Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Dedelerimizin Sınır Kavgaları

Sedat Turan

28 Mayıs 2010, 16:33

Sedat Turan

Merhaba hemşirelerim sizlere bu yazımda dedelerimizden ve arazilerimizden bahsetmeye çalışacağım. Dedemin anlattığına göre köylüyle Anamurlular arasında toprak kavgası varmış.

Başta Kızılalan mevkii olmak üzere,  Güğül Tepesi, Çukurun alan, Körkuyu mevkileri Anamurlular ve köylüler arasında kavgalara sebep olurmuş.  O sıralarda kazancının dört korumacı olurmuş, hepsinde uzun namlulu mavzer silahlar olurmuş gezerlermiş dağlarda otlaklardan ziyade Anamurlularla sınır kavgaları yaparlarmış. Hayvancılığın ve tarımın temel geçim kaynağı olduğu o dönemlerde her iki taraf için arazi çok önemliymiş tabii…
 

Anamurlulardan en çok kavga genelde kurtlar dediğimiz oymakla olurmuş, Kızıl alanının dar dediğimiz yerde bizim köylüler bekler kurtların davarının geçtiği görüldüğü zaman hemen köylüler toplanır davarları mandıra dediğimiz hayvanların toplandığı yere katarlarmış çobanı ise bir güzel döver sonra salarlarmış davarları almaya gelirken birçok kişi gelir bunların geneli de silahlı olurmuş, kavga ederlermiş, bk kavgalar sonucunda bazen yaralı hatta hayatını kaybedenler dahi olurmuş.

Dedemin anlattığına göre yukarı mahalleden rahmetli Efe Hüseyin, Gıldır Halıl, Ecir Emmi, Süleyman ünlü, Padişah ( Mehmet ÖZDEMİR) ALLAH rahmet eylesin mekânları cennet olsun ve İbrahim TURAN  ( Şu an hala hayatta ve köyümüzün en yaşlı insanı Allah daha çok uzun ömür versin ) o zamanın delikanlıları ve köy bekçileriymiş.

 Kızıl alanın dardan Yörüklerin hiç biri korkularından kazancı topraklarına giremiyorlarmış. Güğül tepesine deve gütmeye gelenlerin develeri bazen bu saydığım kişiler tarafından bir daha bizim topraklarımıza otlatmaya gelmesinler diye kaçırılırmış bazen de çoban dövülerek geri gönderilirmiş. Hatta anlattıklarına Yörükler yaramazlık yapan çocuklarnı korkutmak için “ Bak seni pambıka (Mustafa Peker) veririm”  diye korkuturlarmış, zamanın kormacısı olan pambık emmi Yörüklerim korkulu rüyası olduğunu anlatırlar.
 

Köyümüze ne zaman bir yörük gelse köylünün haberleri olur hemen o kişiyi sorgularlar, ne işin var burada diye döverek karaini öte geçirirlermiş genelde Yörüklerden anlaştıkları hatırı sayılır tanınan bir tek Kurt Mehmet diye biri varmış ve mert sözüne güvenilir birisi olduğundan yörüklerle bizim köylülerin aracısı olur, işlerini görürlermiş. Tabi bizim köylüleri de onlar aynı şekilde muamele yapıyorlarmış çandıra burma yolmaya giden köylüleri burmalarını alırlar hayvanlarını da alırlar kendisini de salarlarmış dövmeden ama döverlerse köylülerin onlara rahat vermeyeceklerini biliyorlar köylüler kurt Mehmet in yanına vararak aracılığıyla beraber hayvanları alırlarmış.
 

Küçükken annemler ve babaannemlerle beraber güğül tepesine veya çandıra burma yolmaya gittiğimiz zaman babaannem derdi “çabuk olalım şimdi Yörükler gelirler taşlarlar” derdi hemen hızlı bir şekilde burmayı yapar oradan kaçardık. Burma yolmaya gittiğimiz zaman mutlaka tanıdık Yörüklerden biri yanımızda olurdu veya tanıdığımız birinin tarlasına giderdik çünkü başka yere gittiğimiz zaman gördükleri zaman taşlayarak kovarlardı.

İşte kazancılının toprak kavgası işte kızıl alanın tarihi sizlere kolay gelsin der saygılar sunarım.

Ayrıca; Kazancılılar ve Yörüklerin sınır kavga ve olaylarını anlatan köşe yarlarımızdan bu konuda yazılmış yazılarına da bakabilirisiniz..

Sedat TURAN- Manavgat /ANTALYA 01.07.2009

Bu haber 1445 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
On dokuz Mayıs günü, Samsun’a ilk kurtuluş adımının atıldığı ve Kurtuluş Savaşı’nın fitilinin ateşlendiği gündür23 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi