Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Köyde Eğitim

İbrahim Türker

31 Mayıs 2010, 13:32

İbrahim Türker

Köyde eğitim kavramı, topyekûn köyün eğitimini içerir. Köyde eğitimin nasıl olduğunu bilmedikçe, nasıl olacağını kestirmek mümkün olmaz. Böyle olunca köyün sosyal, ekonomik durumu iyi bilinmeden, bu alanlarda köye yararlı olacak ve olumlu sonuçlar verebilecek çalışma da yapılamaz.(H.Tonguç)

Köylüyü iyi yönetebilmek de, köyün iç ve dış hayatını tümüyle iyi tanımaya ve bilmeye bağlıdır. Köyde eğitim basamaklarından ilk akla gelen genç neslin, çocukların eğitimidir. Köylü çocukların eğitilmesinin ilk etapta ailede başladığı gerçeği göz önünde tutulursa, ailenin eğitiminin önemi yadsınamaz. O halde homojen bir yapıya sahip olmayan köy toplumunu asgari müştereklerde birleştiremezsek, ilerlemeye ve gelişmeye hazır bir köy modeli yaratamayız.

Bu bağlamda önderlik yapacak rehberlere gereksinim vardır. Bunların önde gelenleri:

— Köy öğretmenleri,

— Köy imamları ve

— Yerel yönetimler (belediyeler, muhtarlar vs,) dir.

Köy kalkınmasında bunların etkileri ve rolleri çok önemlidir. Eğer köy öğretmeni ve imamı köylülerle birlikte gülüp, onlarla birlikte ağlamazsa, köyün hayatına hiç giremez. Örneğin: Bir köy öğretmeni “Benim görevim sınıfta başlar, sınıfta biter”, Bir köy imamı “Benim görevim namaz kıldırmaktır” mantığıyla hareket ederse, köyün kalkınmasına hiçbir katkıları olamaz.

Köylüde banyo ve tuvalet kültürü gelişmemişse, okul sıralarında istediğiniz kadar o konuda ya da temizlik üzerine konuşma yapın, sonuç almanız olası değildir. Keza camilerde yapılan vaaz ve sohbetlerde benzer konularda cemaat aydınlatılmaz ve somut örnekler üzerinde durulmazsa, köyün kalkınmasından söz edilemez.

Yerel yönetimin de bu konulardaki görevi çok önemlidir. Çevre temizliği, genel olarak köy evlerinin olduğunca güzel görünmesi, yolların düzeni gibi unsurlar belediyelere aittir.  Köyümüzün seneler geçtikçe ilerleme yolundaki gelişimi oldukça ümit vericidir.

Örneğin: Yeni yapıların köy dışına taşması, evlerin çatılı ve kiremitle kaplanması,  ortaokul ve lisenin açılması özellikle de değişik seviyelerde öğrenim görenlerin çoğalması, bunların büyük şehirlerde ikamet etmesi, oralarda görüp yaşadıklarını köyde uygulamaya koymaları gibi. En büyük arzumuz köyümüzün modern bir yerleşke haline gelmesidir.

İbrahim  Türker -Urla / İZMİR- Nisan 2008
ib.turker@hotmail.com

Bu haber 2637 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Çavuşname-Şiir06 Haziran 2018

ANKET

Ermenek ve Anamur İl Olursa, Kazancı Nereye BağlansınTüm Anketler

© 1999 - 2018 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve Yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi