Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Bahar Geldi Hoş Geldi.

Sedat Turan

28 Mayıs 2010, 16:27

Sedat Turan

Eskiden kış çok uzun ve zorlu geçermiş hayvanların yiyecekleri biter köylülerde yaylalardan küçükbaş hayvanlar için yaklaşık bir metreyi geçen karın içinde toru dediğimiz ledin ağaçları katıran ağaçlarının dallarını keserek at ve eşeklerle getirirlerdi, çıkamadıkları yerlere ise sürükleyerek eşeklerin yanına indirilip yüklenir ve eve getirilirdi küçükbaş hayvanları çok olan çobanlarda kar çok yağdığı zaman güney dediğimiz güneşin çok vurduğu dağların yamaçlarında çoban önden çığır açarak hayvanlarını otlatırdı eskiden dedelerimiz hayvanlar üşümesin diye kışın hayvanlara pekmez içirirmiş. Eskiden küçükbaş hayvan çok olurmuş şimdi kurbanlığı zor bulabiliyoruz.

Büyükbaş hayvanlar ise saman az olduğu için erken biter ve bahar aylarında karın kalktığı yerlerde geven dediğimiz dikenli bir ot olur onu çapa ile kökleyerek bir ateş yakılır o ateş de köklenen gevenler ütülür sonra hayvanlara yüklenip eve getirilir ve büyük baş hayvanlara verilir. Bu şekilde bahar ayı otlar çıkana kadar devam eder. Otlar çıktıktan sonra köyde hiçbir hayvan kalmamak üzere dağlara ve tarlara otlatmaya gidilirdi otlatmaya gidemeyenler ise küçükbaş hayvanlarını çobanlara verilirdi.

Baharın gelişini en kısa olara Bekir emminin yeni doğmuş oğlakları karinin önünden meleşerek haber verir aliğsan emminin İbrahim önünde 25 kadar küçükbaş hayvanıyla Aybahamın üstündeki yakadan kabalağa doğru sabahın erken saatlerinde yol alır. Onun arkasında kel çoban dediğimiz durmuş emmi önünde 10 kadar  küçük baş hayvanıyla sabahın erken saatlerinde dokdur memet dediğimiz Mehmet turanın evinin önünden bağırınarak yola koyulurlardı. 
 

Nohut ekmeye giden köylülerimiz kara sabanlarını hayvanlara yükleyerek önlerine de çift öküzlerini katarak sabahın erken saatlerinde yola koyulurlardı. Eskiden çocukken elimize poşetlerimizi ve iskeliçlerimizi alarak develikoyağına, kireçliğe ve çayırlı mandala çiğdem ve burçalak çıkarmaya giderdik. Haçı Mustafa ve Ali şükrü eskiden köylüleri topalağa götürür ve köylülerin birazda olsa gelir kaynağıydı okuldan çıkan çocuklar ellerine poşetlerini ve iskeliçlerini alan daş önünün yakaya topalak çıkarmaya giderlerdi

23 Nisan ve 19 Mayıs bayramları kalabalık ve neşeli geçerdi 23 Nisan bayramında merkez mahalledeki Atatürk büstünün önünde toplanılır yaşlılar sandalyede gençler ayakta bazıları damların başında çocukların yumurta yarışlarını, koşu yarışlarını ve bütün faaliyetlerini seyredilirdi ve çokta eğlenceli geçerdi 19 Mayıs bayramı ise gençlerin sandık atlaması 100 metre engelli bayrak yarışı kuleli jimnastik hareketleri gençlerin söylemiş olduğu türküler ve 3 km bayanlar – erkekler koşu, 5 km erkekler karma koşu düzenlenir ve çok güzel geçerdi.

Yani eskiden bahar geldiğinde kazancıya bir canlılık, hareketlilik gelirdi şimdi ise köyde bi sessizlik hüzün var sanki kazancı beldesi kaderine bırakılmışçasına bir sessizlik var. Ne bayramlar eski tadında, ne gençler eskisi gibi dağ taş ova bayır dolaşıyor, nede o eski günler geri geliyor. Herkese kolay gelsin der, bahar günlerinde mutluluklar dilerim.

Sedat TURAN
Manavgat /ANTALYA 25.05.2009

sedatturan_22@hotmail.com

Bu haber 1211 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
On dokuz Mayıs günü, Samsun’a ilk kurtuluş adımının atıldığı ve Kurtuluş Savaşı’nın fitilinin ateşlendiği gündür23 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi