Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Nerde O Eski Galeboku

Sedat Turan

28 Mayıs 2010, 16:22

Sedat Turan

Merhabalar ben Sedat Turan bizim mahalleye eskiden galeboku (sincap)  diyormuş gerçi biliyorsunuz ama galeboku denen yer Yukarı mahallenin Anamur yolu ile birleşen, kıkkuyuya giden yola çıkmadan bulunan mevkiye denir. Halen buralar aynı isimle anılır.

Buraya galeboku demelerinin sebebi eskiden oralarda ceviz ağaçlarının çok olması sebebiyle kalede çok oluyormuş onun yüzünden galeboku demişler. Hâlbuki şimdi ne galeden nede bokundan eser var galeyi boş verin hiç konuşup dertşleşek insan bile yok desek yalan olmaz.
 

Bundan 2 yıl önce memleketime tatile gittiğimde birçok kişiler vardı. gün geçtikçe insanlarımız galiba azalıyor gibi. şimdi değil kale insan bile kalmamış ne olacak bu bizim kazancımızın hali.  her geçen gün azalan insanlarımız yok olan değerlerimiz ebelerimiz, dedelerimiz, Kazancılılarda şu iki yıl içinde bir çok hemşerilerimiz hakkın rahmetine kavuştu,  Allah rahmet eylesin. Neredeyse elle sayılabilecek kadar insan kaldı desek yalan olmaz,  

Bundan üç beş yıl öncesine kadar Yavaşpınarın derede, Balduvarda, Bük boğazında, Körkuyuda, Torasta, alanda, burçak alanda, Kırkkuyuda her ağacın dibinde bir bir ateş yanardı şimdi değil dağlarda köyde adam korkacak hale geldi.

Eskiden kendi başına bir kız çocuğunu bük boğazında hayvana bir saman hararı yükleniverirdin babası "Git kızım bunu eve yık gel” derdi gider yıkar gelirdi şimdi değil bük boğazına sokağa salmaya korkuyoruz çocuklarımızı.

Eskiden guruplar halinde 20 – 25 kişilik ekinci toplanırdı her koyaklardan orak ellik sesleri gelirdi, türkü sesleri gelirdi, ağıt sesleri gelirdi imece üsülü herkes bir birine yardım ederdi, şimdi biçen yok diye tarlalara ekin bile ekilmiyor tarlalar hep gen kaldı acaba ihtiyacımız mı yok yoksa çokmu tembelleştik acaba...

Eskiden Sulugaranın arasında her kavaklıkta bir çok  çocuk olurdu ellerinde poşetle kuzu göbeği arayan şimdi kuzu göbeklerini toplayan olmayınca çıkıp çürüyor olmalılar, kuzu göbekleri eskiden 19 mayıs bayramında her bayramdan sonra çocuklar hep toplanırdı.

Sulugaradaki Kadir emminin havuzuna yüzmeye gidilirdi. Şimdi havuz en son gördüğüm kadarıyla yosun bağlamış eskiden sabahın altısında köylü eşekli hayvanlı sığırlı keçili bir dizelenirdi yollara,  

Kazancılılar mal melalla birlikte yollara düşerlerdi. köyde boş boş dolaşmayı bile eskiden ayıp sayarlardı iş varken boş gezmek ayıptı. insanlar bizim evin önünden geçerek Aybaham’dan ağrı, akyokuşa veya Burçak alanın düze kadar kuyruk halinde yaylaya çalışmaya, mal gütmeye giderlerdi. inanırmısınız bu kuyruklar sabah saat 10,00 a kadar devam ederdi akşamda aynı şekilde geri gelirdi  şimdi bir tane eşekli bulamazsın böyle gidip gelen....

Nerde eski kazancı nerde? eski günler nerde. Geçim derdi kazancıyı dağıttı köyümüzü dağıttı çil yavrusu gibi hem de memleketin dört bir yanına ekmek peşine düştük.  Bu göçlerin önüne geçilmezse kazancı tükenecek kazancı bitecek. insanlarımızı kasabamızda istihdam edebilecek tarımsal ve hayvansal projeler hayata geçirilirse göçün bir nebze azalacağı kanısındayım.

Bu hep bizim suçumuz diye bazen düşünüyorum. suçludan ziyade galiba şartlar bize o yöne doğru itiyor. fakat yine de acaba yetkililer bunun önüne geçebilirler mi diye düşünüyorum.. Gerçi yetkiliden neyi kastettiğimi de bilmiyorum ama benimkisi öylesine bir temenni işte.

Gün geçtikçe eskiye duyulan özlemlerimiz ister istemez artıyor. eski günlerimizi ve degerlerimizi tekrar yaşatmak dileğiyle… Hoşkalın.

Sedat TURAN–  Manavgat /ANTALYA 25.04.2009

Bu haber 1269 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
On dokuz Mayıs günü, Samsun’a ilk kurtuluş adımının atıldığı ve Kurtuluş Savaşı’nın fitilinin ateşlendiği gündür23 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi