Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SAYA GELDİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İbrahimDemirtaş

29 Mayıs 2010, 22:54

İbrahimDemirtaş

SAYA GELDİ GÖRDÜNÜZ MÜ?
 
Kasabamızda kutlanan ve yapılan eski gelenek, görenek ve kültürümüz olan SAYA bildiğim kadarıyla yaklaştı Saya kışın en soğuk ayı olan zemheri ayının 28'inde olur. Zemheri ayı 40 gündür. Ocak ayı girmeden 9 gün önce girer ocakla beraber biter buna göre 19 Ocak pazartesi günü zemherinin 28'i ve 19 Ocak saya günü yapılacak.
 
Bildiğim kadarıyla saya eskisi kadar yapılmıyor. Gelin bu yıl bu değerlerimize sahip çıkmak ve yaşatmak için saya yapalım ve yaptıralım aslında sayanın bizlerde bayramlar, düğünler kadar bir heyecanı ve telaşı vardır. Saya olacağı gün ev sahipleri annelerimiz ve ninelerimiz sabahtan hazırlık yapmaya başlarlar. Ekmek sacını yıkayıp ters çevirip bol, bol, buğday, nohut, mısır kavurgaları kavurup hazırlar.
 
Bunun yanında üzüm çerezini, incir, çıtlık, fıstık, elma, nar, bandırma, ceviz neyse ambarda ne varsa hepsinden hazırında bulunur. Nedir bunlar berekettir aynı heyecanı saya yapacak çocuklar yaşarlar beraber saya toplayacak arkadaşları ayarlayıp çantalarını hazırlayıp akşamın olmasını beklerler onun için bu sayanın önemini ve nasıl yapıldığını çocuklarımıza anlatalım ve saya yapmalarına yardımcı olalım.
 
Akşam olunca çocuklar üşenmeden yorulmadan hiç kimseye atlamadan kapı, kapı dolaşırlar burada bir kaynaşma ve karşılıklı gönül alma var çocuklar kapıyı çalar ev sahibi çıkıp hemen hediyeleri vermez çocukların bir hediye isteme şekli vardır.
 
SAYA, SAYA SALLI BEYE
DÖRT AYAĞI NALLI DEVE
SAYACI GELDİ GÖRDÜNMÜ
SELAM VERDİM ALDIN MI
HEDİYEMİ HAZIRLADIN MI
 
Der burada bir coşku var ev sahibi hazırladığı hediyenin birini getirir hepsine ayrı, ayrı birer avuç verir yalnız ev sahibi elma ile nar verdiyse çocuklarda o evden bandırma beklentisi var ise onu alırlar nasıl mı? Saya manisini tekrar söylerler ve hediye yerine bandırmamı hazırladı mı? diye tekrar ederler ve ev sahibi de kırmaz çocukları isteklerini yerine getirir burada hak isteme var direniş var hatta bir daha söyleyin çerezde vereyim der çocukların çoğu zaten akrabadır komşudur içlerinde küs oldukları ailenin çocukları da vardır olsun çocuklar o gün aile küslüğünü kendine sorun etmez ev sahibi de küs olduğu belki de akraba çocuğu hatta onu birde sever yanağından bir makas alır sacını okşar ve torbasına bir avuçta fazla koyar ablana da ver diye burada barış ve sevgi vardır.
 
Saya biter toplanan hediyeler sınıf, sınıf ayrılır ve saklanır aileden bana da ver diyene ya vermez ya da çok az verir veya en çok hanginden varsa ondan verir az olandan vermez oysa kendi evlerinde de vardır ama onu kendisinin kazandığına ve hak ettiğine inanmıştır burada sahiplenme ve koruma vardır.
 
İşte çocuklar bu heyecanları yaşaması heyecan yaşarken kaynaşmayı, sevgiyi, barışı, hoşgörüyü, sahiplenmeyi, korumayı ve bu değerlerimize sahip çıkmayı öğrensinler diye saya yapsınlar ben burada tüm kazancılıların sayasının hayırlı olmasını diler saya toplayan çocukların şanslarının bol olmasını ev sahiplerinin evlerine bereket dolmasını dilerim. MERSİN’DEN herkese sevgi dolu selamlar.
 
Yazan /Derleyen :İbrahim DEMİRTAŞ -MERSİN -18.01.2009
 

Bu haber 1367 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi