Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Topaktaş

Sedat Turan

28 Mayıs 2010, 16:43

Sedat Turan

Topaktaş kazancıya girişte kazancılıları ve kazancıya gelenleri ilk o karşılar merhaba hoş geldiniz safalar getirdiniz der ve kazancıya misafir eder. Kazancının güzelliğini Göksu vadisinin göz kamaştırıcı güzelliğini sunar misafirlerine. Her tarafı muhteşem bir doğa güzelliğiyle ayaklarının altında gösterir topaktaş.

Kazancı eski tarihi kesme taştan yapılmış pek nadir gözüken çatısı olmayan damlarıyla, yeni yapılmış kırmızı kiremitli evleriyle muhteşem bir görüntü veriyor kazancı. Bu çatılı evler şu bir kaç senede yapılmaya başlandı oysam eskiden toprak damlı evler varken kışın topak taşın başına sisli havalarda, yağışlı havalarda, karlı havalarda yol buyu yapmaya gidildiği zaman her damın başında bir ses gıcırdık, gıcırdık yuvak ağaçlarının gıcırdaması, kar kürüyen ev sahiplerinin birbirlerine seslenişi, karların damdan aşağı lop diye düşüşü o sessizlik de müzik gibi geliyor insana.

Okulda sislerin arasında teneffüs ziliyle teneffüse çıkan çocukların cıvıl cıvıl sesleriyle, karakolda nöbet tutan askerin üşümüşçesine nefes alışıyla insanı kucaklar topaktaş.

Kar yağdıktan sonra Sisler aralandığında o kazancının daracık sokaklarında her evin önünde yaklaşık 2 metreye yakın kar yığınları gözükür topak taş dan bakınca. O daracık sokaklara girince kar yığınları geçit vermiyor kazancılı halkına. Eskiden kar yağdığı zaman sular donar yukarı mahalleliler küçükbaş ve büyük baş hayvanlarını önlerine salarak topak taş tan geçerek Aybaham çeşmesinden sularlardı.

Bahar olduğu zaman kırkkuyuya, körkuyuya yani kısacası yaylaya giden kazancılıların yolu olur sizlere kolay gelsin dercesine uğurlar kazancılı halkımızı akşam olduğunda da yayladan yorgun bir şekilde çalışmadan dönen kazancılıları hoş geldiniz der ve evlerine gönderir topaktaş.

Her sabah Anamur a giden yolcu minibüslerine uğurlar olsun dercesine bakarak yolunuz açık olsun der hüzünlü bir şekilde yollar yolcularını. Sahipsiz köpeklere içinde bulunduğu çalılarda ev sahipliği yapan, yazın odun getiremeyip kışın karın içlerinden o çalıların diplerinden odun (çalı, çırpı) arayan zekiye teyze ve Ayşe teyzeye odun veren, kışın kar çok yağdığı zaman hayvanlarını o çalılarda doyurmaya gelen kel çobana (durmuş emmi) barınaklık yapan topak taşımız.

Kar yağdığı zaman eskiden köyde çanak yokken televizyonlar çekmez başta kahveci Bilal olmak üzere herkes topak taşa vericiyi temizlemeye giderdi.

Birkaç yıldır köyümüzün yakınlarında av yasaklanalı topak taş ve Dumbulbağ dediğimiz yerde cıvıl cıvıl keklik sesleri de duyulmaya başlandı inşallah devamlı duyarız.

İşte kazancı halkına ve misafirlerine kazancının misafirperverliğini göstererek kucak açan, topaktaşımıza şiirler dahi yazılmıştır. yazımızı Hasan Köksoy'un Topaktaş şiirleriyle bitirelim. Herkese kolay gelsin der sevgi ve saygılarıyla selam yollar.

Sedat TURAN- Manavgat /ANTALYA 15.12.2009

sedatturan_22@hotmail.com

TOPAKTAŞ-I

Komşuların Aybahamla, Alain
Daha da ilerisinde Akyokuşla, Garin
Dinege gülümser, Asara göz kırparsın
Kızıltaşa Aşık, Körkuyuyu bilmez sorarsın

Kırkkuyuya gidenler dururdu yanında
Boz eşekle, sarı öküz dinlenirdi altında
Kır çiçekleriyle, kekik kokusu etrafında
Yolcuların mekânı oldun Topaktaş

Çiftçi saban gaytıyla dinlenirdi altında
Azığındaki çomacını yerdi yanında
Öküzler yayılır dolanırdı etrafında
Çiftçilerin mekânı oldun Topaktaş 

Cemil Ayşanın davarı gölge bulurdu altında
Çoban köpekleri havlar, dolanırdı etrafında
Kel Çoban Emmi kavalınıda çalardı yanında
Çobanların mekânı oldun Topaktaş

Sevgililer aşıklar buluşurlardı altında
Elele tutuşup, dolaşırlardı etrafında
seviştiler, yarenlik edelerdi yanında
Sevgililerin mekânı oldun Topaktaş

Kumarcılar oyun kurardı altında
Pişti batak el döndüler etrafında
Küfür savurur haykırlardı yanında
Kumarcıların mekânı oldun Topaktaş

Öğretmenler talebelerini arardı altında
Yakup Orta örgenci kovalardı etrafında
Saklardın çocukları gizlerdin yanında
Öğrencilerin mekânı oldun Topaktaş

Öğlenleri yarım ekmek yerdik altında
Aresin oynar, aralar keserdik etrafında
En iyi dostumuzdun, ayrılmazdık yanında
Öğrencilerle arkadaş oldun Topaktaş

Şahidsin sen o yaptığımız maçlara
Ne takımlar devirirdik, çakıllı sahada
Arkamızdaydın, kaya gibi sağlam bir taş
Taş değildin sen, taraftardın Topaktaş

Yazan: Hasan KÖKSOY-2007

Bu haber 1665 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
On dokuz Mayıs günü, Samsun’a ilk kurtuluş adımının atıldığı ve Kurtuluş Savaşı’nın fitilinin ateşlendiği gündür23 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi