Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

(KKDY) İstanbul Kazancılılar Kültür ve Dayanışma Derneği

Hasan Köksoy

27 Mayıs 2010, 14:08

Hasan Köksoy

14 yıl önce (1993 yılında) kurulmuş

İstanbul Kazancılılar Kültür ve Dayanışma Derneği bunda 14 yıl önce (1993 yılında) kurulmuş. Hemşerilerimiz heyecanla ilk faaliyetlerine başladığı zaman bir tek amaçları varmış. İstanbul da bulunan Kazancılıların yardımlaşma ve dayanışmasını sağlamak, iyi günde kötü günde hep beraber olmak, birlikte hareket etmek ve ortak değerlerimize sahip çıkmak ve Kazancı Kasabasının kültürel, tarihsel ve doğal değerlerini sahiplenmek ve bu değerleri yeni nesillere aktarmakmış. Derneğimizin bu amaçları gerçekleştirmede başarılı olduğu söylenemez, başarısızda sayılmaz özelikle düğünlerde ve pikniklerde de olsa bir araya geldik, Derneğimiz Kazancıda ve İstanbul’da bir takım yardım ve organizasyonlara katıldı.

Özellikle Körkuyu şenliklerinin yapılmasında önemli payı var.

Ayrıca derneğimizin Gültepe’de bir de lokali var lokalimiz zenginlerin toplaştığı bir kulüp değildir burada toplanan kazancılı hemşerilerimiz var, dertleşiyorlar sohbet ediyorlar. Bu gün gidin bir kahveye kimse size bedava çay bile vermez, ama dernek lokalimize girer girmez masaya hemen çayın geliyor bazen çay parasını da unutsan arkandan kimse sana parasını niye vermedin diye çağırmaz, günümüzde arkadaşlıkların dostlukların bittiği, kimin kiminle oturup kalktığını bilmediği, arkasını döndüğü zaman belanın nereden geleceği belli olmayan bir ortamda yaşıyoruz, hemşerilerimizin çocuklarını yolda görsek tanımaz olduk bu gençleri lokale getirmezseniz bu çocuklar birbirlerini tanımaz ve gelecekte de kazancılılar arasında bir bağdan söz etmek mümkün olmaz tabii, sıcak bir aile ortamın yaşandığı, hemşericilik ruhu içinde hısım akraba ile buluşup dertleşebileceğin tek yer lokallerimizdir, bu tür insani değerler bile dernegin kısa vadeli amaçlarına ulaşması açısından önemlidir.  Şu da bir gerçek ki 14 yıldır derneğimiz gerçek amacına ulaşamamıştır İl ve İlçe dernekleri kadar imkan ve olanaklarımızın iyi olduğu söylenemez.

Derneğimiz Gerçek anlamda amaçlarımıza niye ulaşamıyor.

Çünkü hemşerilerimize bir türlü dernekçiliği öğretemedik, Dernekçilik hepimizin bildiği gibi gönüllü kuruluşlardır, fedakarlık ister maddiyat yoktur maneviyat vardır. Dernekler sadece yönetimdeki üç beş kişinin çabaları ile bir yerlere gelemez. Ancak hemşerilerimizin tam katılımıyla mümkün olur. çalışmayı arzulayan gönüllü sayısı artmalı gönüllü sayısı ne kadar fazla olursa o oranda en kaliteli yönetim ve kaliteli hizmetler ortaya çıkar.  Hedef olarak benimsenen (tabii bir hedef var ise…) amaçlara daha çabuk ulaşılır. Amaçlarına ulaşan insanlar, mutlu insanlardır. Mutluluk amacına ulaştıran yol kolektif (ortak) zekadır. Kolektif zeka ise kolektif hareket ve paylaşımdır gerçekleri gören, benimseyenleri derneğimizin daha ileriye gitmesini isteyen herkesi göreve davet ediyoruz. Bu yolda yürümek zorundasınız başka çıkar yol yoktur.

En kısa sürede dernekle iletişim kurmalısınız.

Çünkü bu dernek hepimizin A şahsın B şahsın değil vay ben onu sevmedim, bunu istemedim diye kapris yapma lüksün yok, dernekler kişiler mal olmuş kuruluşlar değildir. Dernek de menfaat kapısı değildir. Hemşerilerimiz her şeyin en iyisine layıktırlar.  Ama bunun için çalışmak ve çok çalışmak şarttır. Derneğin kısa orta ve uzun vadede birçok çalışmalar yapmalı derneğimizde çok katılımcı, paylaşımcı, dayanışmacı politikalar izlenerek, kazancılıyım diyebilen tüm çalışmalarımızda oluşturulacak komisyonlarda kendisine yer bulabilecek ve faaliyetlerini yürütmeye çalışacaktır. Yönetimin hatırlayamadığı ancak sizlerin hatırladığı üye olmayan İstanbul’da yaşayan hemşerilerimizi üye yapmak belirli günlerde tartışma toplantıları düzenleyerek kaynaşmaları sağlanmalıdır.  Konularında tecrübeli kişilerden oluşacak komisyonlarımızda görevlendirileceği kişileri en az ayda bir kere toplantı yapılacak ve görüşleri doğrultusunda kurulan komisyonlarda rehberlik çalışmaları yapılmalı.

İstanbul Metropol bir şehir olduğu için hemşerilerimizin de değişik semtlerde oturduklarından dolayı üyelerimizle sık sık buluşamıyor, üyelerimizin sorunları ile yakından ilgilenilmiyor. Bu yüzden uzak semtlerde yoğun olarak oturan üyelerimizin bulunduğu yerlerde Dernek Temsilcileri oluşturmalı, Dernek temsilcilerimiz bulunduğu bölgelerdeki üyelerin her türlü sorunlarını yönetim kurulumuza ilettiği takdirde çözüm bulunmalı. Dernek temsilciliklerini, Ayazağa, Çeliktepe, Esenyurt, Güneşli, Kartal, Üsküdar gibi semtlerde oluşturulabilinir.

Var olan bir şeyi yıkmak çok kolaydır.

Eski yönetimlerin öncekilerin bu yolda ortaya koyduğu faaliyetleri yeni yönetim daha da ileriye götürmeli. Derneğimizin yeniden yapılanmaları için geniş katılım şart. Hemşerilerimizi özellikle genç beyinleri pasif konumdan çıkarıp, derneğimizde aktif konumda görme zamanı gelmiştir derneğimizi yeniden yapılandırmalıyız. Atalarımızın dediği gibi "Ne ekersen onu biçersin" dernekten bir şeyler beklerken ne verdiğine bakmalısın, halen üye olmayan bile var, birde ona buna kızıp üyelikten ayrılan var, derneğin hiçbir faaliyetine katılma, aidatını yatırma birde hizmet bekle, İstanbul’da bir yabancı gibi otur, kazancı ve kazancılılar hakkında ortak sorunları çözmek için çaba sarf etme, kazancı deyimi ile uçta kıyıda bulun daha sonra ahkam kes, yok arkadaş böyle bir hemşericilik.

Sevgili hemşerilerimiz kapanmaya yüz tutmuş derneğimize  sahip çıkalım hemşerilerimizi 25 Mart 2007 pazar günü yapılacak toplantıya katılmalarını bekliyoruz. Lütfen arkadaşlar silkelenin ve kendinize gelin var olan bir şeyi yok etmek ve yıkmak çok kolaydır. Fakat onu tekrar ayağa kaldırmak bir şeyi meydana getirmek ve kurmak inanın çok zordur. 

Derleyen: Hasan KÖKSOY- 19.03.2007 iSTANBUL

Bu haber 1439 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi