Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Ermenekli Prof. İ. Ethem ÖZGÜVEN kimdir?

Naci Sözen

14 Haziran 2014, 22:01

Naci Sözen

     ERMENEKLİ   PROF. DR. İBRAHİM ETHEM ÖZGÜVEN  KİMDİR ?

Eğitimci, araştırmacı, yönetici ve yazar İbrahim Ethem ÖZGÜVEN, 1930 yılında, Ermenek İlçesi, Değirmenlik Mahallesinde doğmuştur. 1948 yılında Erzurum Erkek Öğretmen Okulu, 1965 yılında ise Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümünden mezun olmuştur. Devlet bursu ile 1959 yılında bir yıl süreyle ABD’ne gönderilmiş ve Rutgers Üniversitesine devam etmiş, Princeton’da Eğitim Test Servisinde uygulamalar yapmıştır. Burs sınavı kazanarak 1963 yılında iki yıllığına tekrar ABD’ye giden eğitimci, 1964 yılında George Peabody Üniversitesinden Psikoloji Bakaloryası (BS), 1965 yılında Columbia Üniversitesinden Ölçme Tekniğinde Uzmanlık (MA) derecelerini almıştır. Hacettepe Üniversitesinden Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında Doktora (PhD) derecesi olan Prof. ÖZGÜVEN, 1970-1971 döneminde ABD Connecticut Üniversitesinde doktora ötesi eğitim görmüş, 1975 yılında alanında doçent, 1980 yılında profesör olmuştur. 

Eğitimci İ. Ethem ÖZGÜVEN, öğretmenlik mesleğinin ilk yıllarında, Iğdır, Kars, Konya, Ermenek, Kazancı ve Şıhosman (Çankırı) okullarında 5 yıl ilkokul öğretmenliği, MEB.lığı Test ve Araştırma Bürosu’nda 10 yıl uzmanlık, Ölçme Bölüm Başkanlığı, Gazi Eğitim Enstitüsü, Eğitim Bölümünde ise 2 yıl Ölçme ve Değerlendirme, Araştırma Teknikleri, Ruh Sağlığı ve Rehberlik konularında görev  yapmış, Hacettepe Üniversitesinde alanında eğitim vermiştir. 1969 yılından itibaren Hacettepe Üniversitesinde görev yapmaya başlamış, Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) Bölüm Başkanlığı görevini yürütmüştür. Bakanlığa bağlı resmi ve özel okullar, Meslek Yüksek Okulları ve Üniversiteler, TSK Okulları ve bazı kurumların öğrenci ve personel seçme projelerini yürütmüştür. Dışişleri Balkanlığı, UNESCO ve uluslararası eğitim komisyonlarında görev almış, Bakanlıklar, TUBİTAK, YURTKUR, TŞOF, YÖK, Dünya Bankası, Eğitim Geliştirme projeleri, araç sürücülerinin nitelikleri ve kazaların nedenleri gibi birçok araştırmayı yürütmüştür. Ayrıca, ABD Connecticut Üniversitesinde Psikolojik Testler dersi vermiş ve İngiltere’de alanında incelemeler yapmıştır.

Ermenekli Prof. Dr. İ. Ethem ÖZGÜVEN, uzun yıllar görev yaptığı Hacettepe Üniversitesinde, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümünde öğretim üyesi, yönetici, bölüm başkanlığı, dekanlık ve senato üyeliği gibi çeşitli görevleri yürütmüş; PDR Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programlarında eğiticilik yapmıştır. PDR Derneği’nin kurucusu ve üyesi olan Prof. Dr. ÖZGÜVEN, proje araştırma raporu, kitap, makale, psikolojik testler başta olmak üzere uzmanlık alanında 150’nin üzerinde yayın yapmıştır. Emekli olduğu 1997 yılından itibaren çalışmalarına devam etmiş, halen Ankara ili, Çankaya İlçesi, Emek Mahallesi semtindeki evinin çalışma odasında araştırmalar yapmayı ve yeni eserler vermeyi sürdürmektedir. Yayınlanmış olan önemli eserleri arasında; Hacettepe Üniversitesi Kişilik Envanteri (HKE), Psikolojik Testler, Çağdaş Eğitimde Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Evlilik ve Aile Terapisi, Ailede İletişim ve Yaşam, Endüstri Psikolojisi, Görüşme İlke ve Teknikleri, Cinsellik ve Cinsel Eğitim, Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Bireyi Tanıma Teknikleri sayılabilir. 

Ermenek ve çevresinin (Taşeli yöresi) yetiştirdiği eğitim ve meslek öncülerinin başında gelen, hayatını yöremizin insanı başta olmak üzere, ülke insanı, hatta dünya insanının eğitimi, aydınlanması ve çağdaşlaşmasına adayan Sayın İ. Ethem ÖZGÜVEN’in gelmiş olduğu seviyeyi, görevlerinin önemini ve eğitimimize olan katkılarını anlayabilmek için Ermenek İlkokulu’nu bitirdiği 1942 yılının şartlarını bilmek gerekir. Cumhuriyetimizin ilanından sonra, Ulu Önder (Milli Başöğretmen) M. Kemal ATATÜRK tarafından ülke çapında başlatılan eğitim (okuma, aydınlanma)  ve çağdaşlaşma seferberliği döneminde, yöremizde, Ermenek İlkokulu ile 3 nahiyede (Halimiye, Fariske ve Kazancı) ilkokul mevcuttu. Ermenek Ortaokulu’nun 1948, Ermenek Lisesi’nin ise 1968 yılında açıldığı düşünülürse, ilkokul sonrası eğitime devam etmenin zorluğunu daha iyi anlayabiliriz. Bu dönemlerde ilkokulu bitiren çocukların gidebilecekleri başlıca meslek okulu İvriz Köy Enstitüsü ve Sarayönü (Konya) Ziraat Mektebi idi. Çok az sayıda çocuk, bu okulların dışında kalan (Kayseri, Erzurum, Ankara gibi) meslek okulları ve askeri okullara gidebiliyordu. Maddi durumu iyi olan çok az sayıdaki ailenin çocukları ise ortaokul ve liseyi okumak, sonrasında üniversiteye gidebilmek için, Karaman, Konya ve Mersin başta olmak üzere uzak diyarlardaki okullara ulaşmak zorundaydılar. İşte, Prof. Dr. İ. Ethem ÖZGÜVEN bu zorlu şartlarda Erzurum Öğretmen Okulu’na gidebilmiş ve bu günlere kadar uzanacak olan süreci başlatmıştır.

İkinci Dünya Savaşının yaşandığı, Nazi Almanya güçlerinin sınırlarımıza kadar dayandığı 1940’lı yılların başında, eğitim için Ermenek dışına çıkabilmenin zorluğunu, “Eğitim ve Meslek Öncülerimiz”  başlıklı yazı serimizde, Eğitimci, Şair ve yazar Sami TUNCA ile Eğitimci, Yazar, Avukat İbrahim TÜRKER’in hayat hikâyelerinden alıntılarla ayrıntılı olarak anlatmıştık. Ermenek’te ilkokuldan mezun olduktan sonra, 1941 yılının Mart ayında, çocuk yaşta, hayvan sırtında ve hanlarda konaklayarak başlayan ve sonrasında kara trenle devam edecek olan bu zorlu yolculuğun sırrı, o günlerin deyimiyle “okumak ve adam olmak” şeklinde ifade edilen çağdaşlaşma söyleminin, kalplerindeki ateş ve beyinlerindeki inanmışlığı sayesinde gerçekleşmişti. 

Prof. Dr. İ. Ethem ÖZGÜVEN’in eğitim mücadelesi, Değirmenlik Mahallesi’nde doğup büyüme, Ermenek İlkokulu’nu bitirme, “okuyup adam olmak” hedefi doğrultusunda yollara düşme ve Erzurum’a ulaşmakla başladığına göre, bu ilk yolculuk bile bir roman olur, diye düşünüyoruz. Köy yollarına düşerek, öğretmenlik, ilave eğitimler, dünyaya açılma, araştırma, akademik kariyerde hızlı yükseliş, ülkemizin insanının eğitimi yanında dünya insanının eğitimine de katkıda bulunma, yarım asır (1948-1997) aktif olarak devam eden eğitimcilik, bunca eser yayınlanması, Psikolojik Danışma ve Rehberlik konusu başta olmak üzere, bir çok konuda, kuruculuk ve öncülük etme, eğitim yöneticiliği ve danışmanlıklar, MEB.lığı ve Üniversite eğitiminin de öncüleri arasında yer alma, tüm bu görevleri bir ömre sığdırma, hayranlık uyandıran ve akılları zorlayan, sıra dışı bir başarı öyküsünü içinde barındırmaktadır. Başta eğitimci, psikolog, bilim insanı, yazar, araştırmacı, yönetici, danışman ve araştırmacı Sayın İ. Ethem ÖZGÜVEN hocamıza, devlet, yöre insanları ve toplum ne kadar minnet ve saygı duysa, bizler kendisiyle ne kadar övünsek, ne kadar teşekkür etsek, azdır, diye değerlendiriyoruz. Muhterem hocamıza sağlıklı günler ve sonsuz saygılar sunuyoruz. 

Derleyen : Av. Naci SÖZEN, 09 Haziran 2014, ANKARA

 

Bu haber 986 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi