Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

15 YIL ONCE BU GUN (9 ŞUBAT)

Naci Sözen

09 Şubat 2016, 22:00

Naci Sözen

Türk Havacılığında 9 Şubat; Acı Gün!

15 yıl önce kaybettiğimiz ilk Türk kadın jet savaş uçağı pilotumuz AYFER  GOK, mekanı cennet olsun..

(First Turkish Martyr Female Fighter Pilot)

 

 

 

 

TAŞELİ  (ERMENEK ) YÖRESİNE   UÇAK  DÜŞTÜ – (3)

 

         Taşeli (Ermenek) yöresine düşen 3 uçakla ilgili bilgiler önceki sayılarda anlatılmıştı. Bu sayımızda ise, bölgeye düşen son uçakla ilgili kısa bilgiler sunulacaktır. Tarihler 2003 yılını gösterdiği günlerin birinde, akşam bültenlerinde “ Konya Hava Üssünden görev için havalanan bir savaş uçağı, Ermenek yöresindeki Daran köyü yakınlarında bulunan Yund dağına, bilinmeyen bir nedenle düştü “ şeklinde bir haber yer aldı. İlerleyen dakikalarda, görevliler ve vatandaşların kaza yerine ulaştığı, uçağın pilotunun şehit olduğu ve kaza nedeninin araştırıldığı bilgileri de yayınlandı.

 

Bu kazayı takip eden günün gazetelerinde, kaza ile ilgili  ayrıntılı bilgiler, olay yerinden fotoğraflar, uzman açıklamaları ve muhtemel kaza sebepleri de yayınlandı. Konya Jet Üssünden, planlı görevler için havalanmış olan uçağın  pilotunun   Türkiye’nin ilk kadın jet pilotu “ olan Pilot Teğmen Ayfer GÖK olduğu bilgisi, Havacılarla birlikte tüm Türk Milletini yasa boğmuştu. Uçak tipi Fantom (F-4 ) savaş jetiydi. Kız öğrencilerin Harp Okullarına alınması uygulaması sonrası, Hava Harp Okulu’na giren, Burdur İli, Bucak İlçesi nüfusuna kayıtlı, dar gelirli bir ailenin kızı olan Ayfer GÖK, 6 yıla yakın bir süre alan, Harp Okulu ve  Pilotaj eğitimini  başarı ile bitirerek Jet Pilotu olmuş ve Konya üssüne atanmıştı.

 

Arama Kurtarma ve Kaza Araştırma  Ekipleri helikopterlerle yola çıkarken, bölgede bulunan Jandarma ve diğer Askeri birimler de harekete geçirilmişti. Bu kapsamda, olay yerine en yakın konumda olan Kazancı Jandarma Karakolu da harekete geçti. Yanlarına yöreyi iyi bilen bir kılavuz almak için araştırma yaptılar. Kendilerine verilen bilgiye göre, kaza yerine yakın yaylalarda (Kırkkuyu Yaylası ) uzun süre çobanlık yapmış olan Kazancı Kasabası Bucak Mahallesinden  Yörük Hasan (Yüksek) ekibe dahil edilerek yola çıkıldı.

 

 Olayın bundan sonrasını, kılavuz Sayın Hasan YÜKSEK’in anlatımları ile özetleyelim. Kazancı Jandarma timi süratle olay yerine ulaştı. Aynı sıralarda çevredeki karakollardan da ekipler gelmişti. Civar köylerden vatandaşlar da olay mahallindeydiler. Uçak derin bir vadiden çıkarken yamaçlarda bulunan ağaçlara çarparak düşmüş ve parçaları etrafa yayılmıştı. Çarpmadan önce paraşütün açıldığı ve  gerilerdeki ağaçlara sarılı durmakta olduğu görüldü. Parçalar geniş bir alana yayılmıştı. Jandarma timleri çevrede güvenlik tedbirlerini alarak vatandaşları kaza ortamından uzakta tutmaya çalışıyorlardı.

 

Bir müddet sonra Konya’dan esas görevli ekipler geldiler. Bizim kılavuz Hasan Bey Jandarmaların isteği ile olayın tam ortasında yer almıştı. Bu sırada ağaçlarda asılı duran paraşütten bir parçayı hatıra için almak istediğini Jandarmalara söyledi, fakat, istek  kabul edilmedi. İlerleyen saatlerde enkazın toplanmasına da yardım ediyordu. Konya’dan gelen görevlilerden biriyle konuşurken bu isteğini tekrarladı. Görevliden “ ağaçlardaki asılı duran paraşütü indir, sonra istediğin kadarını hatıra olarak alabilirsin” cevabını alınca hemen ağaca tırmandı ve paraşüt parçalarını topladı. Görevlinin verdiği parçayı da aldı. Böylece, bu hazin kazadan da bir işaret Kazancı’ya gelmiş oldu.

 

    Kazada Şehit olan pilot Teğmen Ayfer GÖK için Konya üssünde ve memleketinde törenler yapıldı. Bu törenlerde gözyaşı sel olup aktı, ağıtlar yürekleri parçaladı. Bu törenlerde en çok canı yananlardan biri de aynı okulda okuyan ve aynı birlikte görev yapmakta olduğu nişanlısı Pilot Teğmen idi. Bu durum haberlere de yansımıştı. Cesur Türk Kızı,  Vatan savunmasında en zor ve kutsal görevlerden birini üstlenmiş ve bu uğurda şehit olmuştu. Aziz Vatanımız ve Yüce Milletimiz için canlarını veren tüm şehitlerimizi Rahmetle ve Minnetle anıyoruz.

Taşeli yöresine düşen 4 uçak hakkında kısa bilgiler sunmuş olduk. Dikkat edilirse, uçaklar 1943, 1963, 1983 ve 2003 yıllarında, diğer bir anlatımla “ 20 yıl arayla” düşmüş oluyordu. Bu durum garip bir tesadüften ibaretti. Bu tesadüflere bakarsak, yöremize 2023 yılında bir uçak daha düşecekti. Biz bu gidişin sonsuza kadar durması ve hem yöremize hem de ülkemizin başka yerlerine hiçbir uçağın düşmemesi, üzücü kazaların hiç yaşanmaması dileğimizi tekrarlıyoruz.  Kazasız,  Mutlu ve Sağlıklı günler dileğiyle….

 

 

 

DERLEYEN  : Av. Naci SÖZEN /  Eylül  2007 – ANKARA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 514 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi