Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kırkkuyuya Göçüyoruz..

Sedat Turan

28 Mayıs 2010, 16:25

Sedat Turan

Merhabalar gurbetçi kazancılılar bu yazımda da sizleri Kırkkuyu’ya götürmek istiyorum. Gerçi mevsim İlkbahar ama ben yinede sizleri sonbahara götürmek istiyorum. Köylü yayla ekinlerini kaldırdıktık tan sonra bu seferde Kırkkuyu’da ekin biçmeye nohut biçmeye hazırlanırlardı.

Eskiden araçlar yokken Eşeklerin, Atların sırtına yataklarını tavuklarını üzüm sepetlerini yüklerler önlerine de küçükbaş büyükbaş hayvanlarını salarlar sabahın 03;30-05;00 arası bizim evin önünden tavuk sesleriyle keçi sesleriyle inek sesleriyle yola koyulurlardı. 

Kazancılı halkı bu göçü öncelikle dönmenin başında Dinek tepesinden yavaş yavaş çıkan güneş selamlardı ilerde Popasın Oluk azbi suyla şırıltıyor merhaba diyor göç eden kazancılı halkına oradan ilerde Kara Kovanlık merhaba diyor  (Kara kovanlığı ağacın başındaki kovanlığı birileri yıkmış, ne istemişler şu tarihi kovanlıktan sanki başka odun bulamamış gibi kocadağda ) 

Neyse oradan ilerde Badeyislik karşılıyor göçü badeyisliğin yanındaki iledin ağaçlarından Hüppük kuşları merhaba diyor kazancılı halkına bazen otların arasından tavşan palaz bile kaçabiliyor. 

oradan ilerde Karain’den Mıtırıp İsmeyil Emmi ile Hatice teyze (tütüce) karşılıyor kırkkuyuya girişte Hopbalı’nın Obası karşılıyor obanın başındaki siyah çeketli korkuluk önünde beyaz kurt köpeği selamlıyor göçümüzü obanın önünde asılı olan keş kesesinin koksu karinin önünden hissediliyor.

Neyse oradan ilerde Mıtırıp İsmeyili’nin çocukları Turan ve kardeşleri oğlaklar otlatıyorlar tabi bu arada tepelerin başlarından Keklikler, Palazlar taşların başından göçümüze ötüşerek selam veriyorlar, sanki hoş geldiniz nerde kaldınız dercesine önceki dağların sessizliğini şikâyet edercesine ötüyorlardı merhaba diyordu Buzluca’nın dağı göçümüze hoş geldiniz diyordu.

Şimdi ise bu anlattıklarımdan sadece bir kaç kişi gidiyor oda günü birlik gidiyor neyi özlenir insan biliyomusunuz? Buzluca’nın karşısındaki tepenin birinin başındaki taşın başına oturup Buzluca’da ötüşen keklik seslerini özledim meleşen oğlak seslerini özledim öküzlerin kırışmasını Ali Emmini gecenin karanlığında Düven Sürmesini özledim,  Sayvantta yatırken belime taşların batışını özledim.

Nerde o Kafar Osman’ın ahraz kızlarının bağırarak misafir perverlikleri nerde o tütüce’nin yanık yoğurdu işte kazancılının kırkkuyu macerası şimdi oralar sessiz incin top oynuyor hiç bir kimse kalmadı göç edecek.

Açıyavsan ve Kekikler koyakları sarmıştır şimdi, Sarı kır çiçekleri açmış kokular saçıyordur. Kimbilir beklide kazancılıları bekliyordur.Herkese saygılar   

Sedat TURANManavgat /ANTALYA 11.05.2009

sedatturan_22@hotmail.com

Bu haber 1341 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
On dokuz Mayıs günü, Samsun’a ilk kurtuluş adımının atıldığı ve Kurtuluş Savaşı’nın fitilinin ateşlendiği gündür23 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi