Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Sözü Edilen Kazancı Köyü Hangi Kazancıydı Acaba

İbrahim Türker

31 Mayıs 2010, 13:19

İbrahim Türker

(Yaşanmış  Bir Anı)

Arabamızda iki kişiyiz.

Eşim ve ben.

Bulgaristan üzerinden Almanya'ya gidiyoruz.

Sofya yakınlarında bir dört yol kavşağına ulaştık. Dört yönden gelen arabaların dağılımının yapıldığı bir kavşak burası. Trafik lambaları yanıp sönüyor. Bize kırmızı yanan ışığın ilk sırasında bekliyoruz. Arkamız henüz boş hava sıcak can sıkıcı bir bekleyiş.

Birdenbire bir gürültü ve sarsıntıyla irkildik. Anında arabadan dışarıya fırladık. Birde ne görelim: Arkadan gelen bir sürücü, bizim arabanın arka bölümüne çarpmıştı. Arabanın sahibi de şaşkınlık içinde yanımıza geldi. Arabanın plakasından Bulgar vatandaşı olduğunu anlamıştım. Bana bir şeyler söylüyor, sanki özür diliyordu. Ama ne söylediğini eşim ve ben anlamıyorduk.

Türkçe bir yanıt vermeye kalkıştım, o da beni anlamıyordu (çünkü yollarda rastladığımız Bulgarlar yarım yamalak Türkçe konuşabiliyorlardı) Bu deneme de sonuçsuz kaldı. Belki Almanya’da işçi olarak çalışmış olabilir düşüncesiyle Almanca bir şeyler söyledim yine yanıt vermedi. Anlaşıldı ki anlaşma olanağımız yok. Arkadan gelenler de durumumuzu gördükleri halde durmayıp yan taraftan yollarına devam ediyorlar. Hiç kimse ilgilenmiyor bile. Etrafa bakındım acaba telefon ya da polis kulübesi var mı diye, o da yok.

Baş başa kalmıştık aslında bizim arabada bagaj kapağının çökmesi dışında fazla bir hasar yoktu. Yolumuza devam edebilirdik ancak Bulgarların topraklarından geçen Türklere ne sorunlar çıkardıklarını bildiğim için dikkatsiz Bulgar’ın ceza almasını istiyordum ve nasıl olsa bir polis gelir düşüncesiyle beklemeyi tercih ettim.

Biz bu denli yorumlar yaparken: Ağaçlar arasından iki kişinin bize doğru koşarak geldiklerini gördük. Yanımıza geldikleri zaman değişik bir şive ile;

Arka tarafta köyümüz var bir Türk trafik kazası yapmış diye duyduk Biz marangozluk yapıyoruz Türk lafını duyunca işimizi bırakarak size yardım etmeye geldik.

Diyen uzun boylu olan;

—Ben polis çağıracağım"

Diyerek geldiği yöne doğru yine koşarak uzaklaştı. Türkçeyi çok az bilen öteki Bulgara dönerek yüksek sesle bir şeyler söyledi, sanki adamı dövecekti.

—Siz hiç üzülmeyin bu adam çok ağır ceza alacak.

Diyerek sanki bize moral veriyordu. Ben sonucu aşağı yukarı biliyordum ama Türk kökenli vatandaşlarımızın böylesine yardım duygularıyla yanımıza gelmeleri bizi çok mutlu etmişti.

Derken: Gösterişli bir motosikletli polis kendisini çağıranı da arkasına alarak meydanda bir tur atarak yanımıza geldi. Durumu şöyle bir kontrol ettikten sonra arabaların kenara çekilmesini istedi. Bizde uygun bir yere çektik. Sıra arabaların belgelerinin incelenmesine gelmişti. Plakamız diplomatik olduğu için bize bir şey sormadı vatandaşına döndüğü zaman, yüksek sesle bir şeyler söylüyordu. Adam sanki korkudan titriyordu. 

Çarpan arabanın arka kaportası üzerinde raporunu yazdı ve bir suretini de bize verdi.

—Paranızı sigortanızdan alırsınız.

Diyerek oradan tekrar uzaklaştı. Türk kökenli iki kişiyle baş başa kalmıştık yardımlarından dolayı teşekkür ettikten sonra sohbet etmeye başladık Türkiye’nin neresinden ve ne zaman geldiklerini sorduğum zaman, biraz daha düzgün Türkçe konuşan konuşmaya başladı:

—Biz buraya çok eskiden gelmişiz.

ben burada doğdum dedemin babama anlattığına göre; KAZANCI adında bir köyden gelmişiz deyince sözünü kestim

—Söylediğin bu köy Türkiye’nin neresindeymiş.

Diye sorular sormaya başladım. Biz bilmiyoruz dedem böyle söylermiş "deyince babana sorsan bilir mi acaba? Dedim. Dedem öldü ama babam bilir mi bilmiyorum dedi.

-Siz hiç merak etmiyor musunuz.?

Deyince sustular ve konuşmayı sonlandırdılar.

Kartvizitimi çıkararak,

Babanla bu konuyu bir konuş ve benim de selamımı söyle bana Bulgarca bile olsa yaz kazancı benim köyüm.

Deyince şaşırdı bilmiyor ki Türkiye’de kaç Kazancı var onlara sigara ve Türkçe dergiler verdikten sonra yolumuza devam ettik. Bu Kazancı sohbeti beni günlerce meşgul etti düşündüm de bizim köyden Bulgaristan’a göç olayının olmayacağı kanaatına vardım. Sonradan öğrendim ki Türkiye genelinde onlarca Kazancı köyü ve mahallesi varmış bu olayı hala unutamadım.

Bu Kazancı köyü hangi kazancıydı acaba?”  Bulgar yönetimi ile bir yıl süren karşılıklı yazışma sonunda kazanın karşılığı fazlasıyla bana ödendi.

Av. İbrahim TÜRKER / İzmir

ib.turker@hotmail.com

Bu haber 1492 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..21 Aralık 2018

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi