Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Sami Tuncayı Ölümüm 2. Yılında Rahmetle Anıyoruz.

Kazancı Haber

15 Mart 2011, 16:07

Kazancı Haber

ÖZGEÇMİŞİ    : Sami Tunca, Karaman İli, Ermenek İlçesi, Kazancı Kasabası Merkez Mahallesinde, 1928 tarihinde doğdu. Kazancı ilkokulunu bitirdikten sonra 1943'de Konya-Ereğli İvriz Köy Enstitüsüne girerek, 1947 yılında öğretmen oldu.

İlk göreve Konya-Kulu Tavşancalı kasabasında başladı. 8 yıl Başöğretmen olarak çalıştıktan sonra yedek subay olarak Ankara Topcu subayı olarak görevini tamamladı.Askerlikten sonra bir süre Ankara'da bulunan Minepolis Molin Türk Traktör Fab. Çalıştı. Geçirdiği bir ameliyattan sonra öğretmenliğe geri döndü.

Ermenek-Muzvadi (Dumlugöze) köyünde 2 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra, Ermenek-Kazancı kasabası İlkokuluna Müdür olarak atandı. 1960 ihtilali İnkılap muhtarı olup her iki görevi 1,5 yıl yürüttü. İsteği üzerine Konya-Ereğli Mehmet Akif İlkokuluna tayini çıktı. Bir yıl sonra İstanbul-Şişli Gültepe ilkokuluna göreve başladı. Aynı yıl içinde açılan Şişli Çeliktepe ilkokuluna Kurucu Müdür olarak atandı. 5 yıl burada çalıştıktan sonra İstanbul Beyoğlu Evliye Çelebi İlkokul Müdürlüğüne tayini çıktı. Yine burada 5 yıl çalıştıktan sonra  1973 yılında emekli oldu. Sami TUNCA’NIN üç kızı ve bir oğlu var.

ESERLERİ :

“Hatıralar ve İzlenimler”(1954)

“Okulum”- (Şiir) Çocuklar için (1955)

“Okulum”- (Şiir) ikinci baskı (1964)

“Şiirle Türk Tarihi” (1964)

“Çocuklar İçin Şiirler” (1971)

“Gönül Bahçesinden”-(Şiir) (1995)

“Kazancı Kasabası” (İnceleme - Araştırma) (1996)

“Alın Yazıları”(2003)

“Gazi Hasan Ali” (2004)

YAYINLANMAYA HAZIR ESERLERİ :

"Bacaksız Ali"- Roman
"Bir Dağ Köyünün Romanı"- Roman
(Ankara "Yeni Gün" Gazetesinde tefrika edildi.)

Ayrıca Konya'da Yayınlanan; AKYOKUŞ. YENİ MERAM,YENİ KONYA, Ermenek'te yayınlan; ERMENEK POSTASI, Konya Ereğli'de çıkan; 27 MAYIS, ABC, EKSPRES. Edirne-Keşan'da çıkan; ÖNDER gazetelerinde makale ve şiirlerini yayınladı. Hürriyet ve Milliyet Gazetelerinde de Okuyucu mektupları çıktı. Bazı dergi ve gazetelerde şiirleri yayınlandı ve yazı hayatına uzun yıllardan beridir devam ediyor.

Ermeneği tanıtan üç kitapta hayatı ve şiirleri mevcut.Konya şair Ansiklopedisinin 1983 sayısında özgeçmişi ve şiirleri çıkmıştır. 1976-1980 yılları arasındaki ilkokul Ansiklopedilerinde şiirleri bulunmaktadır.

Ayrıca öğrendiğim kadarıyla basılmak üzere 4 adet romanı olduğunu biliyorum. Antalya'da yaşayan Sami TUNCA’NIN hayatı elbet teki bu satırlar ile sınırlı değil, onun hayatı zaten bir roman bilenler biliyor. “Gazi Hasan Ali” adlı kitabında kendi hayatı ile ilgili ayrıntılı bilgiler mevcut. Kendisinin de bu kitapta dediği gibi Yaşamındaki iyi ve kötü anılarından yeni nesil gençlerin ders çıkarması lazım.

13 Mart 2009 Yılı’nda 81 yaşında kaybettiğimiz Sami Tunca Kazancı adına ilk şiirler yazan ve kitap haline getiren öğretmenimizdir. Günümüzde de bir çok kazancılı hemşerimiz ondan feyiz alarak şiirler yazmaktadırlar.

Alın Yazıları- Roman (Sami TUNCA)
Alın Yazıları” Kazancı Bucağında yaşanmış gerçek bir öykü, eserde imkânsızlıklar içinde kıt kanaat yaşam mücadelesi veren Ali ile Velinin yaşantısını anlatıyor. O günün şartlarında vermiş oldukları yaşam mücadelesinin yanında, Kazancı ve Taşeli yörelerinin doğasını törelerini toplumsal yapısını ve baskıcı aile düzeni anlayışı içinde yaşamlarını sürdürmeye çalışan insanların gelecek için sürdürdükleri yaşam mücadeleyi konu alıyor. Aşkı uğruna acılar çeken Öğretmen Velinin (Veli KAYACIK) genç yaşta ölümle sonuçlanan hayat serüveni ve iyi bir gelecek için çırpınan kasabalının sevgisini kazanan Ali’nin, (Ali DAGAŞAN) yaşam mücadelelerini anlatıyor.
Yazarın kıvrak ve akıcı kaleminden yöreye has kelimelerin seçildiği romanda, hüznü aşkı, hasret ve gurbetlik, temalarını yansıtılan trajik bir yaşam öyküsü... "Sami TUNCA yazdığı bütün romanlarında ve şiirlerde amacının halka bir ayna tutmak olduğunu belirtiyor. Bu tür eserler aynı zamanda Kazancı Beldemizin kültürel mirası açısından bir kaynak niteliği taşımaktadır. Sami TUNCA’YA bilgi ve tecrübelerini biz hemşerileriyle paylaştığı için teşekkür ederiz, mekan cennet olsun.

Bu haber 2088 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi