Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Garin Obası

Sedat Turan

28 Mayıs 2010, 16:38

Sedat Turan

Merhaba hemşerilerimiz size bu yazımda bizim her zaman kazancıya vardığımızda görmekten vaz geçemediğimiz kara ini anlatmaya çalışacağım.

Şimdi ki gençlerimiz benim tahminime göre o kara in kendiliğinden doğal olarak olmuş bir in biliyorlardır. Doğrusunu söylemek gerekirse geçen yaza kadar bende öyle biliyordum köye gecen yaz tatile gittiğimde yayladan dönerken kara inin önünde durdum ve orda oturan oranın sahibi diyelim Bekir ünlü ile karşılaştım ayaküstü biraz sohbet ederken bu in nasıl oluşmuş kendiliğinden mi yoksa birilerimi yapmış diye sordum.

Bekir emmi ben daha önce yukarıdaki (sulu taşın altındaki) indeydim davarlarım çok olduğu için o ine sığmadılar dedi kaç davarın vardı diye sordum yaklaşık 300 vardı dedi sonra anlatmaya devam etti bu ine geldim yaklaşık iki kasa dolusu patlayıcı (dinamit) harcayarak bu ini yaptım dedi köyümüzün sanatçılarından ali ünlü bu inde doğmuş, kaç yıl oldu bu ini yapalı diye sordum 45 yıl oldu dedi.

Geçenlerde bir kaç kazancılı büyüklerimle toplandık sohbet ederken bunları anlatıyordum dediler ki birde sulu taşın altında ağacın başında tahta diye bir yer varmış onun yanında da düzlükte birde çıllıngaç varmış onların zamanındayken herkes orda olur çıllıngacın dibindeki yere gıcırdamasın diye keçi yağı sürerler 2 şer kişi binerek zıllınırlarmış ve arkasından nerde o günler diye of çekiyorlar bunlar Ülübü durmuş’la Arif öfkelinin oğlu Alaattin Çelebi (ölmezin damadı)

Daha birçok daha anılarını anlattılar, mesala çalda nasıl koyun güttüklerini çatal bademlilere nasıl koyunlarını götürtüp ve onlardan habersiz geçe nasıl çaldıklarını buna benzer birçok anılarını anlattılar. Herkese anılarıyla daha uzun ömürler diler sevgiler saygılar.

Sedat TURAN- Manavgat /ANTALYA 15.11.2009

sedatturan_22@hotmail.com

Bu haber 1279 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
On dokuz Mayıs günü, Samsun’a ilk kurtuluş adımının atıldığı ve Kurtuluş Savaşı’nın fitilinin ateşlendiği gündür23 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi