Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Harman Derman zamanı

Sedat Turan

28 Mayıs 2010, 16:36

Sedat Turan

Merhaba kazancılılar merhaba gurbetçi kazancılılar biraz geçte olsa sizlere köyümüzde hasat zamanını anlatmaya çalışacağım Aslına bakarsanız yazıyı hasat zamanında yazmıştım fakat tatil dönüşü olduğu için ancak gönderebildim

Eskiden hemşerilerimiz, harmanı dögenle sürerlermiş dögen, tahtaların altına çakmak taşı dediğimiz sert taşları çakarlarmış ekinleri de orakla biçtikten sonra tarlanın herhangi bir yerindeki en yüksek tepenin başını düzelterek etrafına da taş dizerler tabi altıda taş olmak zorunda buraya da harman adı verilir. 

Biçilen ekinleri eşeklerle ve atlarla taşırlar, bazen de kıl çulun üzerine desteler yığılarak insan gücüyle harmana kadar taşırlarmış. (Daha önceleri düğeni öküzlerle sürerlermiş bu zamanla atla sürmeye başlamışlar ) taşıdıktan sonra dögeni atın arkasına bağlar ekinin üzerinde dolandırırlar bu dolanma ekin ufalanıncaya kadar sürer sonra bunu akşamları sabahlara kadar savururlar birde yel esmediği zaman rüzgâr esinceye kadar beklerler. 

Savurduktan sonra buğday ve samanını evlere taşımak için eşeklerle ve hayvanlarla günde 3 veya 4 sefer edilir bu yerin yakınlığına göre değişir uzaksa az sefer yapılır yakınsa çok sefer yaparlarmış bu süre yaklaşık 1 ay sürermiş.

Günümüzde artık tarım aletlerinin çıkmasıyla traktörler biçerdöverler hasat yapıyor bizim köyde ise dağlık arazi olduğu için biçerdöverin girmesi imkânsız diyecek kadar az olduğu için yardımlaşmayla yapılıyor daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim yaklaşık 10 veya 20 kişi toplanarak orak oynatarak güle oynaya 1 günde ekin biçilir yeri geldiği zaman harman bile sürülür hararlara saman basılır traktöre yüklenir eve getirilirdi.

 Bu yıl ise kışın havaların yağışlı geçmesi sebebiyle mahsul biraz verimli olmuş ekinler yatmış sulak alanlarda çoğu ekin yattığı için kavuz (içi boş) olmuştur ama yinede verimli bir yıl olmuştur herkese saygılar sevgiler kolay gelsin der köylülerimize Allah daha çok versin

Sedat TURAN- Manavgat /ANTALYA 15.08.2009

Bu haber 1438 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
On dokuz Mayıs günü, Samsun’a ilk kurtuluş adımının atıldığı ve Kurtuluş Savaşı’nın fitilinin ateşlendiği gündür23 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi