Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR

Naci Sözen

13 Mayıs 2016, 23:27

Naci Sözen

TÜRK   DİL  BAYRAMI  KUTLANIYOR

 

 (TÜRKÇE  KONUŞALIM,  TÜRKÇE  YAZALIM….)

 

 

Türkçenin,  Anadolu’da   resmi devlet dili oluşunun 738. yılını kutladığımız şu günlerde, Türkçe konuşmak, Türkçe yazmak ve Türkçe düşünmek  konularında çok daha titiz olmalıyız. Karamanoğlu Mehmet Bey, 1277 yılında, Konya’da yayınladığı ünlü FERMAN ile aziz vatanımız Anadolu’da, ilk defa, devletin resmi dili olarak Türkçe kabul ve ilan edilmişti.  Bu fermanın ilan edilişi Dil Bayramı olarak, 12-13 Mayıs 2014 günlerinde, Ermenek ilçesi ve Balkusan köyünde kutlanmakta  olup, bu bayramın yöre halkımıza, Milletimize ve Türk Dünyasına hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz. Karamanoğlu Mehmet Bey, 13 Mayıs 1277 tarihinde, Konya’da “ bu günden gayrı hiç kimse sarayda, divanda, mecliste ve seyranda (meydanda) Türkçe’den başka dil kullanmaya” şeklindeki fermanını yayınlamıştı.

Bilindiği üzere, DİL bir milletin varlığı için ilk ve zorunlu unsur, milletin zengin kültürü için  en önemli araçtır.  Dil ve kültür bir birinden ayrılmaz kavramlardır. Çünkü, dil ve kültür, bir toplumun temel unsuru, geleceği ve yaşam biçimi  olup, milleti, diğer milletlerden ayıran, kişilik kazandıran varlıklardır.  Çağdaş ve uluslar arası bir üne sahip olan bilim adamımız Prof. Oktay SİNANOĞLU, dil ve millet kavramlarını  anlatırken “ bir milleti yok etmeye, önce kültürünü yok etmekle başlanır, sonra dili ortadan kaldırılır, dil yok olunca,  millet de yok olmuş demektir” diyordu.  Anadolu’nun her yerinde  yabancı dille eğitim yapan okul açılması ve diğer okullarımızda yabancı dilde eğitimin  yaygınlaştırılması, önce kültürümüzü, sonrasında da dilimizi yok etmeye yönelik faaliyetler olmaktadır. Yabancı dil öğrenmekle, yabancı dilde eğitim yapılması, hedefleri yönünden  çok farklı kavramlardır.

 

 Dilimiz yabancı kelimelerin istilasına uğramış durumdadır. Ankara’daki  Büyük  Alış Veriş Merkezlerinin (AVM)  isimleri, Galeria, Arcadium, Acity Outlet, Gros Market, Optimum, NATA Vega, Next Level, Mine Sera, Panorama, Kent Park, Armada, Real, Makro ve Gordion şeklindedir. Türkçe sandığımız, motor, elektrik, otomobil, ekonomi, politika, finans, bulvar, transfer, doktor, grup, panel, kanal, radyo, vizyon, film, sinema, tren, tramvay, misyon, damper, blok, site gibi kelimelerin yanına, fastfood, bazaar, sale, chery, rent a car, restoran, cafe, internet, irite etmek gibi yenileri eklenmektedir. Ankara’da süratle çoğalan ve gelişen pahalı  binaların tamamına yakının ismi (West Gate, Marriot, premium ) yabancı kelimelerden oluşmaktadır. Önceki yazılarımda da belirttiğim üzere, Ankara’daki  Ankamall (Etiler/ Ankaralı Ankamal olarak söylüyor)  AVM’sinin uzun bir koridorda yer alan mağazalar, Greyder, herry, journey, ramsey,  rodiwood, quicksilver, loft, ltb, red apple, chima, xside, centone, levi’s store ve collezione şeklindeydi.

 

. Yazar Turgut ÖZBAY tarafından yazılan ve Ankara Ticaret Odası yayınlarında yer alan İşte Türkiye Gerçekleri isimli kitapta (Ocak -2003, Ankara basımı, sayfa.171..) “ yanlı, maksatlı, yalan bilgiler, yönlendirme ve şartlandırmalarla, Türk Milleti’nin dikkati dağıtılmış, Millet şaşırtılmıştır. Türk Milleti hafıza kaybına uğratılmış, beyinler yıkanmıştır. Sonuçta, insanların Milletine ve Devletine olan güveni azaltılmıştır, Milli kültürümüzden uzaklaşmak ve Milleti küçümseme gayretleri, devletimizin (Cumhuriyet) kuruluş felsefesinden uzaklaşmaktır” şeklindeki görüşler yer almıştır. Dilin ve kültürün zayıflatılması, aslında Milli Gücün zayıflatılması demektir.

Nitekim, ünlü toplum bilimcisi Huntington, geleceğin dünyasında, uyuşmazlıkların ve çatışmaların nedeni, ideolojik ve ekonomik değil, kültürel olacaktır, demiştir.

 

Levhalarda yer alan    Türkçenin Başkenti Karaman” ifadesi bizi çok memnun ediyor. Türk Milleti, Taşeli insanı ve özellikle, törenlere bizzat katılan hemşerilerimizin Dil Bayramını gönülden kutlar, dilimizin evrensel bir dil olmasını sağlayan bu fermanı yayınlayan Karamanoğlu Mehmet Bey ve Atatürk başta olmak üzere, dilimiz, kültürümüz ve tarihimiz için emek harcayanları rahmet ve saygı ile anıyoruz.. Yaşanmakta olan tüm zorluklara, engellemelere ve imkansızlıklara rağmen, gününde ve yerinde, bu bayramın kutlamasını gerçekleştirenlere de tekrar selam, saygı ve sevgiler  sunuyoruz.

 

 

      Yazan /Derleyen : Av. Naci SÖZEN , 13 Mayıs 2016 /ANKARA

 

 

Bu haber 673 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi