etkilenen varlıklar arasında uyumsuzluklar görülüyor.

Bazı şiirlerde sözcük uyumları çok yerinde ancak şiirlerde anlam yoğunluğu biraz sığ kalmış. Dörtlüklerde ahenk sağlamak adına dizelerde anlamsal olarak oturmamış kelimeler var.

Ancak şunu unutmamalıyız ki en zor şey yazmaya başlayabilmektir. Her başarılı adım ilk ürkek adımın ardından gelir. Katılımcılarımızı cesaretlerinden dolayı kutluyorum. Belki bu eserlerin içinden ya da daha sonra yazacakları şiirler içinde Türk edebiyatında edebi değer taşıyacak şiirler ortaya çıkacaktır. Çıkması dileğiyle…

Bu yarışmayı düzenleyenlere, düzenlenmesinde katkısı olanlara teşekkür ediyorum. Bu tür adımlar sanatçıların yetişmesi için uygun ortamların doğmasına sebep olacaktır. Hayat damarlarımızın kopmasını engelleyecektir. Bir eğitimcisine karşı ahde vefa gösteren bir toplumun ferdi alarak köyümle ve insanımla gurur duyuyorum.

Hayrettin DEMİRTAŞ 12.04.2010
(Öğretmen) Çumra /Konya

Bu haber 1877 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR..13 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi