Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Ah Memleketimin Kuzugöbekleri Ah

Hasan Köksoy

27 Mayıs 2010, 14:16

Hasan Köksoy

Şair demiş ki… Ah bir dağda bırakıp bir dağda bulacağım Olursa bir yağlı kurşundan birde senin elinden olur ölümüm

Ah memleketim ah! Nasıl da özledim. O güzelim kuzugöbeklerini düşündükçe içimi nasıl da bir heyecan basıyor. Ne güzel bir duygudur bu onu bulmayan bilemez.

Toprağın kokusu ile birlikte, dökülmüş yaprakların arasından çıkarak sanki size gülümseyerek Balkar, nasıl da güzel kokar bir bilseniz… ister ocakta ateşte tutup zehirli suyunu sıktıktan sonra et gibi ye, istersen tavada yumarta kırarak ye  hele yede nasıl yersen ye…( valla canım çekti olsa da yesek J)

Nasıl da beklerdik yaz yağmurlarını sabırsızlıkla, daha onu bulmadan burnumda tüterdi kuzu göbekleri... her haliyle kuzugöbeğinin ayrı bir tadı onu bulmanın ayrı bir zevki vardır.

Kuzugöbekleri senenin İlkbahar aylarına doğru Nisan-Haziran ayları gibi çıkar. Her biri ayrı bir şekilde, ayrı güzellikte… Hava biraz yağışlı ve ılık olduğunda ağaç altlarında, kırlarda, çalılıklarda sık karşılaştığımız bu canlılar, her zaman dikkat çekmiştir. Latince ismi “Morchella Esculenta” dır. Bazı yerlerde ismi kümah olarak ta bilinir. Bizim memleketimizde kuzugöbeği denir, yumurta şeklinde bir mantar olup, son derece lezzetli olur. Ayrıca suyu göze çekilirse gözü parlattığı söylenir.

 
Ayrıca şapkalı mantar türleri, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (pantotenik asit), B5 (nikotinik asit), B7 (biothin) ve C (askorbik asit) vitamini yönünden zengin bir besindir. Ayrıca bunlar folik asit bakımından da zengin olduğundan kansızlık tedavisinde kullanılabilir. Mantarlar potasyum, fosfor, kalsiyum, demir ve bakır yönünden de oldukça zengindir.

 

Avrupa’nın her tarafında toplanıp yenen popüler bir mantardır. Halk arasında "KuzuGöbeği" veya “Göbek” olarak bilinir. Bu yıl yörede  mantar yaş iken kilosu 10 milyona, kuru iken ise 30-35 milyona satıldığı saptanmıştır. Sadece Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yetişen bu mantar türlerinin topraktan sökülürken misel yumağı ile birlikte sökülmesi tabiatta azalmasına neden olmaktadır.

 

Bilmeyenler için söylüyorum kuzugöbeğinin şekli, şapkanın dış yüzü, sünger veya bal peteği şeklindedir ve çıkıntılı bir şekilde sapa bağlanır. Sap, içi boş, tabana doğru şişkince olup silindir şeklindedir. Üzeri boyuna karık çekilmiş gibi hafif izli ve beyaz renktedir. Eti beyaz, tadı ve kokusu çok hoştur. Bildiğimiz şu kültür mantarlarından çok çok farklıdır, hatta hiç alakası bile yoktur.

Çocukken yaz yağmurlarını yağarken gök gürlemesi ve şimşeklerin çakmasını sabırsızlıkla beklerdik. Çünkü kuzugöbekleri, bir inanışa göre gök gürlemesi ve şimşeklerin çakması sonucu toprak yüzeyine çıkarlarmış. Yagmur durduktan sonra ellerimize çantaları alarak evimize yakın olan  Derecikköy ve Kocacukur mevkilerine giderek kuzu göbegi arardık. Mis gibi kokan çiçek ve agaçların arasında genellikle yanmış agaç alanlarında meşe, Ceviz gibi yaprak döken ağaçların altında, kireçli-kumlu topraklarda tek tek ya da 2-3'lü gruplar halinde yetişir. Bazı kimseler kırlara gruplar halinde giderler ve bulduklarını satarlardı. 

İnsanlarımızın et yemeği yerine geçen ve herhangi bir bedel ödemeden tabiattan rahatlıkla elde ettikleri bedava bir nimettir bu sevimli göbek mantarlar… Bazı yerlerde hali vakti yerinde olmayan insanlar bunları toplayıp yiyerek hayatlarını idame ettirirlermiş, Fakat bizim memlekette kuzugöbeğini insanlar ihtiyaçtan değil, onu bulmaktaki mutluluğu yaşmak için ararlar, dağlarda gezmek için, arkadaşlarla grup olarak eğlenerek doğanın tabiatın tadını çıkarmak için toplarlar.

Kuzugöbeği aramak ayrı bir zevk hele hele onu bulduğun zamanki yaşadığın sevinç ve mutluluk piyango ikramiyesine eş değerdir, kuzu göbeğini ararken “Eşini buldum eşi yok, Eşini buldum eşi yok” diye söylenir ki bulduğumuz göbeğin akrabası varsa oralarda bize gözüksün, bu da işin eğlence tarafı tabi dedik ya kuzu göbeği aramak, onu bulmak ayrı bir tat…(bak canım yine çekti istanbul’da varmı acaba arasak J)

Bu haber 1292 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi