Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Türkülerimiz Ve Şiirlerimiz

İbrahimDemirtaş

28 Mayıs 2010, 17:26

İbrahimDemirtaş

Türkülerimizi ve Şiirlerimiz sevinçlerimizi, ağıtlarımızı türkülerle ve şiirlerle söyleyerek yaşatırız. Türkülerimiz Arıların doğadan bin bir çiçekten topladığı bal gibi tatlıdır. Özlüdür, karışıktır, anlamlıdır, kalıcıdır, Canlı cansız dört mevsimi, geceyi gündüzü, gurbeti sılayı, anayı, babayı, kardeşi, sevgiliyi türkülerde bulur türkülerde yaşarız. Sizler ben şiir yazmam ve sevmem ben türkü bilmem, dinlemem, söylemem ve sevmem demeyin. Türküler coşkudur hayatın tadıdır sofralarda aş, ölümlerde yas, kışlada asker, düğünlerde halay, gönüllerde sevgidir, bebeklere ninnidir.

Türküleri sevmek Türkülerle yaşamak Barışı, kardeşliği, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü sevmek demektir. Türküleri şiirleri sevmeden buları sevemez ve bunları yaşayamayız. Türküler anadoludur, yayladır, akan ırmaktır, anlatım, tanıtım biçimidir, karışıktır, renklidir.
Aynı rahmetli Yörük Emine’si ebemin el emeği göz nuru vererek dokuduğu, nakış, çiçekli ve renkli ala yörük kilimi gibidir türküler.

Burada hem yasaları yazanlara hem türküleri yazanlara öncelikle saygımız sonsuzdur. Ama türküleri yazanların yasaları yazanlardan daha üstün olduğunu da söylemeden geçemeyiz. Kanunları zamanla yeniden düzenler veya yazabiliriz ama türkülerde bu yoktur nasıl yazılırsa nasıl söylenirse öyle kalır değişmez ve de eskimezler.

İki büyük nimetim biri anam biri yârim 

İkisine de hürmetim var biri anam biri yârim

Birisi var etti beni, birsi yar etti beni

İkisine de hürmetim var biri anam biri yârim

 
Anayı yârden yâri anadan ayırmadan böyle söylemeden başka nasıl anlatabiliriz nasıl bu türküyü eskitiriz veya yeniden yazabiliriz.
 

Şu mübarek günde küsmek olur mu?

Uzat ellerini bayramlaşalım

Koç koyun ALLAH’a Ben sana kurban

Uzat ellerini bayramlaşalım

 
Diye söylemeden nasıl barış istenir nasıl af dilenir, nasıl bayramlara saygı duyulur tabi ki türkülerle
 

Akşam olur gölge basar

Umudumda yeller eser

Yokluk imkânımı keser

Gurbeti ben mi yarattım

 
Diye söylemeden asıl gurbeti, yokluğu, umudu, umutsuzluğu kime nasıl anlatabilirsin, ancak türkülerle dile getirir türkülerle acılarını ve sevinçlerini paylaşırsın.
Hepimizin bildiği gibi Anamur bahşişten Barçın yaylasına yazlığa çıkan Anamurlular koyun, kuzu, keçi, oğlak sürüleri ile kervanlar halinde develerle mevsimlik göç yaparlardı.

Barçın yaylasında bahşiş kızına aşık olan bir genç, kızın son baharda Anamur’a döndüğünü duyunca kızın dönüşte konakladıkları yerlere ve en önemlisi de geçtiği yer olan Ala köprüye veya Görmeli köprüsüne şöyle demiştir.

Kıbleye doğrudur onun kapısı

Kesme taştan yapılmış yapısı

Adını sevdiğim Görmeli köprüsü

Üzerinden gök öncelikli bahşiş kızı geçti mi?

 

Diye sormuştur bu dörtlük yaklaşık yüz yıl önce yazmıştır şimdi o sürülerle gelip gidenler yok yakında soru sorulan Görmeli köprüsü de yok olacak ama şiir olarak yazılan ve türkü olarak söylenen bu sözler hiç eskimeyecek ve değişmeyecek.

Burada şiirlere türkülere önem vererek hemşerileri için "Şiir Yelpazesi-Taşeli’nin Sesi Radyosu" yayınında emeği geçen sevgili hemşerilerime teşekkür ederken kendilerine ve tüm halkımıza da hayırlı uğurlu olmasını dilerim iyi yayınlar.

İbrahim DEMİRTAŞ - 08-03-2009-Mersin
i.demirtas70@hotmail.com

Bu haber 1129 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi