Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANIYOR...

Naci Sözen

19 Eylül 2014, 03:22

Naci Sözen

 

19   EYLÜL  GAZİLER    GÜNÜ   KUTLU    OLSUN…

 

 

 Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK “ Gazilerimiz yaşayan abidelerdir” demiştir. Millet olarak  sahip olduğumuz  varlıklarımızı (Vatan, Millet, Devlet, Cumhuriyet, Bağımsızlık, Bayrak, İstiklal Marşı) borçlu olduğumuz Kahraman Gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, yaşayan gazilerimiz ve yakınları başta olmak üzere, tüm milletimizin  Gaziler Gününü candan kutluyoruz. Bilindiği üzere, son İstiklal Savaşı gazimiz olan Yakup SATAR, 02 Nisan 2008 günü, Eskişehir İlindeki evinde, 110 yaşında öldü ve Devlet töreni ile defnedildi. Halen yaşamakta olan en yaşlı gazilerimiz, Kore Savaşı Gazileri olup, bunlardan biri olan Anamurlu (Güneyli) olan ve halen Kırkkuyu yaylasında oturan, Kunuri ve Mançurya çarpışmalarına katılmış olan yaşlı gazimizle  görüştüm.  Diğer bir gurup gaziler de Kıbrıs Gazileri olup, bunların  hepsi sıkıntı içinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Yakın geçmişte bir kahraman gazimiz açlıktan ölmüş olarak bulundu ve hazin resmi gazetelerde ve internet sitelerinde yayınlandı.

 

 Toplumumuzda bilinen en yaygın gaziler gurubu, 1984 yılından beri süren,  Güneydoğu (PKK-Bölücü Terör )  olaylarında yaralanan binlerce gaziden oluşmaktadır. Bu gazilerin tedavi, bakım, uyum ve rehabilitasyonlarının yürütüldüğü, TSK Bakım ve Uyum Merkezi (Bilkent-ANKARA)  ziyaretlerimde bir çokları ile sohbet ettim, spor müsabakalarını ve konserlerini izledim. Genç yaşlarında, kollarını, bacaklarını, bazen her ikisini, gözlerini, hatta, yanmış olan yüzlerini ve kulaklarını kaybetmiş kahramanları yüreklerim sızlayarak izledim ve dinledim. Sahnede türküler söyleyen ve gazilerden oluşan  koro üyeleri, program sonunda sahneyi terk ederken, sahneye bazı görevliler çıktığını ve korodan bazılarının koluna girerek sahneden aldıklarını görünce, onların gözlerini kaybetmiş gaziler olduklarını anlıyorsunuz ve içiniz sızlıyor. Bu gazilerin bir  çoğu, köylerine gitmiyorlar ve şehirlerde yaşamaya çalışıyorlar, ailelerinden ve sevdiklerinden zorunlu bir kopuş yaşıyorlar. Kendilerini en çok üzen durumun, karşılaştıkları her insanın, aldıkları toplu para, satın aldıkları evler, araba ve maaşlarını sormakta olmalarıydı. Bir seferinde, pastanede çay içerken, yan masada oturan insanların konuşmalarında geçen kelimeler ve seslerden bizlerden olduklarını anladık ve sorumuz üzerine, Karaman İli, İhsaniye (Ermenek merkeze yakın dağ köyü) köyünden olduklarını öğrenmiştik.

 

Güneydoğu gazileri, hayatlarına devam ederken, bir işle meşgul olmak için kurumlara başvurmakta ve kendilerine uygun işler verilmektedir. Konyalı bir gazimizde Bakanlıkta çalışıyordu. Protez (takma) bacakla arabasına biniyor ve kalabalık caddelerden gidip geliyordu. Bu şartlarda araç kullanmanın zor olacağını, söylediğimde,  defalarca Konya, iki kez İzmir seyahati yaptığını söyledi. Bir arkadaşının trafikte kontrol yapan görevliye “ben gaziyim” dediğinde, görevlinin “ gazi isen bana ne, bana mı gazi oluverdin ?” dediğini anlatmıştı. Bu gün, Gaziler Günü kutlanırken ve anlamlı kutlama mesajları yayınlanırken, bu  acı gerçeklerin de bilinmesi gerekir.

 

Gazilerimizin acıları bunlarla sınırlı değildir. Çalıştıkları kurumlarda aşağılandıkları olaylar televizyon programlarına da yansımıştır. Devletin bir kurumunda iş verilen bir gaziye, depoda tahıl çuvallarının istiflenmesi işi verilmiş ve ağır çuvalları kaldırırken ikinci kez gazi olmuştu. Haber programlarında görüntü olarak yayınlanan bir olayda da, gazileri belli bir sınırın dışına çıkarmaya çalışan ve itip kakan polislere, bir gazinin “ bunları Habur’dan gelen PKK’lılara yapamadınız ama” diye seslenmesi, hala kulaklarımızda yankılanmaktadır. Bu kahraman gazilerimizden biri de, GATA törenlerine katılan ve resimleri medyada yayınlanan Gazi Yüzbaşı Bedri Bey’dir. Bu gazimizin olaylarla ilgili olarak ilk kez konuştuğu ve anlatımlarının gazetelerde yayınlandığını biliyoruz. Gazi Yüzbaşı, kendisinin iyi olduğunu, asıl bedeli şehit olanların ödediklerini anlatıyor ve vatan, millet, devlet ve bayrak sevisi konularında hepimize ders veriyordu. Gazimizin açıklamalarını da ek olarak yayınlıyoruz..

 

Unutmayalım ki, şehitlerini unutan, gazilerine sahip çıkmayan ve kahramanlarını yok sayan toplumlar, gelecekte, kahraman, şehit ve gazi olacak insan  bulamayacaktır. Atatürk ismine yer vermeyen 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajları, toplum içinde,  Kurtuluş Savaşını yaşanmamış olarak  anlatan konuşmalar, insanımızı dönüştürmeye, değiştirmeye, beyinlerindeki ve kalplerindeki değerleri silmeye veya beyinleri değiştirilemese de tutumlarında değişiklik yapmaya yönelik yaklaşımlardır.  Türk Milletinin iki bin yıllık tarihinden bu güne kadar oluşan kültür ve kutsal değerleri, Türk Tarih Dergisinde yayınlanmıştır. Bu değerlerin en önemlileri olan Vatan, Millet, Devlet, Bağımsızlık ve  Bayrak dahil bir çok varlığımızı, bedenlerini düşman kurşunlarına siper ederek canlarını veren şehitlerimiz ve yaralanan gazilerimiz bizlere kazandırmışlardır.

 

Kurtuluş Savaşı (Milli Mücadele) gerçeği, Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti Devleti  ile  bu savaşı kazanan   şehitler, gaziler ve tüm vatandaşlar için, bir zaferden öteye, bir VAR OLMA  veya YOK OLMAMA  mücadelesi niteliğindeydi.. Bu gün, bölücü teröre karşı verilmekte olan mücadele de, bir Vatan, Millet ve Devlet mücadelesidir. Bu mücadeleyi verirken şehit veya gazi olanları görmezden gelerek, teröristleri ve Millete silah sıkan,  Devlete başkaldıran  hainleri ön plana çıkarmak, methiyeler düzmek ve masum göstermek gayretleri, yaşayan gazileri kahreden manzaralar olmaktadır. Gaziler günümüzü tekrar kutluyor, Vatan savunmasında bedenlerinden kayba uğrayan kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

 

 

 

Derleyen   : Avukat Naci SÖZEN  , 19 Eylül 2014 / ANKARA

Bu haber 716 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi