Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

İbrahim Abi (Hasan KÖKSOY)

Kazancı Haber

16 Nisan 2015, 11:56

Kazancı Haber

İbrahim abiyi kaybettik. Abi diyorum çünkü ilerlemiş yaşına rağmen yeniliklere açık, gündemi yakinen takip eden biriydi. İbrahim abi uzun süredir İzmir de yaşıyordu.

Öğretmenlikten emekli olduktan sonra Almanya’da ülkemizi temsilen kültür Ataşeliği yapmış, daha sonra ülkeye dönerek Üç çocuğu ve torunlarıyla İzmir Urla’ya yerleşmişti. Bir süre sonra eşini kaybeden İbrahim abi bir hayli üzgün olduğunu, ara sıra görüştüğümüz telefon konuşmalarından hissediyordum.

Hiç unutamam birgün İstanbul Zekeriya köydeki oğlunun yayına geldiğinde ziyaretine gitmiştim. Kapıdan içeri girdiğimde evde klasik bir müzik çalıyordu ve karşımda boynunda fuları olan Mütevazı, alçak gönüllü bir beyefendiyle karşılaşmıştım. Bana nane likörü ve çikolata ikram etmiş, yine eğitim ve kültür konularıyla birlikte kazancı derneği, belediye ve memleket meselelerinden bahsetmiştik.

İbrahim abi uzun süredir Kazancıya gitmese de sürekli benimle telefonla sohbet ederdi. Kasabamızla ilgili bilgiler alır, neler yapabileceğini sorar benden fikirler alırdı. Ben kendimce yeni projelerimden bahsederdim oda bana destek verirdi.

2010 yılında Sami Tunca Şiir yarışması düzenlediğimde ödül paralarını karşılayıp sponsor olmuştu. Sami Tunca ile İvriz köy enstitüsünde beraber okumuşlar bir çok zorlukları birlikte yaşamışlar, şiir projesini duyduğunda hemen arkadaşına vefa örneği göstermişti.

İbrahim abi İstanbul’daki hemşerilerimizin üniversitede okuyan maddi durumu iyi olamayan birkaç gencimize eğitimleri boyunca maddi yardımda bulundu. Kazancı lisesine bir sürü kitap, CD ve yayınlar gönderdik,

Kazancı ile ilgili eğitim, kültür konularında birçok projelerimiz vardı. Daha onları yapacaktık... Kazancı Kültürevi ve Müzesi kuracaktık proje ve taslaklarını hazırlamıştım yarım kaldı.

İbrahim abinin ayrıca eşinin adına yazmış olduğu ve Kendisin eğitim yıllarını anlatan kaynak niteliğinde kitapları var okumanızı tavsiye ederim. Okumanın zorluklarını, Kazancı’dan Karaman’a katır sırtında 5 günde nasıl ulaşıldığını, Ermenekli Salim ağa gibi ağalarının kazancı topraklarını parselleyerek yoksul Kazancılıların toprakları işleyerek nasıl geçindiklerini ve daha neler neler hep ondan öğrendik.

Onun sayesinde özellikle 1940 -1960 yılların Kazancısı hakkında birçok konularda bilgi edinim. Kazancı haber sitesinde bu bilgi ve tecrübelerini kısada olsa bizimle paylaşma fırsatı buldu. Bizde bu bilgilerden esinlenerek birçok makale ve yazılar yazdık. Bizleri aydınlattığı için kendisine bir kez daha buradan teşekkür ederim.

İbrahim abi tanıdığım ender insanlardandı, kasabamızda ve yurdumuzun diğer illerinde yaşayan onun gibi birçok değerli hemşerimiz elbette vardır. Kazancılı hemşerilerimizden ricam; memleket hasreti çeken ve imkânları olmayıp gidemeyen özellikle yaşlı hemşerilerimizin memlekete hasretleri giderilmelidir. Burada maddi imkânsızlıklardan bahsetmiyorum, manevi imkânsızlıklardan bahsediyorum.

Umarım biz hemşerilerde başta dernek ve belediyemiz olmak üzere kasabamıza ait değerlerimizi kaybettikten sonra değil, yaşarken onların kıymeti bilmek ve özellikle yaşlıların kalan ömürleri boyunca yanlarında olarak, bilgi ve tecrübelerinden de faydalanarak, geri kalan ömürleri boyununca da rahat mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayabilmelerini sağlamalıyız diye düşünüyorum.

İbrahim abiye Allahtan rahmet kederli aile ve yakınlarına başsağlığı dilerim. Nur içinde yatsın...

Hasan KÖKSOY 16.04.2015 -İstanbul

Bu haber 754 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi