Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun...

Naci Sözen

22 Nisan 2014, 12:58

Naci Sözen

 

 23 NİSAN BAYRAM COŞKUSUNU  VE  24 NİSAN KABUSUNU BİRLİKTE YAŞAMAK..!!

 


       Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin  ve Ulusal Egemenliğimizin temelini teşkil eden Milli Mücadele (Kurtuluş Savaşı) destanımızı ve bu destanı  gerçekleştiren kahramanları unutmamak için, hiç olmazsa Milli Bayram günlerinde, bilgilerimizi tazeleyelim ve hafızalarımızı yoklayalım istiyoruz. Ulusal Egemenliğimizin kazanılması ve korunması yönünde çok önemli olan  bu günü, yani, 23 Nisan 2014 gününü, Milli Egemenliğimizin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış günü olan 23 Nisan 1920 gününün yıl dönümünü  “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı “ olarak   kutluyoruz. Milletçe kutlamakta olduğumuz bu bayramımızın, artan bir coşku ile  sonsuza kadar kutlanmaya devam edilmesini diliyor, herkesin bu yüce bayramını gönülden kutluyoruz. Sonuç olarak, 23 Nisan günleri, Kurtuluş Savaşımızın temeli olması, Milli Egemenlik ve Bağımsızlık gününü hatırlatması, Vatan, Millet, Devlet ve Bayrak gibi kutsal sayılan değerlerimize olan sevgimizin pekiştirilmesi yönlerinden bizler için çok önemli bir gündür. Kurtuluş Savaşı sürecinde, Ulu Önder Atatürk’ün demeç ve söylemlerinin iki temel  (dinamik) noktasının “ Tam Bağımsızlık ve Millet Egemenliği olduğunu biliyoruz.

 

Gazi           Mustafa Kemal Paşa,  egemenliğin ulusta olduğuna inanıyordu. Bu inançla “Ulusu, yine ulusun gücü kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir” diyordu. Yurdun dört bir yanından seçilip gelen temsilciler  (milletvekilleri ) Ankara'da,  23 Nisan 1920 günü toplandılar. Büyük Millet Meclisi'nin toplandığı  bina, Ankara'da Ulus Alan'ından istasyona giden caddenin başındadır. Bugün, Kurtuluş Savaşı Müzesi olan bu yapı tek katlıdır. O yıllarda, ülkemiz yokluk yoksulluk içindeydi. Milletvekillerinin oturduğu sıralar bir okuldan getirildi. Meclis gaz lambası ile aydınlanıyor, soba ile ısınıyordu. Top seslerinin Ankara'da duyul­duğu zamanlarda bile meclis düzenli toplanmış ve Kayseri’ye taşınmaları teklifi reddedilmiştir. Ulusal Kurtuluş Savaşımızla ilgili bütün kararlar bu mecliste alınmıştır. Ayrıca, 23 Nisan, dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk'ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine son yıllarda yabancı ulus­ların çocukları da katılmaya başlamıştır. Atatürk, çocuklara çok değer verir, gezilerinde, okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı.

 

Bu coşkulu bayramımızın  hemen ertesinde yaşayacağımız “ 24 Nisan” gününün önemi nedir ? Bizim yakın tarihimizle ilgili olarak önemli olan “ 24 Nisan “ günü, Ermeniler tarafından, Anadolu’da isyan çıkararak Osmanlı Ordusu’nu arkadan vuran, düşmanlarla işbirliği yapan, halkımızı katleden  ve sonrasında, başarısızlığa uğradıklarında, geleceğe yatırım olsun diye  SÖZDE  SOYKIRIM GÜNÜ “ olarak seçilen, bir asırdan beri sürekli canlı tutulan ve dünya çapında yayılarak bir çok ülkenin kanunlarına girmesi ve meydanlarına anıtlar dikilmesi gibi önemli aşamalar kazandırılan bir gündür. Bizim için bir stres ve kabus  günüdür.

 

Her yıl olduğu gibi, bu yılda, 24 Nisan yaklaşırken ABD meclislerinde sözde soykırım gününü tanıma konusunda bir teklif görüşüldü ve kabul edildi. ABD Başkanı Obama’nın 24 Nisan günü yapacağı konuşmada, soykırım kavramını kullanacak mı? Yoksa en kötü gün, trajedi gibi kaçamak kelimeler mi kullanacak?  Obama’nın ilk seçim sürecinde Ermeni oylarını almak için soykırım gününü tanıma sözü verdiğini de biliyoruz.

 

Tarihimizi bilmediğimiz, okuma alışkanlığımızın az olduğu ve hafızamızın zayıflığı gibi eleştirileri haklı çıkarırcasına, toprak bütünlüğümüzü ve Milli varlığımızı tehdit eder seviyeye gelmiş olan bu ve benzer olaylara karşı ilgisiz ve bilgisiz davranmayı sürdürüyoruz. Düşmanlarımız ise, tarihin derinliklerinden gelenler dahil, hiç bir sorunu unutmuyor, yazıyor, okuyor, yayıyor ve canlı tutarak, fırsatını bulduğunda  hemen karşımıza çıkarıyorlar.

 

Ermeniler ve yandaşları tarafından uzun yıllardan beri sürdürülen, 24 Nisan gününün, sözde “Ermeni Soykırım Günü “ olarak kabul ve ilan edilmesi yönündeki gayretler ve alınan mesafeler, herkesi ve bizleri,  bu günün bir çok Ermeni’nin hayatını kaybettiği bir güne rastlamasından kaynaklandığı, düşüncesine sevk etmektedir.  Ama, tarihin gerçekleri hiç de böyle değildir. 24 Nisan 1915 günü, Ermeniler ile  Osmanlı güçleri arasında bir çatışma yaşanmamış, can kaybı olmamıştır. Peki, hal böyle iken, bir bardak suda bu kadar fırtınalar kopartılmasının sebebi nedir ? Bu sorunun cevabını, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Osmanlı Belgeleri, 1915 – 1920, Ankara/1994 basımı kitabının,  yayın no. 14, sayfa 6-7 notlarından öğrenelim.


" OSMANLI ARŞİVLERİ YILDIZ TASNİFİ /ERMENİ MESELESİ " KİTABINA GÖRE,(RESMİBELGELER), ; (belgedeki bilgileri aynen alıyoruz),


" Osmanlı Devleti 1. Dünya savaşı içinde, Doğu cephesi başta olmak üzere bir
çok cephede savaşırken, Ermeni Komitelerinin doğu şehirlerinde isyanlar
çıkarması, düşmanla işbirliği yapması ve Türk halkını katletmeleri üzerine,
gelişen olayların boyutu önceden anlaşılamamış ve kısa süreceği düşünülmüştür. Van ve Zeytun (Maraş) isyanları günlerce bastırılamamış, çeteler bir çok kuruluş ve askeri birliği işgal ederek personeli rehin almıştır.

 

  Ermeni saldırıları artarak yayılınca, “OLMAK, YADA OLMAMAK” ayrımında olan Osmanlı Devleti, bu kötü durumun vahametini nihayet anlar ve zamanın dahiliye Nazırı Talat Paşa, Erzurum Mebbusu Vartkes Efendiye, Ermenilerin düşmanla işbirliğini sürdürmeleri halinde şiddetli tedbirler alınacağını ihtar eder.


Osmanlı Devletinin seferberlik ilan etmesinden 9 ay sonra bile isyanlar
devam ettiğinden, köklü tedbirler alınmasına karar verilir. Osmanlı Hükümeti, 24 Nisan 1915 günü, vilayetlere ve mutasarrıflıklara gizli bir telgraf çekerek, Ermeni Komite merkezlerinin kapatılması, silahlara ve evraklarına el konulması, elebaşlarının tutuklanması istenir. 26 Nisan 1915 günü de,  Başkumandanlık (Harbiye Nazırı)  tarafından tüm birliklere gizli mesajlar çekilerek, Ermeni çetelerinin liderlerinin eş zamanlı bir operasyonla tutuklanmasını emreder. Bu iki emir doğrultusunda aynı anda yapılan bir operasyonla, Doğu Anadolu ağırlıklı olmak üzere,  yurt çapında  2345 Ermeni Komitacısının /isyancı çetelerin liderleri / tutuklanması sağlanmış, merkezleri dağıtılmış, silahlar ve evraklara el konulmuştur.  İşte, Ermeni isyanlarının dönüm noktası ve Ermenilerin başarısızlığının en önemli olayı olan bu tutuklamanın  günü ki, bu gün  24 Nisan 1915  günü olup, Ermeniler için “ EN KÖTÜ GÜN /KARA GÜN” olduğundan, sözde,  SOYKIRIM GÜNÜ olarak kabul edilmiştir.”

 

Arşiv belgelerinden öğreniyoruz ki, yakalanan bu azılı çete reisleri, zindanlara atılma yerine, Ankara ve Çankırı bölgesine zorunlu iskana gönderilmiştir. Bir müddet sonra, bu hainlerin, buralarda da yıkıcı faaliyetlerini sürdürmeleri üzerine, diğer zorunlu göçe tabi tutulan ve isyanlara karışmış olan Ermenilerle birlikte Güney illerine (Halep, Şam, Urfa, Zor Basra) göç ettirilmişlerdir. İngilizler İstanbul’u işgal ettikten sonra, bu isyanların bastırılmasında etkili görev yapan bazı personelin cezalandırılması istenmiştir. Bu insanlar arasında olan Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey, idama mahkum edilmiş ve 10 Nisan 1919 günü Beyazıt meydanında asılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra, Ulu Önder Atatürk’ün teklifleriyle TBMM tarafından “Milli Şehit“ ilan edilmiş ve ailesine maaş bağlanmıştır. Kemal Bey’in yargılanması, suçlanması ve sırf batılı/işgalci ülkelerin isteklerinin yerine getirilmesi için idam edilmesi, tam bir trajedi ve acizlik örneğidir.

 

Araştırmalarımızda karşımıza çıkan bu bilgileri okurlarla paylaşmak ve bir birini takip eden 23 Nisan ve 24 Nisan günlerinin, bizler için ne kadar önemli (zıt etkilerde) olduğunu, her yıl bir taraftan coşku yaşarken, aynı zamanda, stres altında kaldığımızı, bilgilerinize ve  hayretlerinize sunuyoruz. Ne gariptir ki, Milletçe 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusunu yaşamaya hazırlandığımız bu günlerde, bizlere, 24 Nisan endişesi yaşatıyorlar ve Milli bayramımızı yaşamamıza izin vermiyorlar.. Ermeniler ve bir çok ülke, bizim, sözde  soykırımı  iddialarını kabul etmemizi ve Ermenilerden özür dilememizi istiyor ve bekliyorlar.. Bu istekler masum gibi görünse de hemen arkasından korkunç tazminat taleplerinin ve sonunda da toprak taleplerinin geleceği açıktır.

 

 Unutmayalım ki, biz bu vatanı kolaylıkla kurtarmadık ve Cumhuriyeti kolay kurmadık. MSB arşiv araştırmamızda rastladığımız ve Osmanlıca Mütercim Memur Onayı ile aldığımız tarihi (ibretlik-derslik)  notlardan birini aynen okuyucuya sunuyoruz.

 

“ İstiklal Savaşına ait (Tümen) 61. Fıkra 190. Alay 2-3. Tabur Komutanlığı’nın 414 nolu Er Künye Defterinin 13. sayfasından çıkarılmıştır.

 

                     190. ALAY  KOMUTANLIĞINA

 

Sayı: 124

 

1.     Tabur efradının çamaşır, elbise ve ayakkabısı için bir ay evvel Müdafi-i Hukuka müracaat etmiş idim. Bunların hiç birisi şimdiye kadar tedarik edilmedi.

 

2.     Talim esnasında, bir takımın ayakları çıplak olmasından dolayı zarureten koğuşa iade edilmiş olduğu bölük zabitanının müracaatlarından anlaşılmaktadır. Talim esnasında gördüğüm fakir bir er gömlekçe idi ki, ondan başka sırtına giyecek bir şey olmaması yüzünden çarşıya bırakılmadığı gibi kendisinin telef olacağından icabının icrasına müsaade buyrulması maruzdur.           23 Haziran 1336 (1920)

                                             Tabur Komutanı Binbaşı Muhtar   

 

Görüldüğü ve bilindiği üzere, karınları aç, sırtları çıplak ve ayakları yalın olduğu halde, 7 düvelle savaşarak ve canlarını vererek bize bu vatanı emanet eden tüm İstiklal Savaşı kahramanlarını minnetle ve rahmetle anıyoruz. Tüm Milletimizin,  çocuklarımızın (katılımcı dost ülke çocuklarının) bayramını kutluyoruz.Yazan/Derleyen  :  Av. Naci SÖZEN,  22 Nisan 2014 /ANKARA

 

KAYNAK : Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Osmanlı Arşivleri, Yayım No. 14, 1915-1920 Olayları bölümü,  sayfa 6-7 ) Ankara / 1994 Basımı.

 

Bu haber 791 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi