Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Öğret-Men Öğren-ci

İbrahim Türker

31 Mayıs 2010, 13:31

İbrahim Türker

Bir Öğretmenin Öğrencisi İle Hamamda Karşılaşmasının Öyküsü

K.Maraş illimiz Ecer hamamı ile ünlüdür. Şehir halkı kadın ve erkekler için ayrılmış belli günlerde hem temizlik hem de hamam sefası yapmak için çoluk-çocuk yiyeceklerini de beraberlerine alarak hamama giderler.

Maraş lisesindeki görevim sırasında yaşadığım bir olayın komik ama mutlu sona nasıl ulaştığı halen belleğimdedir.

 Bir gün odamdaki masamda bir çalışma yaparken kapı açılarak tarih öğretmeni içeriye girdi. Nefes nefese konuşmaya başladı:

—İbrahim Bey sormayın başıma neler geldi. Lise 2.sınıftan Mehmet Şahin ile hamamda karşılaştım. Beni tehdit edercesine: “ Hocam zayıf olan tarih notumu düzelteceksiniz aksi halde sınıfta kalarak mecburi tasdikname alacağım. Burada bana söz vermenizi istiyorum “ dedi. Bende, “ burası yeri değil, sonra konuşuruz” diyerek yatıştırdım. Benden önce hamamı terk etti. “Bu öğrenci hakkında ne yapılması gerekiyorsa, sizin düşüncenizi öğrenmek istiyorum”, diyerek konuşmasını bitirdi.

Fehmi beyin heyecanını yatıştırdıktan sonra “ siz sakin olun, elbette gereğini yapacağız “ dedim ve hocayı dersine yolladım.

Öğrenciyi çok iyi tanıyordum. Maraş’ın bir ilçesinden zengin bir ailenin tek çocuğu olup yatılı okuyordu. Zenginliğin verdiği bir şımarıklığa sahipti ama temiz kalpli bir yapısı vardı. Agresif değildi ama ufak ağırlıktaki disiplin olayları nedeniyle çok cezası vardı.

Hemen sınıftan Mehmet’i çağırttım. Daha olayın detayına girmeden “ Ne için beni çağırdığınızı biliyorum. ben büyük bir saygısızlık yaptım, tarih öğretmenimden özür dilemeye hazırım. Beni lütfen affedin. Eğer bir ceza daha alırsam, okul hayatım sona

erer ve babam beni traktör sürücüsü yapar.” dedi.

Mehmet ‘i bir sandalyeye oturttum ve yarım saat nasihat ettim.

Sonunda “ gidip hocanın elini öperek af dileyeceksin ve de en ufak bir suç işlemeyeceksin”  diyerek sınıfına gönderdim.

Amacım bu öğrenciye ceza vermeden doğru yolu bulmasını sağlamaktı. Mehmet o olaydan sonra liseyi hiç ceza almadan bitirdi.

Aradan seneler geçti. Ankara’daki görevim sırasında caddede yürürken uzun boylu

Bıyıklı birisinin koşup elimi öpmeye kalkıştığını görünce şaşırdım. Daha ben kimsin demeden “ hocam ben Mehmet Şahin. Maraş Lisesinden öğrencinizim. Bir an hafızamı yokladım. Karşımdaki lisenin yaramaz çocuğu Mehmet’ti. Yüksek Ziraat Mühendisi. Mehmet:” Hocam dedi, siz olmasaydınız ben şimdi tarlada çalışan birisi olacaktım”. Bir müddet sohbet ettikten sonra, o an öğretmenliğin en duygusal yönünü yaşadım.


İbrahim  Türker -Urla / İZMİR- Nisan 2008
ib.turker@hotmail.com

Bu haber 1218 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Çavuşname-Şiir06 Haziran 2018

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve Yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi