Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Pardon! Orası Kazancımı.?

Hasan Köksoy

27 Mayıs 2010, 14:25

Hasan Köksoy

Kazancı Spor kulübü kurulmuş, çeşitli branşlarda başarılı sonuçlar alınmaya başlanmış. Çim futbol sahası, kapalı spor salonu bile yapılmış geçenlerde ilçemiz Ermenek’te bir takımı da farklı bir şekilde yenmişler, zaten Kazancı spor her yıl yapılan “Kaymakamlık Kupası”na katılır. Kupayı hiç kimseye bırakmazmış, iyi dereceleri bile varmış.

Kazancı ilköğretim öğrencilerimiz girdikleri OKS’ sınavını kazanmışlar, neredeyse okulun tamamı bu sınavı kazanmış ve istedikleri okulların bölümlerine kayıt olabileceklermiş, Bu başarının sırrı ise hali vakti yerinde olan parasını çar çur etmeyen kazancılıların eğitime verdiği önemli yatırılmadan kaynaklanıyormuş. Kazancılılar her şeyi devletten beklemezlermiş her şeyi kendilerine, pardon kendileri yaparlarmış, kazancının menfeatine bir durum olduğunda hatır sayılı sivil toplum kuruluşları ile haşır neşirmişler zaten hemen işi bitirirlermiş.

Ayrıca okulları çok iyi donanımlı ve öğretmenlerinin hepsi branşlarında uzman kişilermiş, Kazancı lisesi Öğrencilerinin de tamamı ÖSS sınavının iyi geçtiğini söylüyorlar helal olsun gençlere diyesimiz geliyor içimizden… Hepsi ODTÜ; Boğaziçi, İTÜ gibi üniversitelere yerleştirileceklerini söylüyorlar. Zaten lisemiz her yıl bu başarısını sürdürüyormuş, okulumuz bölge açısından en iyi okullardandır, hatta Ermemekteki okulların seviyesini yakalamış ve geçmiş bile, Okullarımız Spor, Kültür-sanat, Çevre ve Sosyal etkinlik konularında çok faaldirler ilçe bazında dereceleri dahi varmış. Helal olsun diyesimiz geliyor amma…

Kazancı Üniversitenin Meslek Yüksek Okulu açılmış Taşeli yöresinin tam ortasında bir çemberin merkezi durumunda olan kazancı stratejik olarak da Karaman ve Mersin illerini birleştiren bir köprü vazifesi görmeye başlamış, KMYO’na Çatalbadem, İkizçınar, Zeyve, Arnava, Üçbölük, Olukpınar, Gökçekent. Sarivadi, Pınarönü, Ardıçkaya, Yeşilköy gibi bölge yerleşim birimlerinden ve başka yerlerden eğitime geliyorlar. Ermenekliler “Bunlar ilçe olacaklar, onlar ilçe olurlarsa biz İl olamayız, hatta onlardan daha geride bir ilçe oluruz” diye endişeleniyorlarmış.

KMYO açıldıktan sonra kazancının önemi artmış, Şimdi kazancı çeşitli ekonomik ve endüstriyel ilişkiler içerisinde bulunmaya başlamış, Özellikle araştırma projeleriyle tarım, endüstri ve diğer kesimlerin sorunlarına çözüm bulabiliyorlarmış ve karşılıklı işbirliği içinde üniversite halk çalışıyorlarmış, bölgenin eğitim, öğretim, bilim ve kültürüne önemli katkıları olmuş, halkın eğitim, öğretim ve kültür seviyesi de yükselmiş halk olaylara daha bilinçli ve çok yönlü bakıyorlarmış. Dünyanın kazancıdan ibaret olmadığını anlamışlar. Ayrıca ev sahipleri ve esnaf ında yaklaşık 100 kişi olan örgencilerden ekonomik bir gelirde elde ettiği için yüzleri gülüyormuş. İnanmadınız mı yoksa...

Kazancılılar İstanbul’dan başka Ankara’da, İzmir’de, Konya’da, Antalya’da dernekler kurmuşlar ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte kazancı ve kazancılılar ile ilgili projeler geliştirip, ilgili kurumlara sunuyorlarmış. Destek kredileri çıkartmışlar halkın teşvik kredilerinden ve imkânlarından yararlanmasını sağlamışlar. Dernekçiliğe o kadar önem veriyorlarmış ki, 1993’den beridir faaliyette olan İstanbul’daki dernek yeni kurulanlarına örnek teşkil ediyormuş, dernektekiler yediden yetmişe herkes birlik ve beraberlik içinde yardımlaşıyorlarmış, birini burnu kanasa, karnı ağrısa, başı sıkışsa, hepsi koşuyormuş yardıma, hele hele siyaset gibi, dernekte zaten olmaması dereken, bu tür anlamsız kutuplaşmalara hiç izin vermiyorlarmış.

Bu tür şeylerin hemşericilik ruhuna zarar verdiğini büyüklerimiz gençlere bizzat anlatıyor, nasihat ediyor ve tecrübelerini aktarıyorlarmış. Dernek başkanlarımız, Belediye başkanımız, Eski belediye başkanlarımız bir araya gelip, sık sık fikir alış verişinde bulunuyorlarmış, Kazancı ve kazancılıların gelişmesi için yol haritası çıkararak, ortak hareket etmek için tam bir uyum için de çalışıyorlarmış. Kazancının gelişmesi için bütün kurumlar fedakâr bir şekilde çalışıyorlarmış, halkımızda bunlara destek veriyorlarmış.
İnanmadınız mı yoksa….

Kazancıdaki karayollarında sürat çılgınlığı yapan hız tutkunları sürücüler falan yok, öyle sık sık motor kazası bile olmuyormuş, gençlerin altında son model motorlar, üzerlerinde film görüntüsü kıyafetler olan sürücüleri göremezsiniz. Zaten motor satıcıları ehliyet, kefil ve garanti olmadan satış yapmıyorlarmış, Öyle gürültü çirkinliği araba sesi, hız yapan motorlar, pat pat sesleri falan duyamazsınız, tam bir emeklilik memleketi, kafanı dinleyebileceğin yeşilin yedi renginin olduğu yaşanacak bir yer üstelik emekliler için de çok uygun, emekli adam böyle bir ortam varken gidipte Anamur’a ve Ermenek’e yerleşecek değil ya..

Belediye Körkuyu yaylasında her yıl kültür şenlikleri ve piknik yapıldığı için buraya ayrı bir önem veriyormuş, belediyenin park ve bahçelerden sorumlu müdürü, bizzat yakından ilgileniyormuş, önceleri etrafta ağaç olmadığı için çabuk yetişin akasya benzeri ağaçlar dikmişler iki yılda insanlar gölgesinde oturur olmuşlar. Ayrıca daha düzenli bir hale getirmiş etrafta eskisi gibi sarıdiken, devedikeni, sığırkuyruğu gibi otlar yokmuş çocuklarınızı gönül rahatlığı içinde bu mesire yerine bırakabilirsiniz çeşme başına etrafta Arıkovanı olamadığından arı sokma tehlikesi de yok üstelik, ne karamuk nede boz armut çalısı öyle bir şey yok ki batsın tamamen temiz ve bakımlı, ilgililere teşekkür ederiz.

Hatta geçenlerde belediye çalışanları körkuyu yaylasında bir piknik bile yapmışlar, belediye personeli ve çalışanları katılmış bu pikniğe Körkuyu başına davar yemeye gidiyoruz diye, hava bile atmışlar, herhalde Ağustos ayında yapılacak olan şenliklerde bir aksilik çıkmasın diye belediye çalışanları şimdiden bizzat  kendisi test etmek için gitmiş olmalılar, nede olsa gelecek olan ağır misafirlerimiz var aman mahcup olmayalım.

Bildiğiniz gibi “Kazancı kültür şenliği ve pikniği” Her yıl Ağustos ayında yurdumuzdaki tüm kazancılılar ve kazancıdaki hemşerilerimiz ve komşu yerleşim birimlerimizin katılımıyla gerçekleşen büyük bir şölen havasında geçiyor. Amacımız; Kazancı ve kazancılıları tanıtmak, yok olmak üzere olan değerlerimizi hatırlamak, dayanışma ve kaynaşmak içinde birlik ve beraberliğimizi perçinlemektir. Bu vesile ile başta Bölge Milletvekillerine, Valiye, Kaymakama, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerine, sivil toplum kuruluşlarına şenlik vesilesiyle memleketimizin ve hemşerilerimizin sorunlarını iyisiyle kötüsüyle aktarmak ve çözüm yolları bulmaktır.

Böylelikle körkuyu yaylası gibi havası suyu temiz doğal bir ortamda  hep beraber eğlenip kaynaşıyoruz ortak değerlerimizi paylaşıyoruz. Sağ olsunlar büyüklerimizde bıkmadan usanmadan aylar öncesinden programını yapıp, körkuyu yaylasına kadar geliyorlar dertlerimize sevinçlerimize ortak oluyorlar. Allah hepsinden razı olsun…

Ayrıca Belediye başkanımız fırsat bu fırsattır diye piknikten sonra  gurbetçi hemşerilerimizi belediyenin toplantı salonunda ağırlayarak, Yıllık Toplantı yapıyormuş. Kazancı ve kazancılıların sorunlarına değinerek hem sohbet hem de yeni yeni projeler geliştiriyorlarmış bu toplantıda, zaten kazancının ileri gelenleri bu tür toplantıları hiç kaçırmaz. başkana yardımcı olup, yükün hafifletirlermiş. Helal olsun ne diyelim darısı olmayanın başına... Zaten bunlar bildiğiniz şeyler her yıl aksatmadan yapıyoruz değil mi. ? yapmıyor muyuz yoksa aksattık mı pikniğin yerini mi değiştirdik yok daha neler…

Kazancı Belediyesi, kazancıya yeni kentsel bir görünüm sağlamak için çevre düzenlemesi yapmış, bütün evleri beyaza boyatmış eski kazancı evlerini yıkmak yerine aslına uygun bir şekilde restore ettirmiş, sokakları elden geçirmiş, her taraf tertemiz olmuş, halkın sorunlarını ve dertleriyle ilgilenmek için çözüm üretmek için “Halkla ilişkilerden sorumlu bir başkan Yardımcısı” bile görevlendirmişler.

Kazancıda çevre kirliliği görmek mümkün değil, hele hele seçim arifesinde yolların ve kasabanın her tarafına, çeşmelerin etrafı, duvarlar, tas ve ağaçlar ile yol ikaz levha ve tabelalara dahi parti sloganları yazmak, Buna ilave olarak, araçlar, traktörler ve yani moda pat-pat motorları, ilave, misafir araçları ve muhtelif binimum motosikletlerin gürültü ve tozlarını asla göremezsiniz. Zaten böyle bir şeye ihtimal bile vermiyoruz, çünkü ehliyetsiz araç kullanmak, çevre zarar verip gürültü yapmaktan, jandarma ve zabıta anında ceza keser, zabıta yok mu.?  öyle şey mi olur hiç… ne yani zabıtalar düğüne mi gitti yani..

Dere kahve ve Lokantası yenilenmiş, lokanta menüsüne yöresel kazancıya has yemeklerini de ekleyince zeyve’den sonra en çok tercih edilen mekân haline gelmiş, hizmette kusur yok, işletmeciler kalifiye eleman ve işin ehli görevliler çalıştırıyormuş, temiz önlüklü başlarında bone ve hijyenik bir şekilde servis yapıyorlarmış, Her şeyi düşünmüşler adamlar merdivende sizi bir görevli karşılıyor aile ve ailesiz bölüme sizi yönlendiriyor, hizmette kusur etmemek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Bu arada sık sık belediye görevlileri de denetliyormuş, öyle çeşme başında sarhoşları falan görmek mümkün değilmiş, yoldan gecen bay bayan aile oraya inerek gönül rahatlığı ile su içebiliyormuş. Ermenkte yapılmakta olan baraj müdürü  baraj inşaatına başlamadan işçilerin sürekli gelip yemek yiyeceği bir mekan ararken bizim dere lokantasına gelmiş bir gün, bizimkiler adamalarla konuşurken, bir şey olmuş orada, adam bir daha gelmemiş, burayı seçmekten niye vazgeçti. yoksa o gün işletmeciler hakaret edip adamı gönderdiler mi.? yok daha neler, hiç öyle şey olur mu.? müşteri velinimettir felsefesi nerde kaldı o zaman hâlbuki adamın işçileri her hafta sonu geleceklerdi. Hala anlayamadık niye gelmediklerini, bu kadar kaliteli bir yeri niye seçmezler hayret doğrusu...

Kazancı pınar ve çeşmelerini ıslah etmişler, özellikle Burçakalanı, Körkuyu, Aybaham, çeşmelerini halkımıza yakışır bir hale getirmişler. Toras, Elmalı oluk gibi uzak yerdeki su kaynaklarımızı da eğlenmek isteyen gençlerin piknik yapabilmeleri için düzenlemişler, Kazancı çeşmeleri ve pınarları başında olumsuz hiç bir şeyle karşılaşamazsınız. Ailece eş dost gidip piknik yapabilirsiniz. Ayrıca, kazancılılar komşu yerleşim yerlerinden ve akraba oldukları misafirlerini alıp buralara getiriyorlarmış ki, doğal güzelliği yeşili, soğuk sudan kanan içerlermişler ki misafirlerini hayran bırakırlarmış, böyle önemli yerleri göstererek kazancılı olmaktan gurur duyarlarmış.

Bu su kaynakların etrafına yeni oturma yerleri bile yapılmış, gelen misafirler ve piknik severlerin rahatlığı için her şey düşünülmüş. öyle motorlara binerek, ellerinde biralarıyla sarhoşların çeşme ve pınarların başını ablukaya almak mümkün değil hele hele halka açık böyle yerlerde jandarma hiç müsaade edermi, zaten zabıtalar sık sık gelip buraları kontrol ediyorlarmış taşkınlık yapanları, olumsuz bir davranışı olanı derhal uzaklaştırıp cezalandırıyorlarmış, yok mu.? ne yani zabıtalar yine mi düğüne gitmişler… Allah... Allah...

Evet, sevgili kazancılılar…

Haklısınız bu yazdıklarıma ben dahi inanmış değilim…

Keşke yazdıklarım gerçek olsaydı…

Yazacak o kadar çok şey vardı ama maalesef kalemimiz yazmadı...
Çünkü
"Orası Kazancı" iyisiyle kötüsüyle bizim memleketimiz.

Bunun yorumunu sizlere bırakıyorum artık..
 

Bazen olumsuz durumları iyi yönleriyle ele alarak anlatmak daha faydalı olur, daha dikkat çeker diye düşündüm.Göreceksiniz iki gün sonra cevap hakkı doğanlar bu konuları irdeleyecektir. cevabı yazılar gönderirlerse bu köşede seve seve yayınlarım. Bazı kişi ve kurumları eleştirdik haddimizi biraz aştık özür dileriz. Amacımız ilgililerin bu konulara biraz dikkatini çekmekti. Bunu başardıysak ne mutlu bize…

Büyükşehirlerde görmeye alıştığımız kentsel problemler (Trafik, Gürültü, Çevre kirliliği, insan ilişkileri, gibi) maalesef kazancıda da hissedilir olmuş, Büyükşehirlerde yaşayan biz kazancılılar için, “Her yıl kazancıya gitmek umreye gitmek gibidir.” Orada mutlu oluruz huzurlu oluruz, baba ocağımız, memleketimize gitmek, Anne babamızın büyüklerimizin, ellerini öpmek, hayır duasını almak, çocukluğumuzun geçtiği o yerlerde anılarımızı tazelemek, arkadaşlarımızla, komşularımızla, hemşerilerimizle, o eski muhabbetleri aramak için gideriz., bir nebze de olsun Büyükşehirlerin stresinden uzaklaşmak için gideriz, sadece sakin ve huzurlu bir ortama aramaktır niyetimiz. Başka bir şey değil…

Hoşça kalın dostça kalın…

Yazan; Hasan KÖKSOY- 10.07.2007

Bu haber 1401 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi