Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

GURBETTEN MEKTUP

İbrahimDemirtaş

29 Mayıs 2010, 23:14

İbrahimDemirtaş

GURBETTEN MEKTUP
Sevgiler selamlar.
Çok yazdık çok önerilerde bulunduk kimse bizi anlamadı ve anlayamadı veya anlatamadık
Peki neden?
Yazamadık mı?
Anlatamadık mı?
Anlayamadınız mı?
Sebebini ben ve benim gibi yazanlar ve düşünenler anlayamadılar.
Kimler ne yazdı?
Naci SÖZEN araştırdı ve yazdı.
İbrahim ŞAHİN şiirler yazdı okudu Taşeli’nin sesi şiir radyosunda okumaya, anlatmaya devam ediyor.
Hasan KÖKSOY Alaköprü’ye talibiz başlıklı yazı yazdı.
Daha birçok duyarlı hemşerilerim yazdılar ve okuduk.
Ben kendim Alaköprü Taşeli’nin ortak değeridir yine hepimizin ortak değerimiz olan Zeyve pazarına taşınmasının uygun olacağını bunun için halktan imza bile toplayarak gerekli yerlere bilgi verilmesi ve yardım istenmesi daha da olmadı köprünün de montajının barajı yapan şirkete yaptırılması ve montaj maliyet için de gerekli olan ihtiyacın gönüllü olmak şartıyla halktan iş gücü ve para yardımı talep edilmesi ve köprünün kurtulması için gereken her şeyin yapılması  gerektiğini zaman, zaman yazdım.
 
Şimdi soruyorum!
Sivil toplum örgütleri sizler bu konuyla ilgili neler yaptınız?
Siz belediye başkanları ve muhtarlar sizler halkınıza
Alaköprü’nün önemini
Tarihi eserin önemini
Bunların kültür zenginliği olduğunu anlattınız mı?
 
Sayın Ermenek belediye Başkanım sevgili Öğretmenim.
Siz kazancı belediye başkanını, Güneyyurt belediye başkanını ve tüm muhtarları, sivil toplum örgütleri ve bu olaya duyarlı insanları toplantıya çağırıp durum değerlendirmesi ve bir çalışma yaptınız mı?
Siyasi iktidarın söylemi şuydu bizden olmayan belediyeler hizmet alamaz diyorlardı sizde siyasi  iktidardan bir belediye başkanı olarak  bu konuyu bir dosya halinde Taşeli yöresi adına halkı adına Ankara’ya en azından kültür bakanımıza götürdünüz mü?
 
Sayın Başkanım sevgili Öğretmenim Karaman milletvekili değiller ama Karamanlı oldukları için yeni iki bakanımıza kutlama mesajı yayınladınız takdir ettik ama ne yazık ki her iki bakanımızı dil bayramında Balkusan’da göremedik mesajlarını bile duyamadık üzüldük biz gurbetçiler olarak her ne kadar oralarda seçme hakkımızı kullanmasak da seçilen başkanlar olarak bizimde başkanlarımızsınız Taşeli ve Taşeli halkı için yaptığınız her başarıyı bu gurbet elden de olsa alkışlayıp ve beklentilerimizi karşılamadığınız ve başarılı bulmadığımız her konuda eleştiri hakkımızı kullanıp aynı zamanda sizlere katkıda bulunmak için önerilerde de bulunacağız takdir tabi ki yine sizlerindir.
 
 
Sevgili hemşerilerim bende bir Kazancılı bir Ermenekli olarak Ermenek’ in il olmasını hepinizden çok isterim. Ermenek’te ünİversite olmasını hepinizden daha çok isterim nasıl Alaköprü’nün sular altında kamasını değil kurtarılmasını istediğim gibi isterim ama şunuda burada yürekten ve gönülden söylüyorum kimseler alınıp gücenmesin.
 
 Bir taşeli olarak Ermenek kendi dışındaki köy ve kasaba  halkına toplumsal bakamayışınız, barışık olamayışınız, paylaşımcı ve katılımcı  olmayışınız çevre köy ve kasaba halkının sorunlarıyla ilgilenmeyişiniz ve onların sorunlarını kendi sorununuz  olarak da kabul etmeyişiniz den dolayı Ermenek’i görmek istediğimiz yerlerde göremedik Başyayla,Sarıveli’nin ilçe olması Ermenek’i daha da zor durumda bırakmış şimdide Anamur’un il olması ile birlikte Kazancı’da ilçe olarak Anamur’a bağlanacaktır. Kazancı’nın buna hakkı vardır. ve bu hakkınıda kullanacaktır. Kazancı’nın ilçe ilçe olarak Anamur’a bağlanması durumunda Ermenek daha da zor durumda kalacaktır. Ermenek bu kan kaybına son vermek ve bölgede güçlü olması için  Taşeli halkıyla bütünleşmeli ve Taşeli için gereken tüm imkanlarının kullanıp çalışmalı ve yıllardır sadece kendi ekonomisi dışında hiç bir çalışma yapamadı ve çözüm üretemedi, üretemedi ve  yıllardır yapmadığı bu çalışmalara artık zaman kaybetmeden hemen başlamalıdır. Taşeli bölgesine, halkına ve kültür zenginliklerine değerlerine sahip çıkmalıdır.
 
704 yıllık bir tarihini göz göre göre çaresizmiş gibi sular altında kalmasını seyrederken il olma ve üniversite isteme taleplerimizi biraz inandırıcı bulmuyorum veya hazır olduğumuza inanmıyorum ve bunu da kimseye inandıramaz anlatamayız. Bizler birer Taşeli halkı olarak tarihimize, kültürümüze sahip çıkmazsak bunları gerekirse kendi imkânlarımızla koruyup yaşatmazsak halk olarak inanmadan hazır olmadan üniversiteyi il olmayı hakkımız diye yüksek sesle söyleyemeyiz söylesek de duyuramayız.
 
 
Örnek verelim Karamanoğlu Mehmet beyin türbesi Ermenek Balkusan’da olmasına rağmen dil bayramı kutlamalarını devlet büyüklerimiz karamanda kutlamaktadır. Biz bu gün haklı olarak il olmayı istediğimiz gibi üniversite istediğimiz gibi dil bayramını Ermenek’te kutlamayı istemezsek kültür bakanını dil bayramı için Balkusan’a davet edip getirtemiyorsak dil bayramın karamanda kutlanır biz Balkusan’da yalnız kutlarız. Kendimizi tanıtamaz ve anlatamayız.
 
Ermenek ilçesini ne, duyan olur. Ne de tanıyan Ermenek’e gelen olsa ne olacak demeyelim çok şeyler olur örnek verirsek dil bayramı için sayın cumhurbaşkanı karamana gelecek diye karamanda caddelere 7 500 gül dikildi. Bizde en azından kültür bakanımızı ve karamanlı yeni bakanlarımızı dil bayramı için Balkusan’a davet edip davetimizi kabul ettirip bayram kutlamasından sonrada bakanlarımızı yine Ermenek’e davet edip hem Ermenek ilçemizi tanıtıp hem dil bayramlarının Ermenek’te kutlanmasının daha doğru olacağı anlatılır hem 704 yıllık köprünün sular altında kalmasını Ermenek halkı istemiyor diye yakından anlatırız ama biz bunları yapamazsak dil bayramın karamanda kutlanır. Köprün sular altında kalır. Köprünün kitabesini söktürüp ya Konya’ya ya karamana yollarız gelen giden olmadığından dolayı da yollarımıza caddelerimize bir gül bile dikilmez sonrada üniversite isteriz il olmak isteriz bence böyle giderse köprünün yaşı kadar daha biz üniversite ve il olmayı bekleriz.
 
 
Şimdi tekrar soruyorum?
Alaköprü’nün yapı taşları ve kitabesi acaba karamandan yada Konya’dan mı? geldi de oradaki müzenin birine gideceği söyleniyor
Neden Ermenek’te müze yok üniversite açtıktan il olduktan sonramı müzemiz mi olacak?.
Ermenek’e üniversite açıldı diyelim üniversitede görev yapacak hocalar geldiği zaman çevreyi tanıyacak ve araştıracaktır. İşte biz o zaman burada baraj yapılmadan önce 704 yıllık bir Alaköprü’müz vardı diye nasıl anlatacağız anlattık diyelim eeeee ne oldu dediği zaman sular altında kaldı diye nasıl anlatıp izah edeceğiz.
 
Adamın biri göl kenarında gezerken göle bir lira düşürür suyun içinde kalan parasına üzülür unutmaya çalışır ama unutamaz her göle gelişinde aklına gelir aynı üzüntüyü tekrar yaşar en sonunda dayanamaz bir dağlıç bulur beş lira verir bir lirasını gölden aldırır nedeni her göle gelişinde her aklına gelişinde üzülmemek o üzüntüyü bir daha yaşamamak için bir lirasını gölden çıkartmıştır şimdi bizimde değerimiz olan görmeli köprümüz, Alaköprü’müz sular astlında kalınca Ermenek il olunca Ermenek’e üniversite açılınca şimdi yapacağımız hatanın farkına varıp sonra biz bu tarihi değerimizi sular altından dalgıçlarla çıkarma işine girmeyelim. Olur mu olur.
 
O zaman
Beklemeyelim diyorsanız. Zaman geçmiş değil diyorsanız.
Köprüyü sular altında bırakmayalım diyorsanız
Var mısınız elele tutuşmaya omuz omuza dayanmaya var mısınız birlik olmaya
Var mısınız Taşeli’nin belediye başkanları
Var mısınız Taşeli’nin muhtarları
Var mısınız Taşeli’nin sivil toplum örgütleri, duyarlı insanlar, fakirler, zenginler, yaşlılar ve de gençler var mısınız?
Var mısınız Anamur’dan çıkan Yörük göçlerine geçit verip Barçın yaylasına kavuşturan Alaköprü için o insanların hatırı için birlik olmaya
Var mısınız 704 yıldır Alaköprü’den gelip geçen gelmiş geçmiş yerli yabancı insanların hatırı için el ele vermeye.
Var mısınız Karamanoğulları beylerinden Mahmut Beyoğlu Halil beyin hatırı için el ele verip köprüyü kurtarmaya böyle bir tarihi eseri sular altında bırakmamaya
  
Kıbleye doğru dur onun kapısı
Kesme taştandır yapısı
Adını sevdiğim görmeli köprüsü
Üzerinden bahşiş kızı geçti mi?
 
İbrahim DEMİRTAŞ - 01.07. 2009-Mersin
i.demirtas70@hotmail.com
 

Bu haber 1762 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi