Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Karamanın Aroması, Yenicesunun Elması

Hasan Köksoy

27 Mayıs 2010, 16:52

Hasan Köksoy

Aroma’dan 10 milyon fidan projesi.

Aroma Karamanda 40.yılında başlattıkları sosyal sorumluluk kampanyasıyla köylüye ve çiftçiye ücretsiz 10 milyon fidan veriliyor. Bunun ekonomik değerinin yanı sıra çevre fonksiyonu da var. Bu kadar fidan, 5 bin ailenin geçimi ve 15 bin kişilik istihdam demek.  Şimdiye kadar buraya 50 milyon Euro yatırım yapan Duruk ailesi, bu yıl da 5 milyon Euro yatırım planlıyor.  Aroma ve Tema vakfı yetkililer hangi tip ağaçların nereye ekilmesi gerektiğinin tespitini yapıyor.  Aroma Yönetim Kurulu Başkanı Metin Duruk;“Karaman elmasını markalaştıracağız. Karaman bölgesinde 10 milyon fidanı köylüyle buluşturacağız. Böylece sanayi elmasını artırarak, tesislerimizi de, ürünleri işleyerek gerçek kapasitesinin üzerinde hedefine ulaştıracağız.” Dedi.

Elma Markalaşacak

Türkiye’nin elma üretiminde önemli bir rekolteye sahip olan Karaman’da elmanın sınıflandırılması ve kalibrasyonun artırılması amacıyla verimli üretim sayesinde elmanın markalaştırılması için AROMA ve TEMA işbirliği öncülüğünde çalışmalar başladı.

AROMA Karaman Tesislerinde düzenlenen toplantıya, AROMA Yönetim Kurulu Başkanı Metin Duruk, TEMA Projeler Genel Koordinatörü Mustafa Uzbilek, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Zeki Kara, TEMA Bölge il temsilcileri, Karaman Elma Üreticileri Birliği Başkanı Ali Pınarbaşı, Karaman Ziraat Odası Başkanı Ercüment Yılmaz, Çevre ve Orman İl Müdürü Ahmet Duran, Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ve elma üreticileri katıldı.

Toplantıda Elma üreticilerine seslenen AROMA Yönetim Kurulu Başkanı Metin Duruk;

“Elmanın artık speküle edilmemesi için AROMA olarak üzerimize düşen görevi sonuna kadar yapmaya hazırız. Elmanın maliyeti 80-100 kuruş iken, 270 kuruşa aldık. Sanayi elmasında diğer bölgelerdeki fiyat hareketliliğini de engelledik. Köylünün elindeki elma 600–750 kuruş satılabiliyor. Bu da bizim için mutluluk verici. Elmanın sınıflandırılması ve kalibrasyonu ile Karaman elmasını marka yapmalıyız. Böylece sanayi elmasında oran yükseltilerek buradaki tesisimizde gerçek kapasitesi artırılacaktır.”dedi.

Köylü 10 Milyon Fidanla Buluşacak

AROMA Yönetim Kurulu Başkanı Metin Duruk, elma’da 1500 ton işlediklerini, bununda günde 100 kamyon ettiğini ve hedeflerinin oranı 2500 tona çıkarmak olduğunu belirterek;

“Tesisimizi sadece sezonda değil 12 ay çalıştırmak istiyoruz. Aroma olarak bu bölgede 12 yıl içinde 10 milyon fidanı köylüyle buluşturmayı hedefliyoruz. Orman varlığının korunması ve meyveciliğin artırılması ile su sorunu ve iklim değişikliğine de ayrı bir çözüm getireceğiz. Böylece TEMA işbirliği ile bölgede orman varlığının da artırılarak meyvecilikte Karaman’ın elmada, 500 bin ton olan rekoltesini yılda 2.5 milyona çıkarmak istiyoruz.  Bu hedeflerimiz hayal değil.”dedi.

Modern Tesis İspanya’da Tanıtılacak

Meyve konsantre üretiminde Bursa ve Karaman’daki tesislerin Avrupa’da bir benzeri olmadığına dikkat çeken AROMA Yönetim Kurulu Başkanı Metin Duruk;

“Karaman’da tesislerimizde şu anda elma, üzüm, vişne, nar ve havuçların işlenmesi yapılabiliyor. Şimdi havuçları işliyoruz. Bölgede köylünün üzümlerini de alarak dualarını aldık. Bu bölgede kayısı da düşünüyoruz. Şeftali’yi Mersin bölgesinden getirterek işlemeyi hedefliyoruz. Vişnede 700 ton işleme kapasitesine sahibiz. Karaman’da bu örnek tesisimizi 2008’de İspanya’nın Barcelona kentinde modern tesis olarak tanıtmayı hedefliyoruz. Karamandaki tesisimiz ile, meyve konsantre işlenmesinde şu aşamada Avrupa’da böyle bir tesis yok. Bu önceliğe sahip olmaktan da mutluyuz.”dedi.

Elma Kalkınma Ofisi

Karamanlı elma üreticisine seslenen Metin Duruk, Karaman elmasını Tema-Karaman markalı sınıflandırılacak elma çeşitleri ile kaliteli üretimi sağlamak zorunda olduklarını belirterek;

“Yoksa bu ürünleri ihraç edemeyiz. Bunu net konuşuyorum. Elmayı ayağa kaldırmalıyız. Elma Bölge Kalkınma Ofisinin Karaman’da oluşması ile bölgede, üniversite ve eğitim sahaları ile çiftçisi de üreticisi de doğrudan kalkınacaktır. Sizde bizde kazanırız. Bu çalışmalar beni şimdiden heyecanlandırıyor.”diyerek ileriye dönük projede kurum ve kuruluşlar ile meyve üreticilerinden ortak çalışmaya katılmaları için destek istedi. www.karamandauyanis.com

Kazancılı hemşerilerimiz son 5 yıldır yenicesu yaylasında Elma, Erik, Kiraz,Kayısı, Şeftali, Badem gibi meyve ağaçlarından mahsul almaya başladılar. Şimdiye kadar bilinçsizce, etraftan görme, kulaktan duymayla meyvecilik yapıyoruz. Artık bu konuda ciddi bir meyvecilik politikası izlemenin zamanı geldi.

Kazancıda konuyla ilgili kurumlar belediyemiz başta üzere, Tarım kredi Kooperatifi ve Köy Grup Tarım yetkilileri ve derneklerimiz bu tür yenlikleri çiftçilerimize yansıtmalılar.

Yetkili kurumların yapmış olduğu kampanyalar ve imkânlarından kasabalı olarak faydalanmalıyız. Aroma firmasının dağıtmakta olduğu elma fidanı dağıtım kampanyasını acaba kasabamızda kimler duydu ve kimler yararlandı. Çiftçi Ahmet emmi bu tür gelişmelerden nasıl haberi olsun. Burada ilgili kurumlarımıza büyük görev düşüyor.

Karamandaki kurulan bu tesisin, meyve konsantre işlenmesinde şu aşamada Avrupa’da böyle bir benzerinin olmadığını Aroma Yönetim Kurulu Başkanı Metin Duruk Bey söylüyor. Kazancılıların ekonomik gelirinin tarıma ve hayvancılığa dayandığı ekonomik gelir sağlayacak bu gibi imkânlardan kasabalı olarak İlimizde gelişen bu tür güzel şeylerden niye yararlanamıyoruz. Karamanda gelişen bu tür yeniliklerden maalesef bi haberiz. Karamandaki Aroma aslında Yenicesuyu’nun Elma’sında

Organik Yenicesu Muşmalası” adlı makale yazımızda kurumlarımıza yönelik meyvecilik politikalarıyla ilgili öz eleştiride bulunmuştuk. Buradan yetkililere yine soruyoruz.

 
-İl ve İlçemizdeki ilgili kurumlarla tarımla ilgili ortak bir çalışmalarınız var mıdır, varsa nelerdir.?

-Çiftçilerin meyvecilik girişimlerine nasıl destek veriyorsunuz.?

-Kurs seminer gibi bilgilendirici eğitim faaliyetleri yapıyor musunuz.?

-Sertifikalı meyve dikimi yapılıyor mu bu konularında neler yapılıyor.?

-Bu güne kadar kazancıda uyguladığınız pilot bir uygulama ve çalışma projesi var mı.?

-Tema vakfı ve kazancı derneklerimiz gibi sivil toplum kuruluşlarıyla ortak projeler yapıyor musunuz.?

-Kasabamızın Potansiyel Meyve verimiyle ilgili toprak analizi gibi bilimsel çalışmalar yapılıyor mu ?

Yetkililerin bu tür konularda bizimde bilmediğimiz bir çalışmaları varsa paylaşmalarını bekliyoruz. Böylelikle bizlerde ögrenmiş oluruz. Kasabamız 1350-1400 metrelik rakımlarda yetişen doğal ve hormonsuz bu meyvelerimizin özellikle elmanın tanıtılması gerekir diye düşünüyorum. Yaylamızda yetişen “Yenicesu Elması” tatlı gevrek ve sulu olmasının yanı sıra elma geç zamana kadar tazeliği koruyor. “Yenicesu Elması’nı marka yapmalıyız diye düşünüyorum.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde yenicesu yaylası meyve bahçeleriyle dolup taşacak. Hemşerilerimizin merak ve hobi olarak başlatılan bu meyvecilik girişimlerini, kasabamızın ilgili kurumları bilinçli bir meyvecilik politikası izleyerek gerekli tedbirleri almalıdırlar.

Her cinsten meyve fidanları dikmektense, coğrafi şartların elverdiği iklime göre toprak analiz edilerek, yüksek verim alınabilecek cinsten meyveler tercih edilmeli ve çiftçiler bu yönde bilgilendirilmeli. karamanda faaliyete geçen fabrikalarla irtibat kurularak pazarlama için gerekli girişimler yapılmalıdır. Ayrıca kasabamızda Pazarlama ve üretim için Elma Üreticileri Birliği gibi kuruluşlara da ihtiyacımız var.

Derleyen; Hasan KÖKSOY – 28 Mart 2008
hasankoksoy@gmail.com

Bu haber 1841 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2019 Yerel Seçimlerinde Kazancı Belediye Başkanı Kim OlsunTüm Anketler

ÇANAKKALE ZAFERİ VE “18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ” ANISINA…17 Mart 2019

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi