Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ZAFER HAFTASI (26-30 AĞUSTOS) ANISINA-2

Naci Sözen

28 Ağustos 2018, 22:28

Naci Sözen

ZAFER HAFTASI (26-30 AĞUSTOS) ANISINA-2;

KURTULUŞ SAVAŞI VE KAHRAMANLARINDAN BAHSEDİLDİĞİ ZAMAN TÜRKİYE 1. BÜYÜK MİLLET MECLİSİ (KURUCU MECLİS-SAVAŞI YÖNETEN MECLİS ) VE ÜYELERİNDEN SÖZ ETMEMEK OLAMAZ. BU FEDAKAR VE CESUR İNSANLAR İÇİN ANITKABİR MÜZESİNDE BİR BÖLÜM AYRILMIŞ, RESİMLERİ VE İSİMLERİNE YER VERİLMİŞTİR. BU RESİMLER ARASINDA ERMENEKLİ (KONYA MİLLETVEKİLİ) MERHUM HULUSİ BEY (GÖKSU) BİZİM GURUR KAYNAĞIMIZDIR. BU YÜCE MECLİSİN ÜYELERİ - HİZMET ÖNCÜLERİ OLAN CESUR İNSANLARI RAHMETLE ANIYORUZ.

ANITKABİR MÜZESİNDE BİR ERMEMEKLİ….!!!

Ermenek ve çevresi (Taşeli) insanına hizmet etmiş olan “ Hizmet ve Eğitim Öncüsü “ büyüklerimizi her fırsatta ve yazıda anmaya ve isimlerinin hatırlanmasını sağlamaya çalışmalıyız. Cumhuriyetin ilanını takiben, yurt çapında başlatılan eğitim, aydınlanma, modernleşme, kalkınma ve bayındırlık çabalarının yöremizde öncüleri olan bu fedakar insanlara, hizmetleri yürüttükleri zamanın imkan ve şartlarını da dikkate aldığımızda, ne kadar çok saygı duysak yeterli olmaz diye düşünüyoruz. Ermenek hizmet öncülerinden merhum Hulusi Bey (GÖKSU) 1. Dönem TBMM Milletvekili, olarak yerini alır. Bu meclis ki, düşmanın dört bir yandan yurdumuzu işgal ve yağmaya başladığı sırada toplanmış ve Kurtuluş Savaşını yöneterek zafere ulaştırmıştır. Merhum Hulusi GÖKSU ile ilgili özet bilgileri, Yazar Halit BARDAKÇI tarafından yazılmış olan “ Bütün Yönleriyle Ermenek “ isimli kitabın (1976 basım, sayfa 349) sayfalarından öğreniyoruz. Kendisi 1873 yılında Ermenek’te doğmuş, iki dönem Belediye Başkanlığı yapmış, 1920 yılında Konya Milletvekili (Mebusu) olarak Ankara’daki tarihi mecliste görev almıştır. Belediye başkanıyken, 1946 yılında vefat etmiştir. Ortaokul Müdürümüz Merhum M. Adnan GÖKSU, Danıştay Birinci Başkanlığından emekli merhum Rıza GÖKSU, Konya Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Burhan GÖKSU ve Anayasa Mahkemesi Üyesi Rıfat GÖKSU çocuklarıdır. Görüldüğü üzere, 1940’lı yılların zor şartlarında oğullarının hepsi üniversite mezunu olmuş ve ülkemize, eğitim, sağlık, hukuk ve yönetim alanlarında çok önemli hizmetler vermişlerdir.

Ankara’ya gelen gençleri 22 Ocak 2010 günü, Anıt Kabir Müzesine götürmüştüm. Müzeye girerken, 1. Dönem TBMM üyesi Hulusi GÖKSU adı aklıma geldi. Müze içinde, kendisine ait bir kayıt veya iz bulmak için dikkat sarf etmeye karar verdim. Atatürk ve Cumhuriyet mucizesinin tanıkları olan resim, eşya, isim ve araçları sırasıyla izledik. İlk Meclisle ilgili bilgi ve belgelerin bulunduğu koridora girmiştik. Meclis üyelerinin resimleri çoklu tablolar halinde asılıydı. Birkaç tabloda bu ismi göremeyince, aradığım bilgiye ulaşamayacağımı düşünmeye başlamıştım. Nihayet, bir tablonun ortasında, önceden kitaplardan görmüş olduğum, başı açık şekilde, Hulusi Bey, Konya Mebusu olarak yerini almıştı. Yasak olmasına rağmen, elimdeki cep telefonu ile bu tablonun yakından resmini çektim. Hulusi Beyin resmi, yukardan ikinci, aşağıdan üçüncü sırada ve soldan ve sağdan üçüncü resim olarak yer almıştı. Kurtuluş Savaşının kazanılması, Cumhuriyetin kurulup ilan edilmesi aşamalarında Ankara’da Milletvekili olarak görev yapmış olan bu ünlü kişinin, sılaya dönerek, 1946 yılında Belediye Başkanlığı yaparken vefat etmiş olmasını anlamak ve anlatmak mümkün değildir.

Kurtuluş Savaşını ve Cumhuriyetimizin kuruluşunu tam olarak anlayabilmek için, savaşların yapıldığı mekanları gezmek gerekir. Bu gezinin zor olacağı düşünülerek, Çanakkale Zaferi ve Büyük Taarruz dahil olmak üzere, tüm savaşlar, ışık ve ses gösterisi, gerçek malzemeler ve arazi yapısı eşliğinde canlandırılmış ve izleyiciye sunulmuş durumdadır. Kurtuluş savaşına iştirak etmiş olan birliklerin başında görev alan ve şehit olan nice Komutanlar (Teğmenden Generallere kadar ) olduğunu, bunların çoğunun ismini hiç duymamış ve kitaplarda okumamış olduğumuzu da öğreniyoruz. Bu şehitlere çok haksızlık ettiğimizi, unuttuğumuzu ve unutturduğumuzu düşünüyoruz. Çanakkale kahramanı Seyit Onbaşıyı, Çiğiltepe Taarruzu Komutanını, silahlar kuşanmış kadınlarımızı ve nice unutulmuş kahramanı resimlerinden hatırlıyoruz, Sakarya Savaşını temsili ortamda adeta yaşıyoruz. Bu vatanın kurtarılması ve Cumhuriyetin kurulmasında görev almış olan Ermenekli 1. Dönem Konya Milletvekili Merhum Hulusi GÖKSU ve diğer tüm şehitleri, gazileri ve hizmetler yürütmüş olan öncü insanları saygı ve rahmetle anıyoruz..

Naci SÖZEN

Bu haber 268 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ÇANAKKALE ZAFERİ VE 18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ ANISINA17 Mart 2019

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi