Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Öğrencilik Yıllarım

Sedat Turan

28 Mayıs 2010, 16:48

Sedat Turan

Yedi yaşında okula başlardık Bazılarımız önlüklü cıvıl cıvıl yolda giderken heveslenir ailesine bende okula gideceğim diye ısrar eder altı yaşında okula başlardı. Bazılarımızın önlükleri olmaz sivil olarak giderdik. Bazılarımızın pantolonları olmaz şalvarla giderdi. Çocukluk işte sabahleyin temiz bir şekilde annemiz okula gönderir akşam geldiğimizde kesin önlük veya kıyafetimizin bir yeri yırtık olarak gelir ailemizden fırçayı yerdik.

Ah analarımızın hakkı hiçbir zaman ödenmez biz öyle geldiğimizde babamız döver annemiz kendini siper ederdi akşamleyin annemiz o yırtık yeri dikilecekse diker veya yamanacaksa aynı renkten kumaş bulamazsa başka bir renkten kumaşla yamar bununla bu yıl idare edeceksin derdi bir önlükte veya pantolonda kesin en az 2 veya 3 yama bulunurdu.

O zamanın şartları çok ağır olur babalarımız İzmir`e kireç ocağına gider 6 ayda bir gelirdi bunun için pantolon, önlük alacak parayı zor bulurduk. Kazandıkları parada anca market borçlarına gübre parası derken bize hiç kalmazdı gurbet de bulunan gurbetçi köylülerimiz kışları veya yazları izine geldiklerinde kendi çocuklarının kısalmış olan kıyafetlerini bizlere verir onunla idare etmeye çalışırdık.

okula gittiğimiz kitapları ise bir üst sınıfa geçen arkadaşlarımız ve komşularımızda alırdık ders çalışmak desek ikindin okuldan çıktıktan sonra bağlara gider çalışır, hafta sonları ise tarlalara gider akşamları da yorgun düşer ders çalışacak zaman bulamazdık kışları çeşmenin yakadan inmesi zor olur giderken evden bir poşet alır, Hakkı Gürbüz ustanın evinin önünden poşete oturur, Cafer Taştekin, in evinin önüne kadar iner oradan bir daha oturur dört yola kadar inerdik.

Arkamızdan hakkı usda bağırır kaymayın gidemiyoruz derdi her sınıfta işlerden veya bir şekilde dersine çalışamayarak 1 veya 2 defa sınıfta kalan bir kişi kesin olurdu. 23 Nisan çocuk bayramı faaliyetleriyle beraber çok güzel geçerdi günlerimiz, herkes mutlu olurdu. Yılsonu dönemlerinde ilkokulda piyes geceleri olur çocuklar ailelerine bilet satarlardı bilet satamayan çocuklarda bizimkilerin parası yok diye bilet almazlardı.

Ortaokula geçtiğimizde liseli ağabeylerimiz 19 Mayıs gençlik ve spor bayramında jimnastik hareketleriyle kazancı halkını müthiş bir şekilde eğlendirirdi. Yılsonlarında liseden mezun olan büyüklerimiz kravatlarını kavak ağaçlarının yüksek yerlerine asarak kardeşlerimiz görsünler derlerdi. 

Okul müdürü Cafer Taştekin her sabah istiklal marşı söyleneceği zaman öğrencilerin arasında şöyle bir dolanır uzun saçı olan olursa zaten cebinde makasla gezer hemen makası çıkararak orada öğrencinin saçını keser berbere gönderirdi istersen gitme sakar keçi gibi ortalıktan dolanmaktan iyidir. 

O zamanlar yanlış düşünürdük ama şimdi doğru yaptığını biliyoruz kazancıda gelmiş geçmiş tüm öğretmenlerimize teşekür eder herkese saygılar sunarım.

Sedat TURAN - 19.01.2010-KAZANCI

Bu haber 1436 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
On dokuz Mayıs günü, Samsun’a ilk kurtuluş adımının atıldığı ve Kurtuluş Savaşı’nın fitilinin ateşlendiği gündür23 Mayıs 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi