Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

HAVA MI, ALAN MI, TALAN MI?

İbrahimDemirtaş

21 Ekim 2014, 23:15

İbrahimDemirtaş

 
 
 

HAVA MI, ALAN MI, TALAN MI?

 
Son zamanlarda Karaman gazetelerinde her kesin üzerine olumlu yorumlar yaptığı bir haber yer alıyor. Her kes onun heyecanında…
 
Karaman; Orta Anadolu da bir kent. Geçim kaynağı ise tarım, hayvancılık ve tarıma dayalı sanayi.
 
Karaman’a hava alanı yapılacak. Konu bu…
 
İhtiyaç var mı?
 
Getirisi ve götürürsü nedir incelendi mi?
 
Maliyeti ne olacak ve bu maliyet ne kadar sürede amorti edecek?
 
Sanayicinin, çiftçinin, esnafın fikri alındı mı?
 
Sanayici hava alanını kullanabilecek mi yani kargo uçakları çalışacak mı?
 
Halk hava alanı istiyor mu?
 
Tarım ve hayvancılık bundan nasıl etkilenecek?
 
Hava alanı yapılacak olan yerin ne kadarı tarım alanı?
 
Şimdi biraz irdeleyelim;
 
Hava alanı oldukça yüksek maliyet gerektiren bir yatırımdır. Getirisi ne olacak bilmek lazım.

Karaman yurt dışına en çok işçi veren kentlerden biri. Yaz aylarında memleketine tatile gelen gurbetçilerle şenlenir, ekonomisi canlanır. Gurbetçilerimiz memleketlerine genellikle uçak ile Konya’ya gelirler oradan araçlarla Karaman’a. Konya Karaman arası mesafe 110 km. Fakat Konya’ya yurt dışından direk uçuş yok. Eskiden Ankara aktarmalı gelirlerdi, şimdi Ankara Hava Alanı da direk uçuşa kapatıldı. Malum İstanbul’a 3. Hava alanı yapabilme sevdasından kaynaklı olarak tüm Konya aktarmaları İstanbul’dan yapılıyor.
 
Eğer aktarma yapılacaksa niye hava alanına ihtiyaç var? Karaman’a direk uçuş mu olacak? Türkiye’nin her yerinden Karaman’a gelinebilecek mi?
 
Ülkenin birçok hava alanında da olduğu gibi atıl mı kalacak? Kar etmeyecek!
 
Evet, bazen yatırımlarda halkın çıkarları gözetilir ve kar beklenmez ve fakat bu ancak çok önemli ve vazgeçilmez durumlarda yapılır. Sağlık, eğitim, güvenlik gibi…
 
Halka soruldu mu derken elbette halk kullansın kullanmasın memleketine yapılan bir yatırımı onaylama eğilimi gösterir. Onlara detaylı olarak bilgi verilirse gerekli olup olmadığı konusuna karar verirler. Örneğin tarım ve hayvancılığın nasıl etkileneceği anlatılsa bunu nasıl değerlendirirler dersiniz? Zaten sıkıntı çeken çiftçinin bu durumdan ne kadar zarar göreceğini bilmek hakkı değil mi? 

Hava alnının yapılacağı bölge Yeşil dere (İbrala) civarında olduğu düşünülürse ki burası Karaman’a içme suyu sağlayacak barajın da olduğu bölge. Bir kısmı özel tarım arazisi, kalan kısmı da bu köyün merası. İçme suyumuz nasıl etkilenecek, mera olmayınca köylü ne yapacak? Üstelik bu köyün turistik açıdan son derece önemli olduğu bilinmiyor mu?

Konu hakkında yetkililerin halkı aydınlatması gerekir. Sadece “hava alanımız var” demek için “yaptık oldu” mantığı ile yatırım yapılmaz!
 
Daha geçen yıl kazı yapılmaya başlanan Derbe Höyüğü çalışmaları finans sorunu yüzünden durdurulmuşken, tarihi ve turistik çalışmalar yapılmazken, tarım, hayvancılık ve esnaflarımız sorunları çözüm beklerken, yeterli çözüm üretmeyecek, beklide atıl kalacakken yapılması ne kadar doğru? Bu maliyet halkın acil çözüm bekleyen ihtiyaçlarının finansında kullanılıp, Karaman’ın ekonomisi güçlendirilip, sosyal ve kültürel gelişimi sağlanamaz mı?
 
Şunu da söylemem gerekir ki Karaman’da doğmuş, büyümüş biri olarak elbette memleketime ve halka hizmet edecek yatırımların asla karşısında değilim. Yalnız hizmet eğer gerekli, faydası olacak ve halka uzun vadede zarar vermeyecekse!
 
Bu güne kadar yaptığım siyasette asla halka yalan söylemedim ve siyasi çıkar gütmedim. Doğruyu söylemeyi görev bildim. Şimdi de bu yüzden Karamanlı hemşerilerimi uyarmayı ve korumayı görev bildiğim için yazıyorum.
 
Biliyorum bunları söylüyorum diye bazıları Karaman’ın gelişmesini istemiyor diyecekler. Siyasi olarak vurmaya çalışacaklar. Hiç önemli değil. Çünkü ben insanlara, doğaya ve çevreye zarar verecek hiçbir çalışmanın yanında olmam. Siyaseten getirisi olacak diye kötü sonuç doğuracak işleri onaylamam.
 
Karamanlı hemşerilerimden duyarlı olmalarını ve yetkililerden de sorularıma cevap vermelerini bekliyorum…
 

MERİH ÜNVER
20.10.2014

 

Bu haber 924 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi